ورود کاربر

تازه های مدفوع

مدفوع چیست؟

وبگاه پرستاراسامی مسخره زیادی برای مدفوع وجود دارد از قبیل پی پی، اگی، بی ام، کاکا، دوو – دوو، ان و صد البته پوپ. معمولا به ندرت در محاوره های روزمره در مورد مدفوع صحبت می شود. اما سئوالات مهمی در رابطه با اجابت مزاج و دفع مدفوع وجود دارد که بایستی پاسخ داده شوند. بدین شکل افراد بینش و آگاهی جدیدی در مورد اجابت مزاج و سلامت مجاری گوارشی و سیستم گوارش پیدا می کنند. در اینجا تازه های مدفوع ارائه می شود.

الفبای مدفوع

وبگاه پرستاربدن پس از اینکه مواد مغذی لازم را از غذا برداشت کرد، حاصل نهایی پردازش غذایی که می خوریم مدفوع است که از طریق اجابت مزاج یا مکانیسم دفع روده ای از بدن خارج می شود. «حرکات روده برای سلامتی بسیار اهمیت دارد زیرا راه طبیعی بدن برای دفع مواد زائد و فضولات بدن است».

وبگاه پرستاروقتی در مورد تعداد، دفعات، مقدار، رنگ، بو، شکل و سایز مدفوع صحبت می شود، قانون کلی و قانون شصت در رابطه با حرکت روده و اجابت مزاج چنین تعریف می شود: آنچه که با آن راحت هستید. اما داشتن آگاهی و دانش در مورد فرآیند هضم و جذب و دفع به شخص کمک می کند تغییرات و انحراف سیستم گوارشی از این مسیر نرمال را سریعتر شناسایی کند.

وبگاه پرستاردفعات دفع مدفوع: چند بار دفع مدفوع در روز طبیعی است؟ از نظر دفعات اجابت مزاج قاعده و دفعات نرمال وجود ندارد و بستگی به عادات دفعی شخص دارد.

وبگاه پرستاربطور متوسط یک یا دو بار دفع مدفوع در روز می تواند طبیعی باشد، اما افراد زیادی بیشتر از دو بار در روز یا یکبار در هفته و مانند اینها دفع دارند. عده ای یک روز در میان دفع دارند و عده ای دو بار در هفته. تا جایی که شخص احساس راحتی کرده و مشکلی نداشته باشد، لازم نیست به متخصص مراجعه کند.

وبگاه پرستاررنگ مدفوع: رنگ طبیعی مدفوع چیست؟ آیا سئوال شما هم هست؟ بله، رنگ طبیعی مدفوع عموما بخاطر صفرا قهوه ای است، ماده ای که در کبد تولید می شود و برای فرآیند هضم و جذب مواد حیاتی است.

وبگاه پرستاروقتی غذا خورده می شود و سفر آن در مجاری گوارشی شروع می شود؛ از شروع سفر غذا از دهان تا رسیدن به مقعد و دفع شدن آن سه روز طول می کشد. اگر زمان کوتاهتری از 3 روز در مجاری گوارشی باشد، مدفوع به رنگ سبز خواهد شد، زیرا سبز اولین رنگ در رنگین کمان فرآیند گوارش است.

وبگاه پرستاررنگ مدفوع می تواند در صورت وجود تغییرات چشمگیر گوارشی یک کارت قرمز برای شخص باشد. اگر مدفوع سیاه باشد، بدین معنی است که شخص خونریزی داخلی دارد که می تواند نتیجه زخم گوارشی یا سرطان گوارشی باشد. مدفوعی که بخاطر خونریزی سیاه شده است، دارای ظاهر قیر مانند و درخشان است، چسبناک و بدبو است و ملنا نامیده می شود. هرچند موقع مصرف ویتامین هایی که حاوی مکمل آهن نیز هستند یا داروهای حاوی بیسموت ساب سالیسیلات؛ مدفوع سیاه خواهد شد.

وبگاه پرستاراگر رنگ مدفوع روش باشد مثل خاکستری رسی یا رنگ سفال، بدین معنی است که مشکلی شروع شده است، بخصوص اگر به رنگ نرمال مدفوع شخص نزدیک نباشد. گرچه روشن شدن رنگ مدفوع بندرت رخ می دهد، اما می تواند نشانگر مسدود شدن جریان صفرا یا بیماری کبد باشد.

