ورود کاربر

مراقبت تسکینی سکته مغزی

سکته مغزی چیست؟

سکته (stroke) بیماری مغزی است. زمانی رخ می دهد که خون رسانی به مغز متوقف شود. بافت مغزی اگر خون کافی دریافت نکند، بدین معنی است که اکسیژن و مواد مغذی کافی دریافت نمی کند. در نتیجه سلول های مغزی تحت تاثیر قرار گرفته و آسیب می بینند یا می میرند؛ این مسئله منجر به سکته مغزی می شود.

گاهی اوقات سکته مغزی در اثر انسداد جریان خون توسط لخته خون ایجاد می شود که به آن سکته ایسکمیک اطلاق می شود. حدود 80 درصد سکته ها از نوع ایسکمیک است.

گاهی اوقات عروق خونی داخل جمجمه دچار پارگی شده و خونریزی داخل یا اطراف مغز رخ می دهد که موجب سکته مغزی می شود. این نوع سکته را سکته خونریزی دهنده می گویند. حدود 20 درصد از سکته های مغزی از نوع سکته هموراژیک است. گاهی پاره شدن آنوریسم (بالونی شدن دیواره رگ) موجب سکته هموراژیک مغز می شود.

موارد زیادی وجود دارد که موجب افزایش شانس وقوع سکته مغزی می شود. از جمله می توان به سیگار کشیدن، دیابت، سابقه خانوادگی سکته مغزی، فشار خون بالا، فیبریلاسیون دهلیزی و کلسترول بالا اشاره کرد.

مراقبت تسکینی چیست؟

مراقبت تسکینی نوعی مراقبت بهداشتی تخصصی است که برای مبتلایان به بیماری های جدی ارائه می شود. مراقبت تسکینی روی تسکین علائم، درد و استرس ناشی از بیماری جدی و مزمن از قبیل سکته مغزی متمرکز است. هدف از مراقبت تسکینی بهبود کیفیت زندگی بیمار و خانواده وی تا سر حدامکان می باشد.

مراقبت تسکینی توسطی تیمی متشکل از پزشک مراقبت تسکینی، پرستار مراقبت تسکینی، مددکار و سایر متخصصین لازم برای بیماری خاص ارائه می شود و این تیم یک لایه حمایتی جدید برای بیمار و خانواده وی محسوب می شود. مراقبت تسکینی را می توان برای هر سنی و هر مرحله ای از بیماری ارائه نمود. بهتر است بلافاصله بعد از وقوع سکته مغزی و همزمان با مراقبت درمانی، مراقبت تسکینی شروع شود.

درمان علائم سکته مغزی – نقش مراقبت تسکینی

معروف ترین علامت سکته مغزی فلج و ضعف یک سمت بدن است. این بیماران ممکن است از مشکلات تکلم، صحبت کردن مبهم، سردرد، رفتار نامناسب، از دست دادن تعادل، مشکلات حافظه، مشکلات دیداری و عاطفی رنج ببرند.

دریافت سریع درمان در زمان وقوع سکته می تواند به کم کردن مشکلات بلند مدت بیماری کمک کند. گرچه مراقبت تسکینی در هر مرحله ای از بیماری مهم است، بهتر است که هر چه زودتر شروع شود.

تیم مراقبت تسکینی می تواند علائم بیماری را شرح داده و به سازگاری با عوارض سکته کمک کند، همانطور که مشکلات حافظه، بینایی و تکلم دائمی می شوند، که ممکن است در طول زمان بهبود یابد.

اگر سکته در اثر بلوکه شدن جریان خون رخ داده باشد، داروهایی برای حل کردن لخته ها تجویز می شود تا جریان خون مجددا راه اندازی شود. گاهی ممکن است لخته خون از طریق جراحی خارج شود. اگر سکته در اثر خونریزی رخ داده باشد، درمان ممکن است شامل جراحی، کنترل فشار خون بالا برای کاهش تورم مغزی و تجویز داروهای ضد تشنج باشد.

بیمار مبتلا به سکته ممکن است مشکلات عضلانی و حرکتی را تجربه کند. اسپاسم عضلانی ممکن است موجب درد شود. تیم مراقبت تسکینی به درمان این علائم کمک میکند. درد ممکن است توسط دارو یا بلوک عصبی و سایر درمان ها برطرف شود تا بیشترین آسایش ممکن برای بیمار فراهم شود.

تیم مراقبت تسکینی مزایا و عوارض جانبی هر یک از درمان ها را برای بیمار و خانواده وی شرح داده و به آنها در تدوین اهداف درمانی و بهبودی کمک می کند. تیم مراقبت تسکینی با مشارکت تیم درمانی به دنبال درمان درد و عوارض جانبی داروها و درمان ها است.

یکی از نیازهای اصلی بیماران سکته مغزی، بازتوانی و برگشتن به فعالیت های قبلی و انجام فعالیت های روتین روزمره است. تیم مراقبت تسکینی می تواند حمایت بزرگی برای بیمار در دوره بازتوانی باشد و به بیمار و خانواده وی کمک کند تا به بالاترین سطح کیفیت زندگی دست یابند.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com