ورود کاربر

مراقبت های پرستاری قبل از عمل (The Preoperative Period)

دوره قبل از عمل

دوره قبل از عمل برای آماده سازی جسمی و روانی بیمار برای عمل استفاده می شود. این زمانی است ایده آل برای رفع ناهنجاری هایی که ممکن است روی رویه تاثیر بگذارند. بیمارانی که برای جراحی برنامه ریزی شده اند که انتظار می رود خونریزی زیادی وجود داشته باشد، در این دوره می توانند خون به بانک خون اهدا کرده و خون لازم حین عمل را رزرو کنند، آهن، اسید فولیک و ویتامین B12 و ویتامین C مصرف کنند تا به تولید سلول های قرمز خون کمک شود. در این دوره آمادگی های قبل از عمل انجام می شود، رضایت نامه آگاهانه گرفته می شود، آموزش های قبل از عمل داده می شود.

برائت قبل از عمل (preoperative clearance)

برائت قبل از عمل به عهده مراقبت دهنده اولیه بیمار است که معمولاً پزشک معالج یا پرستار درمانگر است که آشنایی کامل با تاریخچه طبی و وضعیت جاری بیمار دارد و قادر است به اندازه کافی ریسک ناشی از جراحی برای بیمار را بررسی کند. این بررسی و شناخت ریسک قبل از عمل موجب جراحی ایمن و مطمئن تر برای بیمار می شود. در تعیین ریسک جراحی و برائت قبل از عمل جراحی موارد زیر بایستی در نظر گرفته شود: نوع جراحی برنامه ریزی شده، احتمال دفع خون در حین جراحی، سن بیمار، وضعیت عمومی و بیماری های همزمان، سابقه طبی و جراحی قبلی، داروهای جاری، مصرف داروهای گیاهی یا مکمل ها، نوشیدن الکل، مصرف مواد، سیگار کشیدن، آلرژی ها، سابقه خانوادگی از جمله مشکلات مرتبط با جراحی مورد نظر و همچنین نتایج تست های تشخیصی و آزمایشات آزمایشگاهی.

مطالعات تشخیصی اغلب شامل CBC (برای شناسایی آنمی یا نشانه های عفونت)، شیمی خون (برای شناسایی عدم تعادل الکترولیت ها، ناهنجاری گلوکز، اختلال عملکرد کبدی یا کلیوی)، تجزیه ادرار (برای شناخت عفونت، وجود پروتئین یا گلوکز در ادرار)، PT/INR/PTT (برای شناخت اختلالات احتمالی انعقادی)، نوار قلب (برای بررسی ریتم قلب یا وجود آسیب میوکارد)، رادیوگرافی قفسه سینه (برای شناسایی پاتولوژی ریوی یا بزرگی قلب)، تست های عملکرد ریوی (برای تعیین وضعیت تنفسی و اختلالاتی از قبیل آسم یا آمفیزم)، تصاویر CT اسکن، MRI، PET، تست ورزش با توجه به سابقه بیماری و نوع جراحی ممکن است انجام شود که بایستی نتایج بررسی و بیمار از وجود ریسک های مازاد بر جراحی برائت شود.

رضایت نامه آگاهانه (informed consent)

قبل از هر رویه تهاجمی یا رویه خطرناک بایستی رضایت نامه آگاهانه از بیمار گرفته شود. دلیل جراحی، نوع جراحی، وسعت جراحی که انجام خواهد شد، ریسک های احتمالی رویه، شخصی که رویه را انجام می دهد، گزینه های بدیل و ریسک های مربوطه، ریسک های مرتبط با بیهوشی بایستی همگی برای بیمار شرح داده شوند. اطمینان یافتن از آگاهی کامل از رویه و ریسک های مربوطه جز مسئولیت های جراح است. بیمار بایستی بالغ و عاقل باشد که بتواند خودش رضایت نامه را امضا کند. اگر بیمار دارویی مصرف می کند که توانایی قضاوت وی را تحت تاثیر قرار می دهد، امضای وی برای رضایت نامه معتبر نیست. پرستار بایستی شاهد امضای فرم رضایت نامه توسط بیمار باشد.

آموزش قبل از عمل (preoperative teaching)

شرح روتین های معمول قبل از جراحی برای بیمار می تواند کمک کننده باشد، بدینوسیله بیمار می داند که چه انتظاری باید داشته باشد. پرستار لازم است که با نوع رویه جراحی آشنا بوده و آنچه که در طول دوره عمل انتظار می رود را بشناسد. وسعت جراحی، نوع برش، وجود لوله ها یا درن ها، سطح درد مورد پیش بینی پس از جراحی همگی در تعیین نوع آموزش ضروری برای بیمار می تواند کمک کننده باشند.