وبگاه پرستاراندازه و شکل مدفوع: در گذشته تصور می شد که نازک بودن سایز مدفوع نشانگر وجود مشکل است، اگر که کلفتی مدفوع به اندازه مداد باشد. اما تحقیقات اخیر حاکی از آن است که در واقع چنین چیزی حقیقت ندارد. اندازه و شکل مدفوع با هم ارتباطی ندارند، فقط کافی است که مدفوع بطور منظم از بدن خارج شود.

وبگاه پرستاربوی مدفوع: معمولا حرکت روده با بو همراه است. اما آیا طبیعی است که قبل از دستشویی رفتن شما، بادی از شما خارج شود و بمدت نیم قرن اعضای خانواده مجبور باشند از آن بخش از اتاق پرهیز کنند؟ آیا خیلی بد بو بودن گازهای دفعی طبیعی است؟

وبگاه پرستارپاسخ مثبت است، بله. بد بو بودن گاز خارج شده از مقعد طبیعی است، شاید نشانه خوبی هم هست و بدین معنی است که روده شما پر از باکتری های مفید است که شب و روز زحمت کشیده تا شما را سالم نگهدارند. پس نگران نباشید، گاز بدبو یعنی سلامتی بهتر. از قدیم گفته اند: بی بو و بی خاصیت.

وبگاه پرستارروده انسان حاوی تریلیون ها تریلیون باکتری است که فرآیندهای گوارشی و متابولیک را بهبود می بخشند. دلیل بو داشتن مدفوع نیز همین باکتری ها هستند که بطور مستقیم روی غذای خورده شده و هضم شده در مجاری گوارشی عمل می کنند. بنابراین، گرچه بد بو بودن تختخواب گل رز نیست، اما بد بو بودن حرکات روده، گاز و اجابت مزاج یک مسئله طبیعی است.

مشکلات مدفوع

وبگاه پرستارآیا مدفوع بیمار می شود؟ چه اتفاقی می افتد وقتی که مدفوع از حالت معمول خارج می شود؟ اولین نشانه مبنی بر وجود مشکل، انحراف فعالیت روده از روتین های گوارشی طبیعی است که نتیجه اش مشکلات زیر کمر است. دو بیماری اصلی مدفوع یبوست و اسهال است.

یبوست و اسهال

وبگاه پرستاریبوست زمانی نگران کننده است که عادات روده ای شما مبنی بر یک یا دو بار دفع در روز تغییر می کند و شاید سه روز دفع نداشته باشید و بیشتر. هرچند خیلی وقت نیست که دفع داشته اید، تنها چند روز می گذرد، اما احساس خوبی ندارید، گاز در شکم تجمع یافته، نفخ کرده و ناراحتی عمومی کلی وجود دارد. وقتی سعی می کنید اجابت مزاج داشته باشید، زور می زنید و زور می زنید اما چیزی خارج نمی شود.

وبگاه پرستاریبوست به علل مختلفی رخ می دهد. ممکن است علت یبوست تغییر رژیم غذایی باشد، از قبیل کاهش مصرف فیبر؛ یا ممکن است بخاطر ننوشیدن مایعات کافی در طول روز باشد؛ شاید هم چند روزی است فعالیت جسمی و ورزش ندارید و سطح فعالیت بدنی شما کاهش یافته است که موجب کاهش پروسه های متابولیسم از جمله هضم غذا می شود. داروهای خاصی از قبیل مسکن ها و ترکیبات مکمل آهن نیز موجب مشکل یبوست می شوند.

وبگاه پرستارهرچند یبوست یک مجموعه از مشکلات را به همراه دارد؛ اسهال نیز می تواند به معنی مشکل گوارشی باشد. صرفنظر از اینکه اسهال در اثر نامناسب بودن یک وعده غذایی یا یک مسمومیت یا در اثر باکتری ها و ویروس های مضر رخ داده باشد؛ معمولا اسهال به عنوان مدفوع شل تعریف می شود و یکی از نقطه نشان های مشکلات گوارشی است.

