ورود کاربر

وزوز گوش چیست صداهای طبیعی علل درمان تسکین پیشگیری نکات مهم

وزوز گوش: چرا گوش من زنگ می زند؟

وزوز گوش چیست؟

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

صدای زنگ زدن، خش خش، یا سایر صداهایی است که در گوش یا سر شنیده می شود بدون اینکه صدایی از بیرون باشد که تینیتوس یا وزوز گوش (tinnitus) نامیده می شود. معمولا آزار دهنده تر یک بیماری داخلی است. در موارد نادر می تواند نشانه یک بیماری داخلی زمینه ای باشد که نیازمند توجه است. حدود 10% از بالغین در ایالات متحده بیشتر از 5 دقیقه وزوز گوش را تجربه می کنند.

بعضی از صداهایی که داخل سر شنیده می شوند، طبیعی هستند

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

بیشتر مردم از صداهای طبیعی که بدن تولید می کند آگاه نیستند، زیرا سر و صدای محیط از توجه به آنها جلوگیری می کند. اگر شخص در فضایی کاملا ضد صدا قرار بگیرد، این صداها آشکار می شوند. هر چیزی که از ورود صداهای طبیعی روزمره به گوش جلوگیری کند مثل واکس گوش، گوش بند لاستیکی یا گلوله پنبه، یا شی خارجی در گوش موجب می شود که این صداهای طبیعی داخلی بدن بهتر شنیده شوند.

علل وزوز گوش چیست؟

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

علل مختلفی ممکن است موجب بروز وزوز گوش شود، از جمله:

 • تجمع مایع، عفونت یا بیماری استخوان های گوش میانی یا پرده صماخ
 • آسیب انتهای میکروسکوپیک عصب شنوایی در گوش داخلی، که اغلب با بالا رفتن سن رخ می دهد
 • قرار گرفتن در معرض صداهای خیلی بلند، از قبیل شلیک گلوله یا موسیقی در کنسرت
 • داروها
 • سندرم منییر (Meniere's syndrome)
 • در موارد نادر وزوز گوش می توان علامت یک بیماری داخلی جدی از قبیل آنوریسم مغزی یا تومور اعصاب شنوایی باشد.

چگونه می توان وزوز گوش را معاینه و بررسی کرد؟

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

برای تشخیص وزوز گوش، پزشک شما را معاینه کرده و تاریخچه ای از بیماری ها و وضعیت سلامت شما می گیرد از جمله ثابت، متناوب یا ضربانی بودن وزوز گوش (از قبیل ضربان قلب که وزوز گوش ضربانی گفته می شود)، آیا موجب کاهش شنوایی یا اختلال تعادلی (سرگیجه یا اختلال تعادل وستیبولار) شده است یا نه. معمولا تست شنوایی (اودیوگرام) در موارد وزوز بی دلیل و ناشناخته تجویز می شود. سایر آزمایشات شامل پاسخ شنوایی ساقه مغز (ABR)، تست های کامپیوتری اعصاب گوش و مسیرهای مغزی، توموگرافی کامپیوتری (CT scan) یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI scan) برای تعیین احتمال تومورهای نادر است.

درمان وزوز گوش چیست؟

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

درمان وزوز گوش به علت زمینه ای بستگی دارد و ممکن است شامل دارو درمانی علاوه بر سایر درمان ها باشد.

درمان وزوز گوش چیست؟

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

وزوز گوش ممکن است خودبخودی برطرف شود یا لازم باشد که شخص با آن کنار آمده و سازگار شود. در بعضی موارد ممکن است برای وزوز گوش دارو تجویز شود، اغلب برای رفع اثرات روانشناختی وزوز گوشی از قبیل اضطراب یا افسردگی که ممکن است در بیمار ایجاد شود، تجویز می شود. در موارد خاص داروهای مهار کننده بازجذب سروتونین (SSRI) ضد افسردگی از قبیل سرترالین (زولوفت) و پاروکستین (پاکسیل) ، یا داروهای بنزودیازپین از قبیل آلپرازولام (زانتاکس) ممکن است تجویز شود. در گذشته مکمل نیاسین توصیه می شد یا داروی گاباپنتین (نوروتین، گابارون) ؛ امروزه مشخص شده که تاثیری بر رفع یا تسکین وزوز گوش ندارند.