انتظار می رود که بیمار قبل از عمل ناشتا باشد، اجازه خوردن یا نوشیدن برای چندین ساعت قبل از عمل را ندارد. قالب زمانی ناشتایی به نوع و وسعت رویه، نوع بیهوشی، زمان جراحی بستگی دارد. استثنای قاعده NPO برای بیمارانی است که داروی خوراکی خاصی را مصرف می کند که لازم است حتما صبح قبل از جراحی مصرف کند. داروهای قلبی عروقی، دیابت و داروهای خاص دیگر لازم است که مصرف شوند حتی اگر بیمار چیز دیگری مصرف نکند.

قبل از جراحی از بیمار رگ گیری شده و مسیر دسترسی وریدی آماده می شود. می توان از این مسیر برای بیمار مایعات تجویز کرد. این خط وریدی همچنین امکان تجویز داروهای وریدی برای اثر سریع تر را می دهد. معمولا به طور روتین مایعات وریدی از داخل اتاق عمل شروع می شود. در رویه های وسیع ممکن است بیمار تا چند روز بعد از عمل مایعات وریدی بگیرد.

آمادگی پوست ممکن است فقط شامل شستشوی موضع عمل با محلول ضد میکروبی در اتاق عمل باشد. ممکن است بیمار به تراشیدن موهای موضع جراحی نیاز داشته باشد. ممکن است با توجه به خواست بیمار توسط تیغ، ماشین ریش تراش یا مواد موبر (depilatory agent) انجام شود. مهمترین نکته این است که موضع جراحی دچار خراش یا بریدگی نشود. خراشیدگی یا برش های کوچک ناشی از شیو کردن در موضع جراحی به مسیری بالقوه برای عفونت تبدیل می شود. مواد موبر ممکن است سوزنده بوده و پوست بیمار را بسوزاند یا موجب تحریک پوست یا راش شود. تست لکه ای جزئی ماده موبر می تواند کمک کننده باشد بخصوص در بیمارانی که دارای حساسیت یا سابقه شناخته شده آلرژی هستند.

بیمارانی که در لیست عمل مجاری گوارشی تحتانی و روده قرار دارند، آمادگی روده ای بایستی قبل از جراحی انجام شود. اینکار برای کاهش شمارش باکتری داخل مجرای روده انجام می شود. همچنین تخلیه روده انجام می شود تا روده قبل از جراحی و قبل از ایجاد برش جراحی خالی باشد، چه روده بزرگ و چه کوچک. هر دوی این آمادگی ها به کاهش احتمال عفونت پس از عمل کمک می کنند. در بیمارانی که پس از عمل لوله یا درن خواهند داشتند، شرح ساده آنچه که انتظار می رود موجب کاهش اضطراب بیمار خواهد شد.

آماده بودن داروهای مسکن در اتاق عمل و دوره بعد از عمل بایستی برای بیمار شرح داده شود. در بسیاری از موارد خود بیمار قادر به مدیریت داروی مسکن است. در رویه های سرپایی، بیماران ممکن است مسکن خوراکی قبل از عمل بگیرند. بدین طریق داروی مسکن از قبل تهیه شده و بعد از انتقال بیمار به منزل، داروی مسکن آماده است. در بیمارستان بسیاری از بیماران بعد از عمل مسکن تزریقی می گیرند یا مسکن وریدی تحت کنترل بیمار که PCA نامیده می شود، در دسترس است و بیمار با توجه به میزان درد خود می تواند پمپ را تنظیم کند. معمولا یک دوز کوچک نارکوتیک برای بیمار تزریق می شود. این بیماران می توانند هرگاه درد داشتند، دکمه تزریق داروی مسکن را فشار دهند. اگر بیمار نیاز به دارو داشته باشد، یک دوز تجویز می شود و اگر نیاز نداشته باشد، دارو برایش تزریق نمی شود.

انتقال بیمار (transfer of the patient)

بیشتر تسهیلات بیمارستانی و درمانی دارای یک چک لیست قبل از عمل هستند که به پرستار کمک می کند اجزا و اقدامات مورد نیاز بیمار را قبل از ارسال بیمار به اتاق عمل بررسی و چک کند. تمامی اسناد مرتبط از قبیل رضایت نامه آگاهانه، پرونده، آزمایشات و عکس ها به همراه بیمار به اتاق ارسال می شود.

مراقبت های جراحی و اتاق عمل

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com