ورود کاربر

انواع و علل هیپوولومی

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارعلت شایع هیپوولومی حقیقی دهیدراسیون ناشی از مصرف ناکافی مایعات، دفع زیاد مایعات یا ترکیب این دو است. دهیدراسیون در سالمندان یک مشکل جدی است، زیرا مکانیسم تشنگی که مصرف مایعات را تحریک می کند در سالمندان تضعیف می شود. به علاوه، بچه ها که دارای محتوای کلی مایع بالاتری هستند و نیاز بالاتری به مایعات دارند، سریعتر از بالغین دچار دهیدراسیون می شوند؛ اگر بیمار بوده و تهوع داشته باشند یا مشکل گوارشی داشته و بهمین خاطر از مصرف کافی مایعات سرپیچی کنند.

سایر علل هیپوولومی عبارتند از:
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تعریق
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت استفراغ
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اسهال

وبگاه پرستاراین اختلالات اغلب به همراه عفونت یا اختلالات دیگری رخ می دهند که موجب می شوند بیمار از دریافت مایعات خوراکی اجتناب کند و تجربه دهیدراسیون وی تشدید شود.

وبگاه پرستاردفع خون از طریق خونریزی کند و بلند مدت یا خونریزی سریع نیز می تواند موجب هیپوولومی شود. درجه و مدت کاهش جذب مایعات، استفراغ یا اسهال بلند مدت، یا دفع خون شدت و وخامت هیپوولومی و مقدار مایع مورد نیاز برای بازیافت حجم را تعیین می کند.

وبگاه پرستارهیپوولومی نسبی زمانی رخ می دهد که بخش بزرگی از مایعات بدن به داخل بافت ها فرار کند، اغلب اوقات بخاطر پایین بودن فشار آنکوتیک در اثر کاهش پروتئین رخ می دهد. حجم خون در گردش کاهش می یابد و موجب کاهش برگشت وریدی می شود؛ بنابراین علائم شبیه به جذب ناکافی یا دفع زیادی مایعات از بدن ظاهر می شود. علائم هیپوولومی می تواند در حضور کافی بودن سطح کلی مایعات بدن نیز رخ دهد. اگر مقدار زیادی از حجم مایعات در بافت ها باقی بماند، کاهش حجم داخل عروق خونی حاصل می شود.

وبگاه پرستاردر این رابطه، اگر بخاطر اتساع عروقی خون در رگ ها به صورت حوضچه ای جمع شود، موجب کاهش فشار هیدرواستاتیک شریانی، حجم خون در گردش و خونرسانی بافتی می شود و در نتیجه آن هیپوولومی ایجاد می شود (شکل 2).

آکادمی آب و الکترولیت
شکل 2: رابطه بین فشار هیدرواستاتیک و جریان خود در شریان ها و وریدها [کاهش فشار هیدرواستاتیک در اثر کاهش حجم خون موجب تجمع خود در وریدها و افزایش نشت مایعات به داخل بافت می شود و ادم بافتی رخ می دهد]

وبگاه پرستاربنابراین هر وضعیتی که موجب کاهش پروتئین های خون شود، موجب باقی ماندن مایعات در بافت ها خواهد گردید. این حالت موجب ادم وسیع بافتی و کاهش حجم خون در جریان می شود. به علاوه، هر وضعیتی که موجب اتساع شدید عروق شود مثل عفونت سیستمیک (سپسیس) می تواند موجب هیپوولومی نسبی شود. در سپسیس:

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اتساع شدید عروق رخ می دهد
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت خون به صورت حوضچه ای در وریدها تجمع می یابد
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت گردش خون کند و ضعیف می شود.

وبگاه پرستارمکانیسم های جبرانی در این وضعیت دیده خواهند شد. هرچند همانطور که ذکر شد، این مکانیسم ها فقط می توانند زندگی را برای مدت محدودی حفظ کنند و وضعیت هیپوولومی و علت زمینه ای بایستی سریعا برطرف شود.

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com