ورود کاربر

تریگلیسرید چیست؟

وبگاه پرستارزمانی که غذا می خوریم، بدن مواد مغذی موجود در غذا را جذب می کند. بدن چربی خورده شده را جذب کرده و تجزیه می کند و مجددا با هم ترکیب می کند و یکی از این ترکیب ها تریگلیسرید است. این نوع چربی در جریان خون وجود دارد. وقتی غذا می خوریم سطح تریگلیسرید خون بالا می رود، سپس بدن آن را برای تولید انرژی می سوزاند یا به صورت بافت چربی ذخیره می کند و سطح تریگلسرید خون پایین می آید.

وبگاه پرستارکسانی که دچار تریگلسرید بالا هستند اغلب دچار کلسترول LDL (کلسترول بد) بالا و کلسترول HDL (کلسترول خوب) پایین هستند. این ترکیب موجب افزایش ریسک ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی می شود.

وبگاه پرستاربالا بودن سطح تریگلسرید خود بخشی از یک عارضه است که به آن سندرم متابولیک می گویند. اگر سه یا بیشتر از مشکلات زیر را داشته باشید، دچار سندرم متابولیک هستید:

 • بزرگی سایز کمر
 • فشار خون بالا
 • قند خون بالا
 • سطح HDL پایین
 • سطح تریگلیسرید بالا

وبگاه پرستاراحتمال ابتلا به دیابت یا حمله قلبی یا سکته مغزی در مبتلایان به سندرم متابولیک بالاتر است. اگر سطح تریگلیسرید خیلی بالا باشد، به کبد و لوزالمعده آسیب می زند.

رژیم غذایی کاهنده تریگلیسرید به شما کمک می کند خوش اندام مانده
و احتمال آسیب دیدن توسط بیماری های قلبی و دیابت را کاهش دهید.

آیا سطح تریگلیسرید من طبیعی است؟

وبگاه پرستارمعمولا سطح تریگلیسرید شخص در زمان انجام آزمایش چربی مشخص می شود. همان آزمایشی که سطح LDL، HDL، و کلسترول تام را نیز مشخص می کند.

هدف نگهداری تریگلیسرید زیر 150 میلی گرم در دسی لیتر است.
سطح طبیعی تریگلیسرید
سطح تریگلیسرید تفسیر
کمتر از 150 mg/dl طبیعی
150–199 mg/dL مرزی بالا
200–499 mg/dL بالا
500 mg/dL and above خیلی بالا

علت بالا رفتن سطح تریگلیسرید چیست؟

وبگاه پرستارشایعترین علت بالا رفتن سطح تریگلیسرید خون مصرف غذاهای پر چرب و کربوهیدرات های تسویه شده (از جمله قند) از قبیل نوشیدنی های شیرین، نان، شیرینی ها است. چاقی یا وزن بالا، کشیدن سیگار، نوشیدن الکل، ورزش و فعالیت نداشتن همگی با بالا رفتن سطح تریگلیسرید خون همیاری دارند.

وبگاه پرستارمشکلات سلامتی متعددی نیز موجب بالا رفتن سطح تریگلیسرید می شوند. این اختلالات شامل کم کاری تیروئید، بیماری مزمن کلیوی، دیابت کنترل نشده، بیماری کبد، افزایش هورمون های خاص، استفاده از داروهای خاص و مشکلات ژنتیکی است. بالا بودن سطح تریگلیسرید همچنین می تواند ارثی و خانوادگی باشد.

چگونه سطح تریگلیسرید را پایین بیاوریم؟

وبگاه پرستاراول از هرکاری به رژیم غذایی خود نگاهی بیاندازید و اصلاحات لازم را انجام دهید.

