ورود کاربر

کلسترول چیست؟

وبگاه پرستارکلسترول یک ماده چرب و چربی مانند است. بعضی از هورمون های بدن از کلسترول ساخته شده است و یک بخش حیاتی از دیواره خارجی (غشای) تمامی سلول های بدن انسان است. تنها یک سوم از کلسترول بدن از طریق رژیم غذایی تامین می شود و دو سوم بقیه توسط کبد تولید می شود.

وبگاه پرستارکلسترول در خون به یک ماده حامل متصل می شود که به آن لیپوپروتئین گفته می شود. لیپوپروتئین های کم تراکم (LDL) کلسترول را به دیواره شریان ها حمل می کنند، جاییکه کلسترول تجمع یافته و به سدی در مقابل جریان خون تبدیل می شود. به همین خاطر کلسترول LDL را کلسترول بد می نامند.

وبگاه پرستارلیپوپروتئین های پر تراکم (HDL) کلسترول را دیواره شریان ها دور می کند، سپس به کبد حمل می کند، جایی که کلسترول اضافه به داخل روده دفع شده و از طریق مدفوع از بدن دفع می شود. کلسترول HDL را کلسترول خوب می نامند.

کلسترول در عمل

وبگاه پرستارکلسترول از علل اصلی تصلب شرائین (آترواسکلروز) یا سخت شدن دیواره شریان ها است.

 • زمانیکه شریان های کرونر دچار آترواسکلروز می شوند، آنژین صدری و حمله قلبی رخ می دهد.
 • زمانیکه شریان های خونرسان به مغز را درگیر می کند، موجب سکته مغزی می شود
 • زمانیکه شریان های پا را درگیر می کند، موجب بیماری شریان های محیطی می شود.

وبگاه پرستاربرای پیشگیری از بیماری، بایستی از شریان ها از طریق کنترل فشار خون و قند خون محافظت کرد. همچنین بایستی اطمینان حاصل کرد که مشکل کلسترول وجود ندارد.

سطح هدف کلسترول

وبگاه پرستاربرای اندازه گیری سطح کلسترول، آزمایش خون انجام می شود. نتیجه آزمایش به تدوین یک برنامه مراقبتی با توجه به پاسخ دو سئوال زیر کمک می کند:

 • (1) آیا سطح کلسترول من طبیعی است؟
 • (2) سطح هدف برای من چقدر است؟

1- آیا کلسترول من طبیعی است؟

جدول 1 | کلسترول هدف در یک فرد بالغ سالم
  نتیجه تفسیر
کلسترول تام   بالای 200 mg/dL مطلوب
200-239 mg/dL مرزی
240 mg/dL یا بالاتر بالا
کلسترول LDL (بد)     زیر 100 mg/dL عالی
100-129 mg/dL نزدیک به عالی
130-159 mg/dL مرزی
160-189 mg/dL بالا
190 mg/dL یا بالاتر خیلی بالا
کلسترول HDL (خوب)   زیر 40 mg/dL کم (ریسک بالا)
41-59 mg/dL مطلوب
60 mg/dL یا بالاتر عالی

وبگاه پرستارلیپوپروتئین های کم تراکم (LDL) کلسترول را به دیواره شریان ها حمل می کنند، جاییکه کلسترول تجمع یافته و به سدی در مقابل جریان خون تبدیل می شود.

یکی دیگر از عوارض: تریگلیسریدها

دو پیام ساده:

وبگاه پرستارهرچه سطح کلسترول LDL (بد) پایین تر باشد، بهتر است.

وبگاه پرستارهرچه سطح کلسترول HDL (خوب) بالاتر باشد، بهتر است.

2- سطح کلسترول هدف من چقدر است؟

وبگاه پرستارزمانیکه سطح هدف کلسترول خود را تعیین می کنید، بایستی سایر ریسک فاکتورها را نیز در نظر داشته باشید. هر چه تعداد ریسک فاکتورها بیشتر باشد، بایستی هدف مشخص تر و قطعی تر باشد (جدول 2).

هدف
جدول 2 | سطح کلسترول هدف فردی
  کلسترول LDL هدف LDL برتر
کم ریسک:
یک ریسک فاکتور
زیر 160 mg/dL زیر 130 mg/dL
ریسک متوسط
یک یا چند ریسک فاکتور
زیر 130 mg/dL زیر 100 mg/dL
ریسک بالا
بیماری شریان کرونر
تصلب شرائین
بیماری شریان محیطی
فشار خون بالا
دیابت
ریسک فاکتور متعدد
زیر 100 mg/dL زیر 70 mg/dL
خیلی ریسک بالا
حمله قلبی یا آنژین ناپایدار اخیر
زیر 70 mg/dL

وبگاه پرستاربه ازای هر یک درصد کاهش سطح کلسترول LDL یا یک درصد افزایش سطح کلسترول HDL، احتمال حمله قلبی 2 تا 3 درصد کاهش می یابد.

