ورود کاربر

سرطان مقعد

وبگاه پرستاردر این مقاله می خوانیم:

  • سرطان مقعد چیست؟
  • چه کسانی مستعد سرطان مقعد هستند؟
  • علائم سرطان مقعد چیست؟
  • تشخیص سرطان مقعد چگونه است؟
  • درمان سرطان مقعد چیست؟

سرطان مقعد چیست؟

وبگاه پرستارسرطان مقعد (anal cancer) یک بدخیمی نادر است که از مقعد شروع می شود. مقعد دریچه ورودی رکتوم است که در ناحیه پرینه و بین دو باسن قرار دارد.

وبگاه پرستارانجمن سرطان آمریکا تخمین زده است که حدود 7210 مورد سرطان مقعد در سال 2014 تشخیص داده شده است و همین سال 950 نفر در اثر سرطان مقعد مرده اند.

وبگاه پرستاربرعکس سرطان مقعد، برآورد شده است که در سال 2014 حدود 136830 مورد سرطان کولورکتال (colorectal cancer) در آمریکا تشخیص داده می شود و حدود 50310 نفر در اثر این بیماری در همان سال مردند.

وبگاه پرستارتقریبا بیش از نیمی از سرطان های مقعد قبل از پخش شدن و متاستاز به مواضع دیگر تشخیص داده می شوند و تنها 13 تا 25% موارد پس از انتشار سرطان به گره های لنفاوی و 10% پس از انتشار سرطان به سایر ارگان ها یا دادن متاستاز، تشخیص داده می شوند.

وبگاه پرستاراز آنجایی که سرطان مقعد خیلی زود تشخیص داده می شود، یک سرطان فوق العاده علاج پذیر است. نرخ بقای پنج ساله پس از تشخیص سرطان مقعد حدود 60% در مردان و 71% در زنان است.

وبگاه پرستارزمانی که سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، نرخ بقای 5 ساله آن حدود 82% است. زمانی که سرطان منتشر شد و به گره های لنفاوی رسید، نرخ بقای پنج ساله به 60% کاهش می یابد. اگر سرطان به سایر احشاء و بافت ها منتشر شود، حدود یکی از هر پنج بیمار برای پنج سال زنده می ماند.

چه کسانی سرطان مقعد می گیرند؟

وبگاه پرستاربیشتر سرطان های مقعد (80% موارد) در افراد بالای 60 ساله تشخیص داده می شود. قبل از سن 35 سالگی، سرطان مقعد بیشتر در مردان شایع است. هرچند پس از سن 50 سالگی سرطان بیشتر در زنان شایع است.

وبگاه پرستارنرخ بروز سرطان مقعد شش برابر در مردان مجرد بیشتر از مردان متاهل است. کسی که از طریق مقعد مورد مقاربت جنسی قرار می گیرد (فرد مفعول) بیشتر در خطر ابتلا به سرطان مقعد است.

وبگاه پرستارعفونت مقعد با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که موجب زگیل تناسلی می شود نیز یکی از ریسک فاکتورهای اصلی سرطان مقعد است.

وبگاه پرستاربیماران مبتلا به نقص سیستم ایمنی از قبیل مبتلایان به ایدز نیز مستعد ابتلا به سرطان مقعد هستند. در این زیر گروه پیش آگهی بیماری نسبت به افراد دارای سیستم ایمنی طبیعی بدتر است.

وبگاه پرستارگارداسیل (Gardasil) که از ابتدا به عنوان واکسن پیشگیری از سرطان گردن رحم (سرطان سرویکس) تصویب شد، نیز برای پیشگیری از سرطان مقعد در زنان و مردان تایید شده است.

علائم سرطان مقعد چیست؟

وبگاه پرستارشایعترین علامت سرطان مقعد خونریزی است. از آنجایی که خارش مقعد می تواند علامت سرطان مقعد باشد، بسیاری از افراد در ابتدا خونریزی و خارش خود را به هموروئید ربط می دهند. این مسئله موجب تاخیر در تشخیص سرطان مقعد می شود. سایر علائم و نشانه های سرطان مقعد عبارتند از:

  • درد یا فشار در ناحیه مقعد
  • ترشحات غیر طبیعی و غیرمعمول از مقعد
  • برجستگی نزدیک مقعد
  • تغییر عادات روده ای

تشخیص سرطان مقعد چگونه است؟

وبگاه پرستارسرطان مقعد ممکن است در طی معاینه روتین مقعد با انگشت یا در طی رویه های کوچک از قبیل خارج کردن یا درمان هموروئید تشخیص داده می شود.

وبگاه پرستارسرطان ممکن است در طی رویه های تهاجمی تر مثل آنوسکوپی (anoscopy)، پروکتوسکوپی (proctoscopy)، سونوگرافی اندورکتال (endorectal ultrasound) تشخیص داده شود.

وبگاه پرستاراگر به سرطان شک وجود داشته باشد، بیوپسی (تکه برداری) انجام می شود و نمونه توسط پاتولوژیست بررسی می شود. معاینات تعیین مرحله سرطان (استیج بندی) بایستی شامل سی تی اسکن شکم و لگن و یا MRI شکم و لگن باشد و گره های لنفاوی لگن بررسی شود، همچنین رادیوگرافی قفسه سینه و تست عملکرد کبدی نیز انجام می شود. اسکن PET در سرطان مقعد ضروری نیست.

درمان سرطان مقعد چیست؟

وبگاه پرستارسرطان مقعد عمدتا توسط ترکیبی از شیمی درمانی و پرتو درمانی درمان می شود. اینکار موجب کاهش نیاز به کولوستومی شده و نرخ بقای 5 ساله را نیز تا حدود 70% افزایش می دهد. درمان سرطان مقعد به این شکل از سال 1974 به بعد تغییر نکرده است.

وبگاه پرستارجراحی در صورت جواب ندادن درمان های فوق انجام می شود. برداشتن سرطان با نرخ بقای 5 ساله حدود 60% همراه است.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com