ورود کاربر

تنظیم سدیم

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارکلیه و روده نقش مهمی در تنظیم سدیم مواد غذایی دریافتی دارند، زمانیکه محتوای سدیم رژیم غذایی روزانه خیلی بالا یا خیلی کم است. تحت شرایط نرمال، روده دارای نقش های زیر است:

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سدیم را از غذایی که می خوریم جذب می کند و کلیه تقریباً همان مقدار را از طریق ادرار دفع می کند؛ این عمل موجب حفظ تعادل سدیم می شود.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اگر به هر دلیلی مصرف سدیم کم باشد، روده جذب سدیم را افزایش می دهد، و کلیه ها دفع سدیم از طریق ادرار را کاهش می دهند.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت محتوای مجاری گوارشی حاوی مقادیر چشمگیری سدیم است. اگر این محتوای سدیم به دلیل ساکشن، اسهال یا استفراغ دفع شود، ممکن است هیپوناترمی رخ دهد.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت کمبود سدیم مصرفی معمولا نادر است و تنها دلیل هیپوناترمی نمی تواند باشد، همچنین میزان دفع سدیم از طریق تعریق کم است. هرچند ترکیب این دو با ریسک فاکتورهای دیگر می تواند موجب هیپوناترمی شود.

وبگاه پرستارتنظیم سدیم در کلیه به عوامل متعددی بستگی دارد. دو فاکتور اصلی درگیر در غلظت سدیم خون عبارتند از:

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت مقدار خود سدیم
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت مقدار آب موجود در سیستم گردش خون

وبگاه پرستارزمانی که سدیم جذب می شود، آب به طور غیرفعال همراه آن جذب می شود. گرچه بدن از مکانیسم های مجزایی برای تنظیم این عوامل (آب و سدیم) استفاده می کند، این دو مکانیسم با هم کار کرده تا فشار خون را در سطح نرمال تنظیم و حفظ کنند. اگر غلظت سدیم خیلی پایین باشد (مثل هیپوناترمی)، می توان آن را از طریق کاهش آب بدن یا افزایش سدیم بدن تصحیح کرد. زمانی که غلظت سدیم خیلی بالا باشد (مثل هیپرناترمی)، از طریق جذب کمتر و دفع بیشتر سدیم و احتباس آب تصحیح می شود.

وبگاه پرستارهورمون ها نیز نقش مهمی در حفظ تعادل سطح سدیم دارند. سه هورمون اصلی یا سه A تنظیم سطح سدیم عبارتند از:

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هورمون ضد ادراری (ADH): بازجذب آب را کنترل می کند، که موجب تغلیظ یا رقیق شدن سطح سدیم می شود.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت آلدسترون (Aldosterone): کلیه ها را وادار می کند که سدیم را بازجذب کرده و دفع سدیم را کاهش می دهد.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پپتید ناتریورتیک شریانی (ANP): زمانی که دیواره های قلب بخاطر فشار خون بالا دچار کشیدگی شوند، این هورمون ترشح می شود و موجب دفع سدیم از طریق کاهش بازجذب کلیوی سدیم می شود، بدینوسیله دفع سدیم را از کلیه ها افزایش می دهد.

وبگاه پرستارزیاد شدن حجم مایعات و افزایش فشار خون موجب کشیدگی دهلیز قلبی می شود، بنابراین آزاد سازی ANP تحریک شده و این هورمون به نوبه خود موجب تحریک دفع کلیوی سدیم (همراه با آب) می شود و دفع ادرار حجیم یا برونده ادراری (diuresis) را افزایش می دهد و بنابراین آب و سدیم زیادی دفع شده، موجب کاهش حجم خون می شود.

وبگاه پرستار کنترل هورمونی حجم مایعات و غلظت سدیم برای حفظ تعادل مایعات و الکترولیت ها مهم است. اختلال در توانایی تنظیم سدیم و مایعات بدن می تواند موجب هیپوناترمی یا هیپرناترمی شود. پاسخ بدن به افزایش سطح سدیم و افزایش بار مایعات در را بخوانید.

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com