ورود کاربر

فهرست مطلب

سل [Tuberculosis (TB)]

سل

مشکل چیست؟

سل یک بیماری عفونی است که توسط جریان هوا منتشر می شود. عفونت در اثر استنشاق ذرات حاوی باکتری سل (مایکوباکتریوم توبرکلوزیس) رخ می دهد. شخص آلوده می تواند از طریق سرفه، عطسه یا حرف زدن ذرات حاوی باکتری را منتشر کند. تماس مستقیم و نزدیک با افراد آلوده می تواند شانس انتقال را افزایش دهد. زمانی که باکتری استنشاق شد، عموماً در ریه ها مستقر می شود، اما ممکن است هر ارگانی از بدن را آلوده سازد. این ارگانیسم دارای یک کپسول خارجی است.
سل اولیه زمانی رخ می دهد که بیمار از ابتدا توسط مایکوباکتریوم آلوده شده باشد. پس از ورود باکتری به ریه، موجب وقوع واکنش موضعی در محل استقرار باکتری می شود. همانطور که ماکروفاژها و لمفوسیت های T تلاش می کنند باکتری را شناسایی و بکشند، به بافت های ریوی اطراف آسیب وارد می شود. ضایعه گرانولوماتوز کاملا مشخصی رخ می دهد که حاوی مایکوباکتریوم، ماکروفاژها و سایر سلول ها است. تغییرات نکروتیک از داخل این ضایعه شروع می شود. گرانولوماتوز پنیری در راستای گره و کانال های لنفاوی به طور همزمان رخ می دهد. این نواحی دچار کمپلکس Ghon می شوند که ترکیب ناحیه آلوده شده اولیه و آلودگی با یک باسیل هوا زی به نام Ghon و ضایعات لنفاوی است. اکثریت کسانی که تازه عفونی شده اند و دارای سیستم ایمنی موثر هستند، دچار عفونت تاخیری می شوند، چرا که بدن ارگانیسم آلوده کننده را در این گرانولوماتوز ها احاطه می کند. در این بیماران در این نقطه بیماری فعال وجود ندارد و بیماری منتقل نمی شود، تا زمانی که تظاهرات بیماری ظاهر شود. بیمارانی که پاسخ ایمنی موثر و کافی ندارند، سل پیشرونده خواهد بود، بافت های ریوی را تخریب نموده، و نواحی دیگر ریه را نیز آلوده می کند.
در سل ثانویه، بیماری در مراحل نهایی فعال می شود. بیمار مجدداً توسط ذرات حاوی باکتری یا در اثر ضایعات اولیه قبلی مجدداً دچار عفونت می شود. از آنجایی که بیمار قبلا توسط سل آلوده شده است، پاسخ سیستم ایمنی خیلی سریع رخ داده و عفونت را احاطه می کند. در این نواحی حفره های عفونی رخ می دهد که تایید کننده وجود بیماری سل در شخص است. حفره ای شدن این نواحی در اثر حرکت ارگانیسم در راه های هوایی رخ می دهد.
تماس با سل موقعی است که شخص اخیراً با فرد مشکوک به سل یا دارای سل شناخته شده در تماس بوده است. این بیماران ممکن است تست پوستی مثبت نداشته باشند، علائم یا نشانه های بیماری یا حتی تغییرات رادیوگرافی ریه نداشته باشند. آنها ممکن است بیماری داشته یا نداشته باشند.
عفونت سل تاخیری زمانی رخ می دهد که شخص دارای تست توبرکولین پوستی مثبت بوده اما علائم و نشانه های بیماری نداشته باشد. رادیوگرافی قفسه سینه وجود گرانول یا کلسیفیه شدن بافت ریه را تایید خواهد کرد. زمانی بیماری سل تایید می شود که شخص دارای علائم و نشانه های سل باشد. رادیوگرافی قفسه سینه عموماً ناهنجاری هایی در قله ریه ها نشان خواهد داد. در بیماران مبتلا به HIV ممکن است درگیری سایر بخش های ریه دیده شود.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com