ورود کاربر

غده تیروئید علائم تشخیص علل عوارض درمان سرطان تیروئید

تیروئید : آناتومی، علائم و اختلالات

آیا تیروئید من غیر طبیعی است؟

آیا تیروئید من غیر طبیعی است؟

مشکل می توان گفت که تیروئید شما غیر طبیعی است یا نه. ممکن است احساس کم قوتی و خستگی کنید، یا دچار "مه مغزی" باشید. ممکن است دچار افزایش وزن، حاملگی یا ریزش مو باشید. ممکن است پر انرژی، بیش فعال، مضطرب باشید و زیاد تعریق کنید، همگی بیشتر از نرمال. همه اینها علائم نقص عملکرد تیروئید هستند. غده تیروئید فرآیندهای زیادی را در بدن تنظیم می کند، بخصوص در زنان که اختلالات تیروئید بیشتر آنها را درگیر می کند. تشخیص و درمان این اختلالات برای سلامت مطلوب و پیشگیری از مشکلات سلامتی بلند مدت حیاتی است.

غده تیروئید چیست؟

علائم بیماری تیروئید

غده تیروئید در جلوی گردن قرار گرفته است. دارای دو لوب راست و چپ است که همانند پروانه بوده و بال های آن در دو طرف گردن قرار گرفته است. هورمون های تولید شده توسط این غده متابولیسم بدن را تنظیم می کنند، فرآیندی که بدن برای تولید انرژی استفاده می کند. اختلالاتی که روی عملکرد تیروئید تاثیر داشته باشد می تواند موجب تسریع یا کند شدن فرآیند متابولیسم بدن شود، که نتیجه اش دامنه وسیعی از علائم مختلف است.

 

علائم اختلالات تیروئید

علائم: کاهش یا افزایش وزن

علائم: کاهش یا افزایش وزن

تغییرات وزن بدن می تواند سیگنالی مبنی بر نقص عملکرد تیروئید باشد. پایین بودن سطح هورمون های تیروئید (کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم) می تواند موجب افزایش وزن شود در حالی که کاهش وزن ناگهانی سیگنالی مبنی بر بالا بودن هورمون های تیروئید (پرکاری تیروئید یا هیپرتیروئیدیسم) است. کم کاری تیروئید از پرکاری تیروئید رایج تر است.

علائم: تورم گردن

علائم: تورم گردن

گواتر بزرگی غده تیروئید است، بزرگ شدن غده تیروئید به صورت تورم جلوی گردن ظاهر می شود. گواتر ممکن است در نتیجه کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید رخ دهد. گاهی اوقات نیز در اثر تومور تیروئید یا ندول تیروئید بزرگ می شود.

علائم: تغییر ضربان قلب

علائم: تغییر ضربان قلب

هورمون های تولید شده در غده تیروئید تقریبا روی تمامی ارگان های بدن تاثیر دارند از جمله قلب. کم کاری تیروئید موجب کند شدن و کم شد ضربان قلب می شود، در حالی که پرکاری تیروئید موجب تند و سریع شدن ضربان قلب می شود. بالا رفتن سطح هورمون های تیروئید می تواند موجب افزایش فشار خون یا هیپرتانسیون شود، و احساس طپش قلب و نبض کوبنده ایجاد کند.

علائم: تغییرات خلق یا انرژی

علائم: تغییرات خلق یا انرژی

اختلالات تیروئید می تواند روی عواطف، انرژی و خلق تاثیر بگذارند. کم کاری تیروئید موجب علائم شبیه افسردگی، خستگی و احساس بی حالی می شود. پرکاری تیروئید با اختلال خواب، تحریک پذیری، اضطراب و بی قراری همراه است.

علائم: ریزش مو

علائم: ریزش مو

ریزش مو از علائم شایع مشکل تیروئید است. هم بالا بودن هورمون های تیروئید و هم کاهش سطح هورمون های تیروئید موجب ریزش مو می شود. پس از درمان اختلال معمولا ریزش مو تصحیح می شود.

علائم: سردی یا گرمی بدن

علائم: سردی یا گرمی بدن

تیروئید روی تنظیم دمای بدن تاثیر دارد، بنابراین در کم کاری تیروئید شخص سریع احساس سرما می کند. برعکس افراد مبتلا به پرکاری تیروئید تعریق مفرط داشته و خیلی زود گرم می شوند. مبتلایان به کم کاری تیروئید از سرما بیزار هستند و مبتلایان به پرکاری تیروئید از گرما فراری هستند.

