ورود کاربر

مراقبت های پرستاری حین عمل (The Intraoperative Period)

دوره حین عمل

دوره حین عمل شامل مدت زمانی است که بیمار در اتاق عمل و تحت رویه جراحی است. در این دوره بیشترین تمرکز روی پیشگیری از آلودگی و محافظت از بیمار است. در اتاق جراحی پرسنل لباس مخصوص اسکراب می پوشند. کلاه جراحی موهای پرسنل را کامل می پوشاند. آنها پوشش کفش برای پیشگیری از انتقال باکتری یا آشغال از سایر قسمت های اتاق عمل به اتاق جراحی استفاده می کنند.

تیم جراحی (surgical team)

اعضای تیم جراحی شامل جراح، کمک جراح، متخصص بیهوشی، پرستار سیرکولار، پرستار اسکراب یا تکنسین اتاق عمل و پرستار انتظار است. جراح پزشکی است که جراحی را انجام خواهد داد. دستیار جراح نیز جراح دیگر، رزیدنت جراحی یا یک پرستار RN است که به جراح کمک می کنند. شخصی که بیمار را بیهوش کرده و علائم حیاتی بیمار را پایش می کند یا متخصص بیهوشی (پزشک) یا پرستار هوشبری (CRNA) و یا تکنسین هوشبری است. پرستار در گردش (سیرکولار) پرستار کارشناسی است که به عنوان وکیل بیمار عمل می کند، اقلام لازم برای رویه را تهیه و تامین می کند، اطمینان حاصل می کند که کلیه مطالعات آزمایشگاهی و تست های تشخیصی و فراورده های خونی انجام و آماده است. در صورت نیاز تخت عمل را آماده می کند، به بیمار وضعیت می دهد (در صورت لزوم زیر زوائد استخوانی را پد گذاری می کند) و پوست ناحیه عمل را قبل از وضعیت دهی تمیز می کند. پرستار اسکراب یا تکنسین اتاق عمل میدان استریل را می چیند، به درپ بیمار کمک می کند، تجهیزات استریل را به دست جراح می دهد و وسایل استفاده شده را از جراح می گیرد. پرستار در گردش و پرستار اسکراب (یا تکنسین اتاق عمل) با همدیگر تمامی تجهیزات، گازها، وسایل تیز مورد استفاده در میدان جراحی را شمارش می کنند. این شمارش قبل، حین و پس از جراحی انجام می شود. پرستار اتاق نگهداری یا انتظار کسی است که مراقب بیمار است که به اتاق عمل آورده شده است اما هنوز آماده رفتن به اتاق جراحی نیست. ممکن است چندین بیمار را همزمان اداره کند و می تواند به انتقال بیمار و حفظ ایمنی بیمار کمک کند.

اعضای تیم قبل از ورود به اتاق جراحی اسکراب می کنند. قبل از شروع اسکراب، اعضای تیم ماسک و عینک می پوشند. اسکراب جراحی معمولا زمانبر بوده و از نوک انگشتان تا دو اینچ بالای آرنج کاملا اسکراب می شود. اسکراب موجب تمیز شدن پوست می شود اما استریل نمی کند. پس از اسکراب پوست با حوله استریل خشک می شود. گان استریل و دستکش استریل پوشیده می شود. جلوی گان از دو اینچ زیر گردن تا بالا کمر و از آرنج تا مچ دست استریل محسوب می شود. پرستار سیرکولار گان و دستکش خود را پوشیده و سپس به دیگر اعضای تیم در پوشیدن گان و دستکش کمک می کند، همانطور که بعد از اسکراب وارد اتاق جراحی می شوند.

