ورود کاربر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

سرخک چیست؟

مشکل پوستی نوزادان که والدین بایستی آنها را بشناسند
در این مقاله می خوانیم:

آیا هنوز سرخک وجود دارد؟

وبگاه پرستارمتاسفانه بله. هنوز سرخک در بین بچه ها شیوع دارد. سرخک یک بیماری ویروسی فوق العاده مسری و بالقوه کشنده است. هنوز شیوع سرخک در زمان ها و مکان های مختلف دیده می شود. مثلا سال 2015 در دیزنی لند کالیفرنیا سرخک شیوع پیدا کرد و 154 بچه به سرخک مبتلا شدند. اما مرگی گزارش نشده است.

وبگاه پرستاربچه هایی که واکسن سه گانه شامل سرخک، سرخجه و اوریون (measles, mumps, and rubella (MMR) vaccine) نگرفته است، مستعد گرفتن سرخک هستند. بزرگسالانی که قبل از سال 1957 به دنیا آمده اند، حتی اگر در بچگی سرخک گرفته باشند، هنوز مستعد ابتلا به سرخک هستند. اگر نسبت به ایمن بودن خود مطمئن نیستید، ضرری ندارد که حالا واکسن سه گانه را بزنید.

آموزش بیمار – سرخک
تصویری از سرخک

وبگاه پرستارقبل از اینکه در سال 1963 واکسن سرخک معرفی شود، حدود 3-4 میلیون نفر سالانه در آمریکا سرخک می گرفتند که 48000 نفر آنها بستری شده و 400-500 نفر می مردند. بعد از شروع برنامه واکسیناسیون، تعداد موارد سرخک تا حدود 99% کاهش یافت.

وبگاه پرستاربا این وجود هنوز شیوع سرخک در بخش هایی از کشور دیده می شود. مثلا بین 1989 و 1991؛ 55000 مورد سرخک گزارش شده که با 123 مرگ همراه بوده است. بیشتر بچه های پیش دبستانی مناطق روستایی و حومه شهر مبتلا شده بودند.

وبگاه پرستارسرخک هنوز در سراسر جهان شیوع دارد. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، 145700 نفر در سال 2013 در سراسر جهان در اثر سرخک مرده اند و بیشتر مرگ ها در کشورهای کم درآمد بوده است.

علت سرخک چیست؟

وبگاه پرستارسرخک توسط نوعی ویروس به نام پارامایکسوویروس (paramyxovirus) ایجاد می شود. زمانیکه شخص مبتلا به ویروس عطسه یا سرفه می کند، قطرات ریز حاوی ویروس در هوا پخش می شود. این قطرات تا دو ساعت در هوا یا بر روی سطوح آلوده زنده می مانند. بچه ای که این قطرات ریز را استنشاق کند یا با سطوح آلوده تماس پیدا کند، آلوده خواهد شد.

وبگاه پرستاراگر بچه واکسیناسیون انجام نداده باشد و یا قبلا به بیماری مبتلا نشده باشد، به احتمال 90 درصد به سرخک مبتلا می شود، اگر با شخص آلوده و حامل ویروس بیماری تماس پیدا کند. معمولا 8 تا 10 روز پس از تماس با ویروس و فرد آلوده بیماری ظاهر می شود.

وبگاه پرستارشخص مبتلا به سرخک از چهار روز قبل و چهار روز بعد از بروز راش های سرخک بیماری را به دیگران منتقل می کند.

علائم سرخک چیست؟

وبگاه پرستارسرخک بچه ها با تب شروع شود که با آبریزش خیلی شدید، سرفه، قرمز شدن چشم و اشکریزش همراه است. احتمالا بچه بی حال بوده و اشتها ندارد.

وبگاه پرستارچند روز بعد، لکه های مشخصی در دهان و بخصوص بر روی غشاهای مخاطی که گونه را از داخل می پوشانند، ظاهر می شود. این لکه ها را لکه های کوپلیک (Koplik's spots) می نامند و به صورت دانه های ریز سفید رنگ همانند نمک یا شن بر روی برجستگی های قرمز رنگ ظاهر می شوند.

وبگاه پرستارچند روز بعد، راش سرخک روی صورت و گردن بچه ظاهر شده و به کمر و تنه وی گسترش می یابد، سپس به دست ها و کف دست رسیده و نهایتا به پاها گسترش می یابد.

وبگاه پرستارراش ها در ابتدا به صورت لکه های تخت قرمز هستند اما به تدریج به برجستگی تبدیل می شوند. همانطور که راش ها ظاهر می شوند، تب معمولا بالا می رود، گاهی اوقات حتی به 105 درجه فارنهایت می رسد. راش ممکن است خارش داشته باشد.

وبگاه پرستاربچه مبتلا به سرخک ممکن است تهوع، استفراغ، اسهال و تورم چندین گره لنفاوی را تجربه کند. سرفه آزارنده می شود و بچه احساس ناتوانی می کند.

وبگاه پرستارمعمولا راش ها حدود 5 روز باقی می مانند و سپس به رنگ قهوه ای در آمده و ناپدید می شوند. راش های سرخک معمولا به ترتیب ظاهر شدن بر روی بدن بچه محو می شوند و موجب خشک و پوسته ریز شدن پوست بچه می شوند.