راه های تسکین وزوز گوش چیست؟

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

بعضی از درمان های خانگی ممکن است در عده ای مفید باشد:

 • کاهش یا اجتناب از مصرف کافئین و نمک
 • ترک سیگار
 • در بعضی از موارد مکمل های روی در افراد مبتلا به کاهش سطح روی بدن ممکن است مفید باشد
 • ملاتونین در صورت اختلال خواب ناشی از وزوز گوش ممکن است مفید باشد
 • رفتار درمانی یا شناخت درمانی موفق می تواند کمک کننده باشد از جمله درمان تعلیم مجدد (retraining therapy)، ماسکه کردن، رفتار درمانی

آیا می توان از وزوز گوش پیشگیری کرد؟

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

بعضی از موارد وزوز گوش ممکن است با پیشگیری از آسیب شنوایی قابل پیشگیری باشند. در ادامه راه های محافظت خود از وزو گوش مرتبط با سروصدا بحث می شوند.

پیشگیری از وزو گوش: نکته 1

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

از گوش پاک کن هرگز برای تمیز کردن داخل گوش استفاده نکنید. فرو کردن گوش پاک کن در داخل گوش می تواند موجب فشرده شدن واکس در کانال گوش شده و واکس گوش را به روی پرده صماخ فشرده کند و موجب بروز وزوز گوش شود.

پیشگیری از وزوز گوش: نکته 2

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

اگر در محیط پر سر و صدا کار می کنید، گوش خود را از سر و صدا محافظت کنید. مدیریت ایمنی و سلامت شغلی (OSHA) توصیه کرده است که گوش را با گوشی یا پلاگ در محیط کار پر سر و صدا بپوشانید. قوانین محافظت از شنوایی محیط کار خود را رعایت کنید.

پیشگیری از وزوز گوش: نکته 3

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

بسیاری از کارهای سرگرمی از قبیل کنسرت، ورزش ها یا شکار ممکن است با سر و صدای زیاد همراه باشد که گوش را آزار دهد. در اینگونه موقعیت ها از گوش بند یا گوشی ضد صدا استفاده کنید. از قرار دادن پارچه یا پنبه در گوش اجتناب کنید، زیرا نه تنها از آسیب صداهای بلند و زیر جلوگیری کافی نمی کند بلکه ممکن است در داخل کانال گوش گیر کند.

پیشگیری از وزوز گوش: نکته 4

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

ولوم صدای گوشی خود را هنگام گوش دادن به موسیقی در سطح متعادلی تنظیم کنید. اگر نتوانید صدای اطراف خود را بشنوید، صدای گوشی شما خیلی زیاد است.

پیشگیری از وزوز گوش: نکته 5

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

سر و صدای روزانه ممکن است گوش شما را آزار دهد. حتی خشک کردن مو با سشوار یا ماشین چمن زنی ممکن است آزارنده باشد، بنابراین گوشی یا گوش بند استفاده کنید.

پیشگیری از وزوز گوش: نکته 6

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

از مصرف نوشیدنی های الکلی یا کافئین دار اجتناب کرده یا حداقل کم مصرف کنید. سیگار نکشید و در محیط هایی که دود سیگار یا دود های دیگر وجود دارد، حاضر نشوید. نیکوتین تنباکو موجب کاهش جریان خون به گوش شده و موجب وزوز گوش می شود.

پیشگیری از وزوز گوش: نکته 7

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

وزن خود را کنترل کنید. وزن بالا می تواند موجب فشار خون بالا شود. فشار خون بالا می تواند موجب حساسیت به سر و صدا و وزوز گوش شود. بطور منظم ورزش کنید و رژیم غذایی متعادل مصرف کنید.

توصیه های ضروری

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

 • از مصرف محرک هایی از قبیل کافئین و نیکوتین اجتناب کنید
 • به وزوز گوش فکر نکنید. هر چه بیشتر روی صدای وزوز گوش متمرکز شوید، صدا بلند تر می شود
 • به اندازه کافی استراحت کنید
 • بطور منظم ورزش کنید
 • از وسایل ماسکه کردن صدا از قبیل ساعت تیک تاک دار، رادیو، پنکه یا ماشین صدای سفید (ماشین تولید صدای سالم) استفاده کنید
 • بازخورد زیستی ممکن است کمک کننده بوده، وزوز گوش را کاهش دهد
 • از مصرف آسپرین یا محصولات حاوی آسپرین به مقدار زیاد اجتناب کنید

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com