ورود کاربر

طریقه نوشتن پروپوزال تحقیق (Preparing a Research Proposal)

روش تحقیق در پرستارینکات کلیدی

 • روش تحقیق در پرستاری پروپوزال (طرح مقدماتی) تحقیق به محقق کمک می کند نیات خود را تصریح کند و قصد خود را به راحتی با کمیته پژوهشی تایید کننده، ارگان یا مقام بودجه گذار، کمیته اخلاقی، ارگان های دولتی ذیربط در میان بگذارد.
 • روش تحقیق در پرستاری پروپوزال تحقیق بایستی نمایانگر برهان های منطقی در مورد علت نیاز به مطالعه، جزئیات مفصل در مورد چگونگی انجام تحقیق، بیان صریح و روشن نتایج مورد انتظار و کاربردهای این یافته ها باشد.
 • روش تحقیق در پرستاری در پروپوزال بایستی مشخص شود که دلیل و منطق سئوالات تحقیق چیست، از چه روش هایی برای پاسخ به سئوالات تحقیق استفاده خواهد شد، منابع مورد نیاز و روش های انتشار یافته ها چیست.
 • روش تحقیق در پرستاری روش های انجام تحقیق بایستی متناسب با سئوالات تحقیق باشد، هزینه متناسب داشته و توسط کسانی اجرا شود که پتانسیل و صلاحیت انجام ابزار را داشته باشند.
 • روش تحقیق در پرستاری قالب پروپوزال تحقیق به مخاطب هدف و موسسه ذیربط بستگی دارد، اما همگی دارای ویژگی های مشترکی هستند.

مقدمه

یکی از مهیج ترین لحظه ها در زندگی یک محقق موفقیت در نوشتن پروپزوال تحقیق است. هرچند این کار می تواند ناامید کننده باشد، زیرا نوشتن پروپوزال همیشه زمانبر است و دنبال بودجه بودن برای انجام مطالعه مشکل است و ممکن است همیشه پروپوزال به اجرا نرسد. هرچند، اصول کلیدی وجود دارد که می توان به پروپوزال اعمال کرد و تاکتیک هایی وجود دارد که می توان نرخ موفقیت آن را بالا برد. در این مقاله به بازنگری طریقه ایجاد یک پروپوزال تحقیق قوی، چه برای برنامه آموزشی مثل پروپوزال پایان نامه دانشجویی یا پروپوزال طرح پژوهشی برای ارگان های بودجه گذار و اسپانسر پرداخته می شود. در این بخش نکاتی بحث می شوند که لازم است در پروپوزال گنجانده شود و طریقه لحاظ کردن ملزومات پروپوزال بحث می شود.

پروپوزال یا طرح مقدماتی تحقیق به دلایل مختلفی نوشته می شود. بعضی از این دلایل عبارتند از:

 • پروپوزال پایان نامه پایان دوره مثل پروپوزال کارشناسی ارشد یا پروپوزال دکتری
 • نوشتن پروپوزال برای دوره دکتری پژوهشی
 • برای شرکت در مناقصه های پژوهشی خاص
 • برای آماده سازی مطالب برای شرکت در کنفرانس های ملی و بین المللی
 • برای گرفتن بودجه انجام تحقیقاتی که در ذهن خود دارید
 • برای گرفتن امتیاز و ارتقای شغلی

گرچه علت نوشتن پروپوزال تحقیق می تواند متفاوت باشد، اما عناصر تشکیل دهنده یک پروپوزال موفق همیشه یکسان است. تمامی پروپوزال یا طرح های تحقیق بایستی معیارهای اساسی خاصی را لحاظ کنند و روی هر بخش تاکید و بحث خاصی شود.