 • اجتناب از قند افزودنی: یکی از مهمترین کارهایی که می توان برای کاهش سطح تریگلیسرید انجام داد، اجتناب از افزودن شکر به مواد غذایی یا محدود کردن قند و شکر مصرفی است. قند افزوده را می توان در لیموناد، نوشیدنی های میوه ای، آب میوه، کلوچه، کیک، پای، شربت، آب نبات، سیریل آماده و بسیاری از غذاها و نوشیدنی های آماده دیگر یافت.
 • انتخاب دانه های کامل بجای کربوهیدرات تسویه شده: از گندم سبوس دار بجای آرد سفید و برنج قهوه ای بجای برنج سفید استفاده کنید. نان جو سبوس دار نیز مناسب است.
 • خوردن فیبر بیشتر: از منابع خوب فیبر می توان به میوه و سبزیجات، حبوبات و غلات و دانه کامل اشاره کرد.
 • خوردن ماهی: چربی های اومگا-3 در ماهی هایی از قبیل سالمون، ساردین، ماراکل، چار و هالیبوت یافت می شود که می توانند به کاهش سطح تریگلیسرید خون کمک کند.
 • خوردن چربی های سالم: روغن های گیاهی اشباع نشده نیز به کاهش تریگلیسرید کمک می کنند. روغن زیتون، کانولا، بادام زمینی، ذرت، سویا، آفتاب گردان و پنبه دانه از این نوع هستند.
 • اجتناب از روغن های ناسالم: مصرف چربی اشباع شده را محدود کنید از قبیل چربی شیر کامل، کره، پنیر، بستنی، گوشت قرمز. از چربی های ترانس اجتناب کنید که در مارگارین، غذاهای سرخ شده و فست فودها یافت می شود.
 • محدودیت مصرف الکل: نوشیدن الکل به طور چشم گیری سطح تریگلیسرید را بالا می برد.

وبگاه پرستاررژیم غذایی کاهنده تریگلیسرید به شما کمک میکند از بیماری های قلبی و دیابت در امان بمانید. جدول زیر راهنمای انتخاب غذا می تواند باشد:

راهنمای انتخاب غذا
غذاهای زیر را زیاد بخورید 
میوه و سبزیجات دانه کامل
ماهی و غذای دریایی روغن گیاهی
مغزها محصولات لبنی
غذاهای زیر را با احتیاط بخورید 
گوشت قرمز تازه تخم مرغ
غذاهای زیر را محدود یا قطع کنید 
گوشت فراوری شده نوشیدنی های قندی
دانه ها و قندهای تسویه و فرآوری شده  

آیا دارویی برای کاهش تریگلیسرید وجود دارد؟

وبگاه پرستاراگر رژیم و ورزش نتواند سطح گلیسرید را به اندازه کافی کاهش دهد، داروهایی وجود دارد که می تواند کمک کننده باشد. این داروها زمانی بهتر موثرند که با رژیم و ورزش منظم همراه شوند.

 • فیبرات ها: فیبرات ها سطح تریگلیسرید را کاهش داده و سطح کلسترول خوب (HDL) را افزایش می دهند.
 • نیاسین: نیاسین یک ویتامین B است. انواع و اقسام زیادی دارد. در مورد مصرف نیاسین با پزشک مشورت کنید. انواع بدون نسخه ای دارد که در بعضی موارد به کبد صدمه می زند.
 • استاتین ها: استاتین ها داروی استاندارد مورد استفاده برای کاهش کلسترول هستند. پزشک معمولا استاتین را زمانی توصیه میکند که شخص هم سطح کلسترول بد و هم سطح تریگلیسرید بالا داشته باشد، زیرا هر دو را می کاهد.
 • مکمل های روغن ماهی: روغن ماهی حاوی اسید چرب اومگا-3 است. می توان از طریق خوردن ماهی یا مصرف مکمل های روغن ماهی مقدار کافی اسید چرب اومگا-3 به بدن رساند.

سایر اقدامات؟

وبگاه پرستارشما دو کار دیگر هم می توانید انجام دهید که برای کاهش تریگلیسرید مهم هستند: کاهش وزن و ورزش منظم.

وبگاه پرستاراگر دیابت دارید، سطح قند خود را کنترل کنید. اینکار از طریق رژیم غذایی و ورزش منظم امکان پذیر است و در صورت ضرورت انسولین.

 • کاهش وزن: اگر وزن بدن 5 تا 10 درصد کاهش یابد، سطح تریگلیسرید حدود 20% کاهش می یابد.
 • ورزش منظم: ورزش متوسط در تمام روزهای هفته کمک کننده است. قدم زدن، طناب زدن، دوچرخه سواری و شنا مناسب است. زمانی که می توانید بجای آسانسور از پله استفاده کنید و مسیر کار خود را پیاده بروید.

ارزش تلاش شما را دارد!

وبگاه پرستارتغییر سبک زندگی در جهت کاهش سطح تریگلیسرید موجب کاهش شانس ابتلا به بیماری های قلبی و مردن از آن می شود. زمانیکه رژیم غذایی و ورزش منظم کافی نبود، داروهایی وجود دارد که کمک کننده است. گام اول مشورت با متخصص است. بایستی سطح کلسترول و تریگلیسرید را در محدوده سالم نگهداری کرد تا بدنی سالم داشت و از بیماری های قلبی و دیابت پیشگیری کرد.

دانلود بروشور آموزشی تریگلیسرید چیست؟

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com