ورود کاربر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

راش کهنه

مشکل پوستی نوزادان که والدین بایستی آنها را بشناسند
آموزش بیمار – راش کهنه
تصویری از راش کهنه
در این مقاله می خوانیم:

ظاهر راش کهنه چگونه است؟

وبگاه پرستارراش کهنه را سوختگی لا پای بچه، سوختگی کهنه، زخم کهنه، راش بین پای بچه نیز می گویند. اگر قسمتی از بدن بچه که کهنه یا پوشک بسته می شود، تحریک شده و قرمز باشد، به احتمال خیلی زیاد راش کهنه رخ داده است. ممکن است پوست بین پای بچه اندکی باد کرده باشد و در لمس گرم تر از قسمت های دیگر باشد. راش کهنه یا سوختگی بچه ممکن است خفیف باشد، چند لکه قرمز در ناحیه کوچکی از بین پای بچه درگیر باشد، یا ممکن است وسیع باشد و برجستگی سفت و قرمز در کل باسن و لا پای بچه و اندام تناسلی وی رخ داده باشد.

وبگاه پرستاراگر بچه شما دچار راش کهنه و سوختن لا پا شده است، دلیل غفلت و اهمال شما نیست. رخ دادن راش کهنه، مراقبت از بچه مبتلا به راش کهنه و سوختگی ادرار بخشی از چالش مراقبت از بچه و روند طبیعی بزرگ شدن بچه بخصوص در سال اول زندگی است.

آموزش بیمار – سوختگی بچه
تصویری از سوختگی بچه

بچه چطور راش کهنه می گیرد؟

وبگاه پرستارشاید این سئوال را از خود بپرسید که چرا بین پای بچه من می سوزد؟ علت سوختن بچه و راش کهنه چیست؟ حدس شما درست است، راش کهنه ممکن است در اثر هر چیزی از غذای جدید گرفته تا ادرار خود بچه رخ دهد. شایعترین علل ایجاد راش کهنه یا ادرار سوزی بچه عبارتند از:

 • خیس ماندن: حتی پر جذب ترین کهنه ها و پوشک ها مقداری رطوبت بر روی پوست بچه بجای می گذارند. زمانی که ادرار بچه با باکتری های مدفوع وی مخلوط می شود، تجزیه شده و آمونیاک تولید می شود که می تواند برای پوست محرک باشد. به همین خاطر افزایش حرکات روده بچه یا اسهال بیشتر موجب سوختگی بچه و راش کهنه می شود. هرچند اگر کهنه بچه دیر باز شود، احتمال راش کهنه و سوختن بچه زیادتر می شود، اما هر بچه ای که دارای پوست حساس باشد، دچار سوختگی بین پا و راش کهنه می شود، حتی اگر والدین بطور مرتب کهنه وی را عوض کرده و او را خشک نگهدارند.
 • سایش یا حساسیت شیمیایی: ممکن است راش کهنه بچه حاصل مالیده شدن کهنه یا پوشک به پوست وی باشد، بخصوص اگر پوست بچه به مواد شیمیایی خاصی مثل خوش بو کننده های موجود در کهنه یکبار مصرف (پوشک) یا شوینده های مورد استفاده برای شستن کهنه بچه حساس باشد. ممکن است لوسیون یا پوردی که هنگام تعویض کهنه بچه استفاده می کنید، با پوست بچه سازگار نباشد.
 • غذای جدید: معمولا زمانی که بچه ها غذای جامد را شروع می کنند یا غذای جدیدی برایشان شروع می شود، دچار سوختگی کهنه یا راش کهنه می شوند. هر تغییر غذا و غذای جدید موجب تغییر ترکیب مدفوع می شود (اسید موجود در غذاهای خاص از قبیل توت فرنگی و آب میوه، بخصوص برای تعدادی از کودکان مشکل ساز است). غذای جدید ممکن است حرکات روده بچه را زیاد کند. اگر بچه از شیر مادر تغذیه می کند، حتی ممکن است نسبت به بعضی مواد غذایی که مادر می خورد واکنش نشان داده و دچار ادرار سوزی و راش کهنه شود.
 • عفونت باکتریال یا قارچی: بین پاها و محل بستن کهنه و پوشک گرم و مرطوب است – دقیقاً محیطی است که باکتری ها و قارچ ها دوست دارند. بنابراین تکثیر و رشد میکروب در این منطقه راحت تر است و موجب راش می شود، بخصوص اگر ترک یا چین پوستی زیاد باشد (برفک نوعی عفونت قارچی است. اگر بچه دچار برفک دهان باشد، ممکن است راش قارچی کهنه هم بگیرد).
 • آنتی بیوتیک ها: بچه هایی که داروی چرک خشک کن (آنتی بیوتیک) مصرف می کنند (یا شیر مادر تحت آنتی بیوتیک درمانی می خورند)، گاهی اوقات دچار عفونت قارچی می شوند زیر این داروها تعداد باکتری های مفید بدن که به دفع قارچ ها کمک می کنند را کاهش می دهند. آنتی بیوتیک ها همچنین موجب اسهال بچه می شوند که می تواند با وقوع راش کهنه همیاری کند.