سایر علائم کم کاری تیروئید

سایر علائم کم کاری تیروئید

سایر علائم و نشانه های کم کاری تیروئید عبارتند از:

  • یبوست
  • تغییر یا ناهنجاری سیکل قاعدگی
  • خشکی پوست و شکنندگی ناخن ها
  • گزگز یا خواب رفتن دست ها و انگشتان

سایر علائم پرکاری تیروئید

سایر علائم پرکاری تیروئید

سایر علائم و نشانه های پرکاری تیروئید عبارتند از:

  • مشکلات بینایی
  • اسهال
  • بی نظمی قاعدگی
  • لرزش دستان
  • ضعف عضلانی

یائسگی یا اختلال تیروئید؟

یائسگی یا اختلال تیروئید؟

اختلالات تیروئید می توانند علائمی ایجاد کنند که با علائم زن مشرف به یائسگی اشتباه گرفته می شود. هم تغییرات سیکل قاعدگی و تغییرات خلق در شروع یائسگی و هم اختلالات تیروئید دیده می شود. آزمایش خون می تواند نوع اختلال مسئول علائم را تشخیص دهد. ممکن است شخص ترکیب هر دو مشکل را داشته باشد.

چه موقع باید آزمایش تیروئید انجام داد؟

چه موقع باید آزمایش تیروئید انجام داد؟

پزشک ممکن است آزمایش تیروئید را برای شما تجویز کند، اگر علائمی داشته یا ریسک فاکتور بیماری تیروئید داشته باشید. هم پرکاری تیروئید و هم کم کاری تیروئید در زنان بالای 60 سال شایع است. سابقه خانوادگی بیماری تیروئید موجب افزایش ریسک اختلالات تیروئید می شود.

طریقه معاینه تیروئید و گردن

طریقه معاینه تیروئید و گردن

معاینه گردن در ناحیه سیب آدام (Adam's apple) در حین بلع یا قورت دادن آب دهان می تواند بزرگی غده تیروئید را نشان دهد. در حالی که سر کمی به عقب خم شده است، یک جرعه آب یا بزاق خود را قورت دهید، و از طرفین سیب آدام تیروئید را معاینه کنید. اگر برجستگی یا بزرگی مشاهده کردید، تیروئید شما باید توسط پزشک معاینه شود.

 

تشخیص اختلالات تیروئید

تشخیص اختلالات تیروئید

برای تشخیص اختلالات و بیماری های تیروئید از آزمایش خون استفاده می شود. هورمون محرک تیروئید (TSH) هورمونی است که فعالیت غده تیروئید را کنترل می کند. اگر سطح TSH شما بالا باشد، نشانگر این است که عملکرد تیروئید شما کند و کم است (کم کاری تیروئید). برعکس اگر سطح TSH پایین باشد، نشانگر پرکاری تیروئید است. ممکن است آزمایش های دیگری تعیین سطح سایر هورمون های تیروئید انجام شود. تصویربرداری و بیوپسی بافتی (تکه برداری) نیز ممکن است برای بررسی مشکل انجام شود.

 

علل بیماری تیروئید

علل: بیماری هاشیموتو

بیماری هاشیموتو

بیماری هاشیموتو (Hashimoto's disease) یک بیماری اتوایمون است (اتوایمون یا خود ایمنی بیماری است که سیستم ایمنی بدن با خود بدن مبارزه می کند)؛ و شایعترین علت کم کاری تیروئید است. در این حالت، سیستم ایمنی بدن غده تیروئید را به اشتباه خارجی شناسایی کرده و به آن حمله می کند، بنابراین هورمون ها به اندازه کافی تولید نمی شود. بیماری هاشیموتو یک بیماری کاملا خانوادگی و ارثی است.

علل: غده هیپوفیز

غده هیپوفیز

غده هیپوفیز در قاعده مغز قرار گرفته است. این غده فعالیت غدد زیادی از بدن را کنترل می کند از جمله تیروئید. غده هیپوفیز هورمون TSH را تولید می کند، که به غده تیروئید دستور می دهد که هورمون های خود را تولید کند. اگر در عملکرد غده تیروئید نقصی وجود داشته باشد و هورمون محرک تیروئید (TSH) به اندازه کافی تولید نشود، کم کاری تیروئید ایجاد می شود. التهاب تیروئید و مصرف داروهای خاصی نیز می تواند موجب کم شدن سطح هورمون تیروئید شود.

