ورود کاربر

pH

مقدمه

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارهر گونه واکنش متابولیک که در بدن رخ می دهد تحت کنترل آنزیم ها است. آنزیم ها کاتالیزورهای بیولوژیک هستند که واکنش های شیمیایی را بدون مصرف شدن تسریع و تنظیم می کنند. آنزیم ها اختصاصی بوده و در شرایط محیطی خاصی عمل می کنند از جمله دما و دامنه باریکی از pH، درجه حاصی از اسیدیته و آلکالین بودن محیط.

تعریف pH

وبگاه پرستارآیا می دانید pH چیست؟ pH اندازه اسیدی یا بازی بودن یک محلول است. عبارت [+H] نمایانگر غلظت یون هیدروژن به مول (وزن اتمی به گرم) در هر لیتر است. دامنه pH از اسیدی (عددی بین 7.35) تا قلیایی (مقادیر بالاتر از 7.5) است. مقدار pH یک محلول را می توان به صورت فرمول زیر محاسبه کرد:

فرمول لگاریتم منفی یون های هیدروژن موجود در یک لیتر محلول

وبگاه پرستاراین فرمول لگاریتم منفی یون های هیدروژن موجود در یک لیتر محلول است. معمولا pH در مقیاس لگاریتمی (مقیاس pH) بیان می شود زیرا دامنه مقادیر ممکن آن خیلی وسیع است. غلظت یون هیدروژن تقریبا همیشه کمتر از 1 مول در لیتر (1 mol/L) است. لگاریتم عدد کمتر از یک عددی منفی است، بنابراین لگاریتم منفی با مقدار pH مثبت متناظر است. محلولی که دارای غلظت یون هیدروژن 0.1 گرم در لیتر باشد دارای pH یک است، غلظت یون هیدروژن 0.01 گرم در لیتر یعنی pH دو و غلظت 0.001 گرم در لیتر یعنی pH سه. مقیاس pH از 0 تا 14 است، و هر عدد صحیح نمایانگر ده برابر تفاوت غلظت یون هیدروژن است. برای مثال، pH برابر 4 از 5 ده برابر بیشتر یون هیدروژن هیدروژن دارد. اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم، هر چه سطح pH کمتر باشد، محلول اسیدی تر است و هرچه pH بالاتر باشد، محلول قلیایی تر است. مهم است توجه داشته باشید که ممکن است pH بالاتر از 14 یا کمتر از 1 نیز رخ دهد، اما در شرایط نرمال بیولوژیک بدن چنین اتفاقی نمی افتد.

وبگاه پرستاراگر ملکول های آب به طور خفیفی یونیزه شوند، تعداد مساوی یون های هیدروژن (+H) و یون های هیدروکسید (-OH) تولید می شود. غلظت هیدروژن آب خالص (7 -10) 0.000,0001 مول در لیتر است. لگاریتم آن 7- است. لگاریتم منفی 7 است بنابراین pH آن برابر 7 است. بنابراین آب یک محلول خنثی است زیرا تعداد یون هیدروژن و یون هیدروکسیل آن مساوی است. با کاهش غلظت یون های هیدروژن در محلول، عدد pH آن بالا می رود و با افزایش تعداد یون های هیدروژن محلول، عدد pH آن کاهش می یابد.

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com