ورود کاربر

فیزیولوژی بدن زنان (The Female Body)

فیزیولوژی بدن زنان

چرخه قاعدگی (menstrual cycle) یک سری تغییرات در بدن زنان است که به صورت ماهیانه رخ می دهد و زنان را برای لقاح و رشد جنین آماده می سازد. اگر لقاح رخ ندهد، رحم لایه پوششی آماده شده خود را تخلیه می کند که به آن خونریزی قاعدگی اطلاق می شود. اولین قاعدگی زن (menarche) از اوایل نوجوانی شروع شده و حدود سن 50 سالگی با یائسگی (menopause) خاتمه می یابد. میانگین سن اولین قاعدگی در آفریقایی – آمریکایی ها 9 تا 11 سالگی است در حالیکه قفقازی ها 10-12 سالگی است.

چرخه قاعدگی یا پریود توسط هورمون های مترشحه از هیپوتالاموس، هیپوفیز، تخمدان ها و رحم کنترل می شود. یک چرخه نرمال قاعدگی 28 روز طول می کشد، که تنها حدود 25 درصد زنان در واقع چنین چرخه قاعدگی دارند. بطور میانگین چرخه قاعدگی زنان بین 21 تا 35 روز طول می کشد. چرخه قاعدگی اغلب به سه فاز تقسیم می شود که بستگی به سطح هورمون ها دارد.

شروع قاعدگی شروع فاز فولیکولار (follicular phase) است که تا روز 14 طول می کشد. همانطور که سطح هورمون ها کاهش می یابد، لایه پوشش داخلی رحم می ریزد. کرامپ ناشی از انقباضات رحم حس می شود و به ریختن لایه پوشش داخلی رحم کمک می کند. فولیکول تخم به خاطر افزایش سطح هورمون محرک فولیکول (FSH) شروع به بالغ شدن می کند، که موجب افزایش ترشح استروژن نیز می شود. افزایش استروژن موجب می شود که آندومتر (لایه پوشش داخلی رحم) بالغ و ضخیم شود. پنج روز آخر فاز فولیکولار به علاوه روز تخم گذاری بهترین زمان برای لقاح است. بلافاصله پس از لقاح در روز 14، اووسیت (oocyte) یا تخم از فولیکول آزاد می شود زیرا سطح هورمون محرک جسم زرد (LH) بالا می رود. تخم به سمت دریچه خروجی یکی از لوله های فالوپ (oviducts, uterine tubes) رانده می شود که در پهلوی بالای رحم واقع شده است. معمولا لقاح در این لوله رخ می دهد.

حالا جنین به سمت رحم سفر می کند، که اولین وظیفه آن حفظ تکامل خود است. رحم غیر حامله حدود 7 در 5 سانتیمتر است. از آنجایی که رحم یک ارگان عضلانی است، قادر به کشیدگی و باز شدن است. در انتهای دیستال رحم سرویکس یا دهانه رحم قرار گرفته است که به بخش فوقانی واژن متصل است. فاز لوتئال (جسم زرد) در مرحله بعد شروع می شود و LH موجب می شود که فولیکول بجای استروژن به ترشح پروژسترون بپردازد. پروژسترون باعث می شود که لایه آندومتریال شروع به ضخیم شدن کند تا بتواند سلول های تخم لقاح شده را در خود جای دهد و امبریو در آن لانه گزینی کند. پروژسترون آزاد شدن FSH و LH را مهار می کند. اگر لقاح صورت نگیرد، جسم زرد که حاوی اووسیت است، می میرد که موجب کاهش سطح پروژسترون می شود. بنابراین در روز 28 جدا شدن لایه پوشش داخلی رحم شروع می شود، نتیجه اش خروج خون و باقیمانده های سلولی از واژن است. این چرخه مجددا شروع می شود. آمنوره اولیه (Primary amenorrhea) فقدان قاعدگی تا سن 16 سالگی است. آمنوره ثانویه (Secondary amenorrhea) فقدان قاعدگی بیشتر از 6 ماه در زنی است که قبلا قاعدگی منظم داشته است.

فرآیند پرستاری بیماری های زنان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com