علل: بیماری گریوز

بیماری گریوز

بیماری گریوز (Graves' disease) شایعترین علت بالا رفتن سطح هورمون های تیروئید است. این یک اختلال اتوایمون دیگر است که در آن سیستم ایمنی به غده تیروئید حمله می کند و این حمله سیستم ایمنی موجب افزایش آزاد شدن هورمون های تیروئید می شود. تورم پشت چشم و بیرون زدگی حدقه چشم یکی از نشانه های اصلی بیماری گریوز است که در عکس دیده می شود.

علل: ندول های تیروئید

ندول های تیروئید

ندول تیروئید برجستگی هایی است که در داخل بافت غده تیروئید یافت می شود. این گره یا برجستگی ها ممکن است خوش خیم بوده و سطوح بالایی از هورمون تیروئید تولید کنند و منجر به پرکاری تیروئید شوند. ندول های بزرگ ممکن است مشهود باشند در حالیکه ندول های کوچکتر ممکن است تنها از طریق سونوگرافی تیروئید دیده شوند.

 

عوارض بیماری های تیروئید

عوارض بیماری های تیروئید

کم کاری تیروئید درمان نشده می تواند موجب بالا رفتن سطح کلسترول خون و افزایش ریسک حمله قلبی یا سکته قلبی شود. اگر سطح هورمون های تیروئید خیلی کم باشد، کما و کاهش دمای بدن در حد تهدید زندگی شخص ممکن است رخ دهد. سایر عوارض کم کاری درمان نشده تیروئید از دست دادن تراکم استخوانی و پوکی استخوان و مشکلات قلبی است.

 

درمان اختلالات تیروئید

درمان کم کاری تیروئید

درمان کم کاری تیروئید

درمان کم کاری تیروئید معمولا شامل جایگزینی هورمون های تیروئید از طریق خوردن قرص است. معمولا علائم بیماری در طی چند هفته پس از شروع درمان رفع می شوند. بیشتر کسانی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند، مجبور هستند که کل عمر خود قرص تیروئید را مصرف کنند. با گذر زمان درمان موجب کاهش وزن، افزایش انرژی و کم شدن سطح کلسترول خون می شود.

درمان پرکاری تیروئید

درمان پرکاری تیروئید

داروهای ضد تیروئید برای کاهش مقدار هورمون تیروئید تولید شده استفاده می شوند و درمان رایج پرکاری تیروئید هستند. بسیاری از افراد لازم است که بطور بلند مدت این داروها را مصرف کنند. ممکن است داروهای دیگری برای درمان علائم خاص پرکاری تیروئید مثل لرزش دستان یا افزایش ضربان قلب مصرف شود. ید رادیواکتیو یکی از گزینه های درمانی است که برای تخریب بخشی از غده تیروئید در طول چند هفته استفاده می شود. پس از اینکه غده تخریب شد، لازم است که قرص جایگزینی هورمون تیروئید تا آخر عمر مصرف شود.

اختلالات تیروئید و جراحی

اختلالات تیروئید و جراحی

ممکن است غده تیروئید از طریق جراحی جهت درمان پرکاری تیروئید خارج شود، زمانی که داروهای ضد تیروئید تاثیر نداشته باشد یا گر بزرگی غده خیلی شدید باشد. جراحی برای درمان ندول یا تومور تیروئید نیز انجام می شود. پس از برداشتن غده از طریق جراحی، بیمار لازم است که قرص جایگزینی هورمون تیروئید را تا آخر عمر مصرف کند.

 

سرطان تیروئید چیست؟

سرطان تیروئید چیست؟

سرطان تیروئید نیز شایع است و از کشنده ترین انواع سرطان است. برجستگی یا تورم غده تیروئید از نشانه های رایج است و تنها حدود 5% از ندول های تیروئید بدخیم (سرطانی) هستند. سرطان تیروئید عمدتا توسط جراحی و پس از درمان با ید رادیواکتیو یا اشعه درمانی درمان می شود.

 

 برای مطالعه بیشتر در مورد اختلالات تیروئید و سایر غدد درون ریز بدن به لینک های زیر مراجعه کنید:

کم کاری تیروئید

پرکاری تیروئید

یائسگی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com