ورود کاربر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

راهنمای تصویری پیشگیری از سرماخوردگی

سرماخوردگی چیست؟

آموزش بیمار – سرماخوردگی

سرماخوردگی معمولا با علائمی از قبیل آبریزش بینی، سرفه، گلو درد و عطسه همراه است. هر ساله سرماخوردگی میلیون ها نفر را درگیر می کند و موجب غیبت از کار و مدرسه می شد. مرکز کنترل بیماری های آمریکا (CDC) تخمین زده است که بالغین 2-3 بار در سال و بچه ها 8-12 بار در سال سرما می خورند.

علت سرماخوردگی چیست و چگونه منتشر می شود؟

آموزش بیمار – سرماخوردگی

سرماخوردگی به مجموعه ای از علائم اطلاق می شود که توسط ویروس ایجاد می شود. رینوویروس شایعترین علت سرماخوردگی است، ولی بیشتر از 200 ویروس مختلف به عنوان عامل سرماخوردگی شناسایی شده است. سرماخوردگی اغلب از شخصی به دیگری از طریق دست ها منتقل می شود، مثل دست دادن با شخصی که سرماخورده است. قطرات حاوی ویروس ممکن است با سرفه یا عطسه در هوا منتشر شده و توسط شخص دیگری استنشاق شود و بیماری منتقل شود. ویروس ممکن است سطوحی مثل دستگیره در یا اسباب بازی ها را آلوده کند.

ریسک سرما خوردگی را می توان با رعایت موارد زیر کاهش داد.

1- شستشوی مکرر دست ها

آموزش بیمار – سرماخوردگی

شستن دست ها به مدت حداقل 20 ثانیه به پیشگیری از مریض شدن کمک می کند. شستن مکرر دست ها از انتشار عفونت پیشگیری می کند. استفاده از صابون ساده و آب و شستن دقیق بین انگشتان و زیر ناخن ها به پیشگیری از بیماری کمک می کند. بعد از شستن دستها با آب و صابون، دست خود را آب کشیده و با دستمال تمیز خشک کنید. به بچه ها طریقه شستن دست ها را آموزش دهید. اگر آب و صابون در دسترس نبود، از ضدعفونی کننده های دارای پایه الکلی به عنوان جایگزین استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که که بعد از سرفه و عطسه و قبل از خوردن غذا حتما دستان خود را بشویید.

2- اجتناب از لمس صورت

آموزش بیمار – سرماخوردگی

ویروس ها می توانند از طریق نواحی اطراف بینی، دهان و چشمان وارد بدن شوند. اجتناب از لمس صورت بسیار مهم است اگر که با شخص مبتلا به سرما خوردگی تماس داشته اید، بخصوص اگر دستان خود را هنوز نشسته اید.

3- اجتناب از سیگار کشیدن

آموزش بیمار – سرماخوردگی

کشیدن محصولات تنباکو گلو و ریه ها را تحریک و آسیب می زند، می تواند علائم سرماخوردگی را تشدید کند، که شامل گلو درد و سرفه نیز هست. حتی استنشاق دود سیگار دیگران موجب تحریک فرد سرماخورده می شود. در مطالعه ای اخیر دریافته اند که پاسخ ضد ویروس افراد سیگاری تضعیف می شود و توانایی آنها در مبارزه با عفونت کاهش می یابد.

4- اگر فردی از خانواده سرما خورده است، از وسایل یکبار مصرف استفاده کنید

آموزش بیمار – سرماخوردگی

اگر سرماخورده اید، از وسایل یکبار مصرف مثل بشقاب، قاشق، چنگال یکبار مصرف استفاده کنید و بعد از مصرف دور بیاندازید. این مسئله بخصوص زمانی اهمیت دارد که خانوار بچه دارد، که ممکن است از بشقاب دیگر اعضای خانواده غذا خورده یا لیوان دیگران بنوشد.

5- سطوح منزل را تمیز کنید

آموزش بیمار – سرماخوردگی

سطوح مختلف منزل را مکررا تمیز کنید و برای رفع آلودگی و میکروب بهتر است ضدعفونی کنید. ویروس ها در سطوحی زندگی می کنند که توسط فرد آلوده لمس شده اند. به اینگونه سطوح و جاهایی که زیاد لمس می شوند مثل شیر آب و دستگیره درد توجه کرده و با آب و صابون یا شوینده یا ضدعفونی کننده تمیز کنید. نقاطی مثل دستگیره در، صفحه کلید کامپیوتر، تلفن، ریموت کنترل، میز، اسباب بازی، شیر آب و امثال آن را بهتر است با مواد ضدعفونی کننده دارای پایه الکلی تمیز کنید.

6- اسباب بازی ها را بشویید

آموزش بیمار – سرماخوردگی

بچه ها چهار برابر بزرگسالان سرما می خورند و چهار برابر بیشتر به ویروس سرماخوردگی حساس هستند، ویروس سرماخوردگی در کودکان از طریق تماس با اسباب بازی آلوده منتشر می شود. زمانی که سطوح منزل را تمیز می کنید، بخاطر داشته باشید که اسباب بازی های بچه خود را نیز شسته و تمیز کنید.

7- از حوله کاغذی استفاده کنید

آموزش بیمار – سرماخوردگی

حوله پارچه ای می تواند ویروس های بیشتری بخود گرفته و ساعت ها ویروس در آن زنده بماند، زیرا دارای سطوح زیادی است. برای اجتناب از آلودگی، از حوله کاغذی برای تمیز کردن آشپزخانه و خشک کردن دست های خود پس از شستن دست استفاده کنید.

8- دستمال ها را پس از مصرف دور بیاندازید

آموزش بیمار – سرماخوردگی

وقتی سرما می خوریم، دستمال زیادی مصرف می کنیم، اما اطمینان استفاده کنید که دستمال ها پس از هر بار مصرف دور انداخته شوند. حتی کوچکترین فین بینی در داخل دستمال میلیون ها ویروس به داخل دستمال می ریزد و ساعت ها در دستمال زنده می مانند، اگر روی میز یا کف اتاق رها شوند، بنابراین سطوح را آلوده می کنند. بعد از استفاده دستمال کاغذی، آن را در سطل آشغال بریزید و روی میز یا کف اتاق نگذارید.

9- سالم و بهداشتی زندگی کنید

آموزش بیمار – سرماخوردگی

سالم بودن و سالم زندگی کردن مهم است، بنابراین اگر سرما خوردید، سیستم ایمنی شما قوی تر شده و می تواند دفعه بعدی با این عفونت بجنگد. برای تقویت سیستم ایمنی خود، رژیم غذایی متعادل همراه با سبزیجات و میوه فراوان بخورید، منظم ورزش کنید، به اندازه کافی استراحت کنید.

10- استرس خود را کنترل کنید

آموزش بیمار – سرماخوردگی

زمانی که تحت استرس هستیم، بدن هورمونی به نام کورتیزول ترشح می کند، که دارای خاصیت ضد التهاب است. استرس مزمن موجب تولید بیش از حد این هورمون شده، که به نوبه خود موجب می شود سیستم ایمنی نسبت به آن مقاوم شود. مطالعات نشان داده است که شخصی که در معرض استرس مزمن است، اگر در معرض ویروس سرماخوردگی قرار بگیرد، که موجب التهاب می شود، بدنش توانایی کامل مبارزه با ویروس از طریق پاسخ ضد التهابی را ندارد.

آموزش بیماری های شایع تنفسی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com