وبگاه پرستارلازم است که عامل سومی هم در نظر گرفته شود، یعنی سطح تریگلیسرید خون. تریگلیسرید ذراتی است که اسیدهای چرب را در خون حمل می کند. بالا بودن سطح تریگلیسرید به شریان ها آسیب وارد می کند.

وبگاه پرستاربرای تعیین سطح تریگلیسرید، لازم است که آزمایش خون انجام شود. آزمایش چربی خون بعد از یک شب ناشتایی انجام می شود. ناشتای کامل نبودن موجب تغییر سطح آزمایش می شود. اگر سطح تریگلیسرید بالاتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد، به بررسی بیشتر نیاز دارد.

بهبود سطح کلسترول: سبک زندگی

وبگاه پرستارداشتن سبک زندگی سالم بسیار مهم است، حتی در کسانی که داروهای پایین آورنده سطح کلسترول خون مصرف می کنند.

رژیم غذایی

 • کاهش مصرف چربی های اشباع شده: بیشتر محصولات حیوانی (گوشت قرمز، پوست ماکیان، محصولات لبنی کامل) حاوی چربی اشباع شده هستند و بعضی از غذاهای گیاهی (شیر نارگیل و کره کاکائو) نیز چنین است.
 • کاهش مصرف چربی های ترانس: در روغن های گیاهی نیمه هیدروژنه، غذاهای سرخ شده و بسیاری از غذاهای اسنک یافت می شود.
 • محدود کردن کلسترول رژیم غذایی: کلسترول غذا به کمتر از 300 میلی گرم در روز (یا 200 میلی گرم در صورت بیماری قلبی یا ریسک فاکتورهای دیگر) کاهش داده شود. کلسترول فقط در غذاهای حیوانی یافت می شود. یک تخم مرغ حدود 200 میلی گرم کلسترول دارد.
 • محدود کردن قند و کربوهیدرات هایی که سریع جذب می شوند. برای مثال نان سفید، سیب زمینی سفید، برنج سفید، نوشیدنی های شیرین، اسنک و دسر قندی.
 • خوردن غذاهای مفید: از قبیل ماهی (بخصوص ماهی چرب)، غذاهای سرشار از فیبر و دانه های کامل (مثل نان سبوس دار)، میوه، سبزیجات، مغزها. غذای پخته شده با روغن زیتون یا روغن کانولا.
 • مدیریت وزن: از طریق محدودیت مصرف کالری روزانه بخصوص از غذاهای متراکم از کالری بخصوص قندها و چربی ها و محدود کردن حجم مواد غذایی هر وعده.

ورزش

وبگاه پرستارورزش منظم می تواند به تقویت سطح کلسترول HDL کمک کرده، به درجات کمتری به سوختن کلسترول LDL کمک کرده و از قلب توسط کاهش فشار خون و قند خون کمک می کند. قبل از شروع ورزش های سنگین با پزشک خود مشورت کنید.

کنترل وزن

وبگاه پرستارکاهش وزن اضافی به کاهش سطح کلسترول LDL کمک می کند. یک رژیم غذایی متعادل و برنامه ورزشی را برای کاهش وزن تدریجی اما پیوسته رعایت کنید.

اجتناب از توتون

وبگاه پرستارسیگار کشیدن تاثیر بالا رفتن کلسترول LDL و کاهش کلسترول LDL را دو برابر می کند. به قلب، ریه ها و بسیاری از احشای دیگر آسیب می زند. تنها دوز و مقدار ایمن تنباکو صفر مقدار است.

داروها

وبگاه پرستارحتی با سبک زندگی سالم، بسیاری از افراد به دارو برای رسیدن به کلسترول هدف نیاز دارند. در اینجا لیستی از داروهای تایید شده برای کاهش کلسترول آمده است. اطمینان حاصل کنید که با تجویز پزشک دارو مصرف کنید.


داروهای پایین آورنده کلسترول خون
استاتین ها (Statins) فیبرات ها (Fibrates)
رزین ها (Resins) ازتیمیب (Ezetimibe)
نیاسین (Niacin) اسیدهای چرب امگا -3 (Omega-3 fatty acids)
دانلود بروشور آموزشی کلسترول چیست؟

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com