وبگاه پرستاراسهال ممکن است به علل مختلفی رخ دهد، اما مشکل اصلی اسهال این است که علاوه بر مشکلات منجر به اسهال، خود اسهال نیز می تواند موجب مشکلاتی از قبیل دهیدراسیون و از دست دادن مواد معدنی و مغذی شود، اگر که بیشتر از دو یا سه روز ادامه داشته باشد.

وبگاه پرستارعموما اسهال یا یبوست بایستی در طی یک یا دو روز برطرف شود، اگر چنین نبود بایستی به مراکز مراقبتی مراجعه کرد و به مشکل زدایی مجاری گوارشی پرداخت.

وجود خون در مدفوع

وبگاه پرستاریکی از مهمترین نشانه های اخطار دهنده وجود خون در مدفوع است. خون در مدفوع می تواند نشانه چیزی مهم مثل سرطان باشد یا نشانه یک مشکل جزئی مثل شقاق یا هموروئید باشد، یا در اثر ترک ناشی از یبوست و زور پیچ اسهال رخ دهد. اگر بالای 50 سال سن دارید، اگر سابقه خانوادگی سرطان کولورکتال (کولون و رکتوم) دارید، بهتر است کولونسکوپی انجام دهید.

وبگاه پرستارسایر نشانه های خطر که بایستی در زمان اجابت مزاج به آن توجه کرد شامل تب، شکم درد، کم آبی است که هر کدام ممکن است با مشکل گوارشی خاصی در ارتباط باشند مثل ویروس، آپاندیسیت یا مسمومیت غذایی.

سلامت خوب گوارشی

وبگاه پرستارذکاوت در منظم و طبیعی نگهداشتن مدفوع یک مسئله ساده است: خوردن یک رژیم غذایی سالم و سرشار از فیبر، نوشیدن آب زیاد، ورزش منظم و دفع به موقع مدفوع.

وبگاه پرستارعموما 20-25 گرم فیبر غذایی در روز توصیه می شود و این مقدار برای اکثر مردم کافی است. اگر حرکات روده شما کم است و روزانه دفع ندارید و یا هنگام دفع مدفوع مشکل دارید و سختی می کشید، می توانید بسادگی با افزودن فیبر رژیم غذایی این مشکلات را حل کنید و یا فیبر را از طریق غذا و مکمل به بدن خود برسانید.

وبگاه پرستارغذاهای سرشار از فیبر شامل دانه های کامل مثل نان گندم سبوس دار یا جو سبوس دار، میوه و سبزیجات تازه و مغزها و دانه ها است. معمولاً خوردن یک یا دو روز غذای خیلی سرشار از فیبر موجب می شود که سفر شما به توالت به حالت طبیعی قبلی برگردد.

وبگاه پرستارکلید سلامت کولون (روده بزرگ) و دفع راحت نوشیدن آب و مایعات فراوان است؛ زیرا وقتی سطح مایعات بدن کافی باشد، کولون آب مدفوع را بازجذب نکرده و مدفوع نرم و راحتی خارج خواهد شد.

وبگاه پرستارورزش نیز برای حرکت روده مفید است. به بهبود تحرک مجاری گوارشی کمک می کند و معمولا فرآیندهای متابولیک و گوارشی و یبوست را می توان با ورزش منظم بهبود بخشید.

وبگاه پرستاردر مجموع می توان گفت: سطح یا دامنه نرمال مقدار، بو، حجم، رنگ، قوام و شکل مدفوع برای هر شخص متفاوت است و بستگی به عادات غذایی و فعالیت شخص دارد. هر کس می تواند تعداد نرمال دفع مدفوع خود را تخمین بزند، می داند بطور معمول رنگ مدفوع وی چطور است، یا خوردن چه مواد غذایی موجب یبوست یا اسهال وی می شود. بنابراین فرد سالم کسی است که در هر بار اجابت مزاج، عادات دفعی خود را بررسی کند و انحراف و تغییر این عادات را بخوبی بشناسد.

وبگاه پرستارالفبای سلامتی روده و هضم و جذب سالم شامل خوردن غذاهای متعادل و سرشار از فیبر، نوشیدن مایعات فراوان، ورزش منظم است که با تربیت صحیح روده و مقعد همراه شده و به سلامت و طول عمر شخص کمک می کند.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com