ریسک صدمه (risk for injury)

در حین عمل بیمار بیهوشی بوده و نمی تواند در مورد بخش هایی از بدن که تحت فشار هستند، به شما اطلاع بدهد. بیمار طوری وضعیت دهی می شود که بیشترین میدان ممکن برای دید جراح ایجاد شود. گاهی اوقات این مسئله موجب می شود که بیمار در وضعیت غیر طبیعی قرار گیرد یا اندام های وی در وضعیتی غیر معمول قرار داده شود. میز عمل طوری پد گذاری شده است که حداقل فشار به بیمار وارد شود. ممکن است در قسمت های خم شده یا زوائد استخوانی پد اضافه گذاشته شود تا ریسک زخم فشاری یا آسیب عصبی در اثر وضعیت دهی به حداقل برسد.

در طی جراحی بیمار ممکن است دما از دست بدهد. بیماری که به اتاق عمل فرستاده می شود تنها یک گان بیمارستانی به تن دارد، که ممکن است با توجه به موضع تحت جراحی کنار زده شود. برای رعایت حریم بیمار، درپ اتاق عمل انجام می شود و تنها موضع تحت جراحی باز می ماند. دمای اتاق عمل اندکی خنک نگهداری می شود زیرا نرخ تبادل هوا در داخل اتاق جراحی از سایر اتاق ها بیشتر است (برای کاهش شمارش باکتری ها)، و پرسنل لباس بیشتری می پوشند. در جراحی هایی که انتظار کاهش دمای بدن بیمار وجود دارد از قبیل جراحی وسیع و باز یا طولانی، بایستی تمهیدی برای گرم شدن بیمار اندیشیده شود.

در پایان جراحی زخم بسته می شود. بستن زخم به صورت نزدیک کردن دو لبه و دوختن یا چسب کردن انجام می شود تا از ورود آلودگی پیشگیری شود. بستن زخم ممکن است توسط بخیه (جذب شدنی یا جذب نشدنی)، منگنه، چسب یا نوار بستن پوست انجام شود. بخیه های غیر قابل جذب و منگنه بایستی بعدا کشیده شوند.

ممکن است در نزدیکی موضع جراحی درن کار گذاشته شود، اگر ترشح چشمگیر زخم انتظار می رود. بعضی از درن ها به اتصال ساکشن، تعدادی خود ساکشنی و بعضی به ساکشن با جاذبه زمین نیاز دارند. موضع زخم با پانسمان پوشانده می شود، قبل از اینکه بیمار به خارج از اتاق جراحی انتقال داده شود.

بیهوشی (Anesthesia)

بیهوشی ممکن است به صورت عمومی یا از طریق منطقه ای (در جراحی های بزرگ) یا آرامبخشی (در رویه های کوچک) انجام شود. بیهوشی عمومی بیمار را بی هوش کرده و قادر به تنفس خودبخودی نیست، درک درد نیز بلوک می شود. بیمار بایستی اینتوبه شود و به صورت مکانیکی در طی بیهوشی تهویه شود. بیهوشی ناحیه ای از طریق بلوک عصبی، بی هوشی ایپدورال یا اسپاینال انجام می شود. زمانی که ماده بی حس کننده به ناحیه مجاور عصب خاص یا دسته عصبی تزریق شد، بلوک عصبی و درد رخ می دهد. بافت عصبی بی حس می شود، و به طور موثری بدون درد می شود. در بی هوشی اپیدورال، ماده بی حس کننده به فضای اپیدورال در نزدیکی ستون فقرات تزریق می شود که معمولا در نواحی تحتانی لومبار تزریق می شود. اعصاب بی حس شده و بدون درد می شوند. این نوع بیهوشی بیشتر برای زایمان استفاده می شود اما ممکن است برای هر رویه دیگری انجام شود. وضعیت دهی بیمار بسیار مهم است، زیرا جاذبه موجب می شود که ماده بیهوشی یا بی حس کننده جابجا شود. بیمار بایسی برای پیشگیری از نشت مایع مغزی نخاعی از موضع تزریق، تخت بخوابد.

مراقبت های جراحی و اتاق عمل

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com