ورود کاربر

سیستم اسکلتی

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارسیستم عضلانی اسکلتی فراهم کننده ساختار و عملکرد برای بدن است. استخوان ها از ارگان های حیاتی حمایت و حفاظت می کنند. اسکلت بدن به دو بخش محوری (axial) و زائده ای (appendicular) تقسیم می شود. اسکلت محوری از ارگان های حیاتی حمایت کرده، سیستم اعصاب مرکزی را در برگرفته و قفسه سینه را محافظت می کنند. اسکلت زائده ای به اسکلت محوری چسبیده است و عمدتاً شامل اندام ها است. استخوان ها هم با توجه به شکل آنها و هم با توجه به ترکیب آنها دسته بندی می شوند. استخوان های کوتاه (مثل بند انگشتان) در انگشتان دست و پا یافت می شوند. استخوان های بلند (مثل استخوان بازو و ران) در اندام ها یافت می شود. استخوان های نامنظم با توجه به شکل آنها نامگذاری شده اند و در مفاصل آرنج و مچ دست یا گوش میانی یافت می شوند. استخوان های تخت (دنده یا شانه) از ارگان های داخلی حفاظت می کنند. لایه خارجی استخوان را ضریع می نامند که یک بافت استخوانی متراکم است و لایه قشری استخوان را تشکیل می دهد. جریان خون استخوان از طریق عروق خونی کوچک و از میان کانال های هاورزیان (Haversian Canals) صورت می گیرد که به صورت طولی در مجاورت ناحیه کورتیکال استخوان قرار گرفته اند. لایه داخلی اسفنجی تر و متخلخل است، بافت متخلخل که فضاهایی پر از مغز استخوان دارد. مغز زرد استخوان عمدتا از سلول های چربی تشکیل شده است. استئوبلاست ها (سلول های استخوان ساز) و استئوکلاست ها (سلول های بازجذب استخوان) در لایه خارجی استخوان یافت می شوند.

وبگاه پرستارمفاصل محدوده ای هستند که دو یا چند استخوان به همدیگر متصل می شوند. مفاصل در گروه های دارای حرکت آزاد (مفاصل سینوویال مثل مفصل هیپ)، دارای حرکت نسبی (استخوان های لگن)، یا بی حرکت (خطوط شیارهای جمجمه) توصیف می شوند. مفاصل سینوویال توسط سینوویوم پوشیده شده اند. این پرده غشایی مایع سینوویال را ترشح می کند که مفصل را چرب و لیز می کند و به عنوان جذاب شوک در طی حرکت یا تحمل وزن عمل می کند. مفاصل سینوویال دارای دامنه حرکت متغیری هستند و از خم شدن، صاف شدن، چرخیدن، دور زدن، بر عکس شدن (برپشت خوابی)، بر جلوخوابی، جمع شدن، باز شدن، تا شدن و گردش به طرفین متفاوت است. استخوان های لگن و هر یک از مفاصل بین مهره ای از نوع مفاصل دارای حرکت نسبی هستند. مفاصل بدون حرکت نواحی استخوانی هستند که به هم نزدیک و جوش خورده اند و دیگر حرکتی ندارند. با زیاد شدن سن و ورود به دوران کهنسالی، سیستم عضلانی اسکلتی دچار تغییرات طبیعی می شود، از جمله:

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت استئوپنی (Osteopenia) یا از دست دادن توده استخوانی و استئوپروز (osteoporosis) یا پوکی و متخلخل شدن استخوان ها بخاطر فعالیت بیشتر استئوکلاست ها (osteoclasts) یا سلول های بازجذب استخوان نسبت به استئوبلاست ها (osteoblasts) یا سلول های استخوان ساز رخ می دهد و حاصل آن کاهش تراکم و افزایش شکنندگی استخوان است.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تاثیر کمبود کلسیم (هیپوکلسمی) بر استخوان ممکن است بخاطر کاهش از پیش موجود توده استخوانی در سالمندان بیشتر باشد.

لینک مطالب مرتبط


منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com