آیا باید بچه مبتلا به راش کهنه را متخصص ببیند؟

وبگاه پرستاردر اکثر موارد سوختن لاپای بچه یا راش کهنه به ویزیت پزشک و پرستار نیاز ندارد. معمولا با کمی صبر می توان راش کهنه بچه را در طی سه یا چهار روز رفع کرد.

وبگاه پرستاراگر راش کهنه دچار عفونت شود، بایستی به پزشک مراجعه کرد (نشانه های عفونت سوختگی بین پای بچه یا راش کهنه شامل تاول زدن، جوش چرکی، ترشح زرد و لکه های زرد رنگ یا زخم باز است). در این صورت پزشک پماد یا لوسیون آنتی بیوتیک موضعی برای بچه تجویز می کند. در صورتی که راش کهنه موجب تب بچه شود، یا تب به هر دلیلی نیازمند توجه فوری و مشاوره با پزشک یا پرستار است.

بهترین راه برای درمان راش کهنه چیست؟

وبگاه پرستاربرای درمان راش کهنه یا سوختگی بین پای بچه مراحل زیر را طی کنید:

 • با تعویض مکرر کهنه یا پوشک، بچه را تمیز و خشک نگهداری کنید. این به معنی بیدار کردن بچه در شب و عوض کرده کهنه بچه نیز می باشد.
 • ناحیه ای که کهنه بسته می شود (لاپای بچه) را بخوبی بشویید. از دستمال های حاوی الکل یا دستمال های آماده و بو دار استفاده نکنید. بعضی از والدین گلوله های کتانی و شیشه آب گرم در بالین بچه نگهداری می کنند و براحتی بخصوص شب ها در دسترس است.
 • برای خشک کردن بچه با حوله یا دستمال تمیز به آرامی به پوست او ضربه بزنید، دستمال را نمالید. مالیدن حوله یا دستمال ساییدگی ایجاد می کند. هرگز حوله یا دستمال را به بدن بچه نمالید.
 • از پمادی استفاده کنید که بعنوان سدی محافظ در مقابل مدفوع و ادرار عمل کرده و پوست را از تحریک محافظت کند. پمادهای خوبی در بازار وجود دارد، از جمله پمادهای وازلین یا ژل نفتی، فرآورده های لانولین و پماد زینک اکسید سفید.
 • اندکی کهنه یا پوشک بچه را شل ببندید تا امکان بهتر گردش هوا وجود داشته باشد، بهتر است از پوشک اندکی بزرگتر استفاده کنید. گزینه های خاصی از پوشک های یکبار مصرف وجود دارد که بعضی جذب بهتری داشته، بعضی مخصوص تبادل هوا است و غیره. برچسب پوشک یکبار مصرف را به دقت بخوانید.
 • در هوای گرم، وقتی بچه بیرون از منزل بازی می کند، یا کف اتاق طوری است که تمیز کردن ادرار و مدفوع بچه راحت است، وی را شفته کنید و کهنه یا پوشک نبندید. وقتی پوشک یا کهنه برای بچه نمی بندید، از پماد و موارد مشابه استفاده نکنید تا پوست هوا بخورد و خشک شود. تماس پوست بچه با هوا موجب سرعت بخشیدن بهبودی وی می شود.
 • هر بار که بچه دچار سوختگی می شود، سعی کنید شب ها و زمان خواب بچه را کهنه و پوشک نکنید. یک لایه پلاستیک زیر تشک بچه بگذارید و بچه را شفته رها کنید.