زمانیکه پروپوزال نوشته شد، عموما مورد بازنگری قرار می گیرد، مثلا استاد راهنما یا کمیته بازنگری علی مستقل یا کمیته اخلاق پزشکی. بازنگری کنندگان در مورد کیفیت پروپوزال تصمیم گیری می کنند و توصیه هایی در مورد پروپوزال ارائه می دهند یا پروپوزال را رد می کنند. حال چرا یک پروپوزال ممکن است رد شود؟ دلایل اصلی تصویب نشده یک پروپوزال عبارتند از:

معایب یک پروپوزال

 • ضعیف و نامناسب بودن سئوال تحقیق
 • مشکل داشتن طرح تحقیق
 • عدم جمع بندی مطالب نظری براساس اهداف نوشتن پروپوزال
 • فقدان شواهدی که نشان دهد ارائه کننده پروپوزال صلاحیت انجام آن را دارد
 • بلند پروازی از نظر مقیاس زمانی تعیین شده، برآیندهای مورد انتظار از تحقیق یا بودجه درخواستی
 • برآورد کم و نامناسب زمان، بودجه یا نتیجه مورد انتظار
 • برطرف نکردن اصلاحات و اضافاتی که بازنگری کنندگان درخواست کرده اند

حتی زمانی که یک پروپوزال بررسی شده و پر کیفیت و خوب در نظر گرفته شود، ممکن است هنوز رد شود یا اصلاحات زیادی درخواست شود، مثلا از نظر قالب زمانی اجرای مطالعه یا بودجه بندی. بایستی به دقت به نکات فوق توجه کرده و طرح خود را بررسی کرد تا احتمال موفقیت بالا برود.

تعیین ایده تحقیق (identifying a research idea)

تحقیقات با یک ایده شروع می شود، هرچند یافتن ایده مناسب کار آسانی نیست. ایده تحقیقی بایستی محسوس، عملی، مفید باشد. زمان تست ایده، سئوالات زیر را از خودتان بپرسید:

 • آیا ایده من قابل دستیابی است؟
 • آیا می توان برای آن پروپوزال نوشت؟
 • آیا با توجه به زمان موجود می توانم آن را عملی کنم؟
 • اگر قرار است بودجه دریافت کنید، آیا ایده من جذابیت کافی برای کسب بودجه را دارد؟
 • اگر برای برنامه تحصیلی است، آیا ایده برای راهنمای من جذاب است؟ این سئوال بخصوص برای تز دکتری مهم است.

بعضی از دانشگاه یا مراکز اولویت های تحقیقاتی خود را منتشر می کنند و دانشجویان می توانند با توجه به این اولویت ها یا سرفصل های پژوهشی موضوع خود را انتخاب کنند. این مسئله بخصوص زمانی ارزشمند است که دانشجو بخواهد در مدت کوتاهی پایان نامه خود را دفاع کند. انتخاب موضوع براساس اولویت های پژوهشی اعلان شده موجب پذیرش راحتتر پروپوزال و همچنین انتشار راحت تر یافته های مطالعه می شود.

منابع ایده و سئوال تحقیق فراوان است، هرچند در حرفه ای مثل پرستاری، بالین و مسائل بالینی مهمترین منابع رسیدن به ایده تحقیقاتی است. امروزه در مورد عملکرد مبتنی بر شواهد زیاد صحبت می شود، اما تحقیقات پرستاری مبتنی بر عملکرد هم مهم است. یکی از سئوالاتی که در این رابطه کمک کننده است، این است: چه چیزی موجب می شود بیمار تجربه بهتری داشته باشد؟ آیا خلا و شکافی در دانش پرستاری در رابطه با مشکلی خاص وجود دارد؟ بیمار و مراقب وی چه کارهایی را باید انجام دهند؟

تعیین منبع بودجه گذار

اگر پروپوزال تحقیق شما برای دوره تحصیلی مثل پروپوزال کارشناسی ارشد است، مسئله بودجه گذاری ممکن است در بین نباشد؛ اما پروپوزال کارشناسی ارشد و دکتری را نیز می توان همزمان به عنوان طرح تحقیقاتی مطرح کرد و از سازمان های بودجه گذار کمک گرفت. بهرحال یکی از مراحل مهم تهیه هر طرح مقدماتی تحقیقی پیدا کردن ارگان و نهاد بودجه گذار است. بهر حال محقق بایستی از قبل بداند که کل هزینه های انجام مطالعه تامین بوده و از نظر بودجه مشکلی ندارد.

منبع:

Gerrish K., Lacey A. (2010), The research process in nursing, 6th edition, Wiley Publisher, London.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com