عوارض احتمالی سرخک چیست؟

وبگاه پرستاربیشتر بچه های دارای وضعیت سلامتی خوب به راحتی از سرخک بهبود می یابند، اما حدود 30% بچه های مبتلا به سرخک دچار یک یا چند عارضه این بیماری می شوند.

وبگاه پرستارهشت درصد بچه ها دچار اسهال می شوند (که زودتر شروع شده و نسبت به علائم عفونت شدت کمتری دارد). پنومونی در شش درصد مبتلایان سرخک رخ می دهد و شایعترین علت مرگ ناشی از عوارض سرخک در بچه ها می باشد (آیا می دانید پنومونی چیست؟).

وبگاه پرستارسایر عوارض کمتر شایع سرخک شامل هپاتیت، میوکاردیت (التهاب عضله قلب)، مننژی، انسفالیت (التهاب مغز) و خیلی بندرت عوارض جدی مغزی است. عوارض بیماری بیشتر در بچه های جوانتر از 5 سال و بزرگتر از 20 سال رخ می دهد.

وبگاه پرستاردر زنان حامله سرخک می تواند موجب سقط جنین، زایمان زودرس یا بچه کم وزن شود.

مراقبت های کودک مبتلا به سرخک چیست؟

وبگاه پرستاراگر به سرخک کودک شک دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. پزشک موظف است که بروز سرخک را به مرکز مبارزه با بیماری های واگیر گزارش دهد.

وبگاه پرستارزمانی که تشخیص سرخک قطعی شد، کار زیادی شما نمی توانید برای درمان آن انجام دهید. بچه خود را از دیگران جدا کنید بطوری که بیماری به دیگران منتشر نشود و تا حد امکان برایش آسایش را فراهم کنید.

وبگاه پرستاراطمینان حاصل کنید که بچه استراحت کافی داشته و مایعات کافی مثل آب و آب میوه بنوشد، تا از دهیدراتاسیون ناشی از تب پیشگیری شود. دستگاه بخور سرد نیز می تواند به سرفه بچه کمک کند.

وبگاه پرستارمی تواند دوز مناسب استامینوفن یا ایبوپروفن (در صورتی که بچه بزرگتر از 6 ماهه است) استفاده کنید. اگر بچه کوچکتر از 3 ماه است، برای مصرف این داروها و هر داروی مسکن بدون نسخه دیگر با پزشک یا پرستار مشورت کنید). هرگز به بچه خود آسپرین ندهید – می تواند سندرم ری (Reye's syndrome) را ماشه کند، اختلال نادری که بطور بالقوه کشنده است.

وبگاه پرستاراگر بچه با سرخک تماس داشته است اما هنوز مبتلا نشده است و قبلا واکسینه و مصون نشده است، با پزشک مشورت کنید. اگر شش روز یا کمتر از تماس با سرخک گذشته باشد، ممکن است ایمونوگلوبولین برای بچه تزریق شود تا از سرخک پیشگیری کرده یا حداقل شدت و علائم آن کاهش یابد.

وبگاه پرستاراگر بچه شش ماهه یا بزرگتر است و حدود 72 ساعت یا کمتر از تماس با سرخک گذشته است، ممکن است تزریق واکسن سه گانه (MMR) برایش تجویز شود. اما هنوز بایستی دو دوز یا بیشتر واکسن بگیرد و در فاصله 12 تا 15 ماه یک یادآور و 4-6 سال بعد یادآور دوم را تزریق کند.

آیا می توان از سرخک پیشگیری کرد؟

وبگاه پرستاربچه در یکسالگی می تواند واکسن سه گانه را بگیرد. این واکسن 95% در محافظت بچه در مقابل سرخک و همچنین سرخجه و اوریون مصون می شود.

وبگاه پرستارسیستم ایمنی بچه قبل از اولین سالگرد تولدش هنوز به اندازه کافی کامل نشده است که بتواند واکنش ایمنی قوی در مقابل واکسن ایجاد کند. اما در عین حال، بدنش بخاطر آنتی بادی هایی که در رحم از مادر گرفته است، در مقابل سرخک مبارزه می کند.

آیا واکسن سرخک یک واکسن زنده است؟

وبگاه پرستارواکسن سه گانه (MMR) از نوعی است که واکسن زنده ضعیف شده می نامند: ویروس زنده ای که تضعیف شده است و نمی تواند در بچه بیماری ایجاد کند.

وبگاه پرستاراین ویروس بجای اینکه بیماری ایجاد کند، در سلول های بدن بچه تکثیر شده و پاسخ ایمنی وی را بر می انگیزد، موجب می شود که حفاظت وی در مقابل عفونت زیاد شود زمانی که با ویروس واقعی سرخک مواجه می شود. واکسن بهترین و تنها راه شناخته شده پیشگیری از بیماری است.

وبگاه پرستارتجویز واکسن در بعضی از بچه ها موجب راش خفیف و تب می شود، اما شایع نیست.

چه موقع بچه باید واکسن سرخک بگیرد؟

وبگاه پرستارواکسن سه گانه (MMR) یا چهارگانه (MMRV) که ترکیب سه گانه و آبله مرغان است، معمولا به طور روتین به بچه های 12 تا 15 ماهه تجویز می شود. سپس بین سنین 4 تا 6 سالگی تزریق واکسن تکرار می شود.

منبع:

CDC. Measles (rubeola). U.S. Centers for Disease Control and Prevention.http://www.cdc.gov/measles/.

WHO. Measles. World Health Organization.http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs286/en/.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com