چطور از راش کهنه (سوختگی لاپای بچه) پیشگیری کنیم؟

وبگاه پرستاردر اینجا چند روش خوب برای پیشگیری از سوختن بچه یا راش کهنه ارائه شده است:

 • بهترین دفاع در مقابل راش کهنه و سوختن بچه خشک ماندن باسن و پرینه بچه است، بنابراین کهنه بچه را هر چه زودتر بعد از خیس یا کثیف شدن عوض کنید.
 • با هر تعویض کهنه یا پوشک، ناحیه تناسلی و پرینه بچه را به آرامی تمیز کنید.
 • برای خشک کردن لاپای بچه با حوله یا پارچه به آرامی ضربه زنید، هرگز حوله یا پارچه را به بدن بچه نمالید. حتی می توانید از سشوار و مو خشک کن با درجه کم برای خشک کردن ناحیه پرینه بچه بعد از تعویض کهنه استفاده کنید.
 • اگر بچه شما مستعد راش کهنه است، منطقه تناسلی وی را با یک لایه نازک از پماد محافظ در هر بار تعویض کهنه بپوشانید.
 • پودر استفاده نکنید، زیرا اگر استنشاق شود به ریه های بچه آسیب وارد می کند. اگر از پودر استفاده می کنید، از پودری استفاده کنید که از نشاسته ذرت (cornstarch) تهیه شده است. ابتدا و دور از بچه، پودر را به داخل دستان خود بریزید و دست هایتان را به هم بمالید، سپس به آرامی با کف دست آغشته به پودر به بدن بچه ضربه بزنید تا پودر به پوست بچه برسد. هرگز پودر را مستقیم روی بدن بچه نپاشید یا در نزدیکی بچه پودر را داخل دست خود نریزید. پودر را از دسترس بچه دور نگهدارید. در هر بار تعویض کهنه به دقت بچه را بشویید، بخصوص چین ها و کشاله ران بچه و زیر بیضه پسر بچه ها را تمیز کنید. سپس با ضربات آرام حوله یا دستمال خشک کنید و پودر یا پماد را روی پوست خشک بچه بمالید.
 • وقتی بچه غذای جامد را شروع می کند، هر بار یک نوع ماده را به وی بدهید. بین شروع غذاهای جدید چند روز صبر کنید و بدین شکل راحت تر می توانید حساسیت غذایی بچه که موجب راش کهنه می شود را تشخیص دهید. اگر چنین بود، آن غذای خاص را از رژیم بچه تا بزرگتر شدن وی حذف کنید.
 • هرگز کهنه یا پوشک را آنقدر محکم نبندید که هوا گردش نداشته باشد. همیشه سعی کنید بچه را شل تر ببندید تا تبادل هوای داخل پوشک یا کهنه و بیرون برقرار باشد.
 • پارچه کهنه بچه را با شوینده های بو دار نشویید و هرگز از نرم کننده پارچه استفاده نکنید. هر دوی این مواد پوست بچه را تحریک می کنند. از آب داغ استفاده کنید و کهنه بچه را دو بار بشویید. در دفعه اول شستن کهنه بچه، می توانید نصف لیوان سرکه اضافه کنید تا محرک های قلیایی کهنه برطرف شوند.
 • تا جایی که توانستید، بچه را با شیر خود تغذیه کنید. تغذیه با شیر مادر موجب تقویت مقاومت بچه در مقابل عفونت بطور کلی شده و نیاز به آنتی بیوتیک را کاهش می دهد؛ که هر دو با پیشگیری از راش کهنه همیاری می کنند.
 • زمانی که بچه به آنتی بیوتیک نیاز داشت، از دکتر بخواهید که به وی پروبیوتیک هم بدهد. پروبیوتیک ها موجب تقویت رشد باکتری های مفید در روده بچه می شوند، که موجب کاهش شانس راش کهنه در بچه می شود.
 • اگر بچه را به مرکز مراقبتی یا پیش دبستانی می فرستید، اطمینان حاصل کنید که مراقب وی در آن مراکز از اهمیت اقدامات لازم برای جلوگیری از راش کهنه یا سوختن لاپای بچه آگاه است.
منبع:

AAP. 2011. Diaper rash solution. American Academy of Pediatrics.http://www.healthychildren.org/english/ages-stages/baby/diapers-clothing/pages/diaper-rash-solution.aspx?nfstatus=401&nftoken=00000000-0000-0000-0000-000000000000&nfstatusdescription=ERROR%3a+No+local+token

Diaper rash. American Academy of Pediatrics. http://patiented.aap.org/content.aspx?aid=5297

When diaper rash strikes. American Academy of Pediatrics.http://www.healthychildren.org/english/ages-stages/baby/diapers-clothing/pages/when-diaper-rash-strikes.aspx

Diaper rash. http://www.mayoclinic.com/health/diaper-rash/DS00069

Diaper rash overview. http://www.uptodate.com/contents/patient-information-diaper-rash-in-infants-and-children-beyond-the-basics

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com