ورود کاربر

سینوزیت

وبگاه پرستارحدود بیست میلیون آمریکایی امسال از سینوزیت رنج بردند. تقریبا همگی بهبود می یابند، اما متاسفانه عده ای ممکن است دچار عوارض جدی بیماری شوند. اگر با سینوزیت آشنا باشید، می دانید چطور به بهبود خود سرعت بخشیده و عوارض بیماری را به حداقل برسانید.

سینوس های ما

وبگاه پرستارسینوس ها از چهار جفت اتاقک پر شده از هوا تشکیل شده اند که در استخوان های صورت واقع هستند. سینوس های پیشانی (فرونتال) پشت پیشانی هستند، سینوس های آرواره ای (ماکزیلاری) پشت گونه ها؛ سینوس های غربالی (اتموئید) پشت پل بینی و سینوس های گوه ای (اسفنوئید) به صورت عمقی تر در استخوان جمجه و پشت بینی واقع شده اند (تصویر زیر را ببینید).

وبگاه پرستارغشایی که مخاط ترشح می کند این سینوس ها را پوشانده است. در شخص سالم این مخاط ترشحی رقیق و آبکی بوده و آزادانه به بخش بالایی بینی جریان می یابد. اما زمانی که سینوس ها ملتهب شوند، مخاط ترشح شده غلیظ و چسبناک می شود و نمی تواند از طریق روزنه کوچکی به بالای بینی وصل است، خارج شود. در نتیجه مایعات و مخاط در سینوس تجمع یافته و به دیواره های سینوس فشار وارد کرده و موجب درد می شود، که به آن بیماری سینوزیت (sinusitis) اطلاق می شود.

سینوزیت چیست

علت سینوزیت چیست؟

وبگاه پرستارسینوزیت عفونتی است که توسط باکتری ایجاد می شود. انسان میلیون ها باکتری در حفره بینی خود دارد و بسیاری از ما دارای یک یا دو باکتری در حفره بینی هستیم که موجب سینوزیت می شود. این باکتری ها در بینی بی ضرر هستند و تا زمانیکه راه ارتباطی سینوس و بینی باز باشد و مجددا تخلیه شوند، این باکتری ها به سینوس ضرری نمی زنند.

وبگاه پرستاراما اگر مجرای تخلیه سینوس مسدود شده باشد، باکتری ها تکثیر شده و موجب عفونت می شوند. بلوک شدن سینوس دلیل اصلی ابتلا به سینوزیت است. کلید درمان سینوزیت تخلیه خوب سینوس است.

سینوزیت چیست؟

وبگاه پرستارسرماخوردگی یکی از علل اصلی است. سرماخوردگی در اثر ویروس و نه باکتری رخ می دهد و آنتی بیوتیک ها در سرماخوردگی ویروسی به اثر هستند. اما ویروس موجب التهاب و تورم بافت بینی شده، موجب انسداد و بلوکه شدن سینوس ها می شود. همچنین سرماخوردگی مخاط سینوس را تغییر داده، عمل طبیعی آن در احاطه کردن باکتری را تغییر می دهد.

وبگاه پرستاردر زمان سرماخوردگی در سینوس ها ایجاد فشار می کند، اما بدین معنی نیست که شما سینوزیت گرفته اید و به آنتی بیوتیک نیاز دارید. تقریبا یکی از هر 100 سرماخوردگی موجب التهاب سینوس می شود و می توانید کارهایی انجام دهید که ترشح سینوس بهتر شود (درمان خانگی سینوزیت با تقویت تخلیه ترشحات را بخوانید). بخاطر داشته باشید که بینی خود را به آرامی و بدون مسدود کردن یکی از سوراخ های بینی فین کنید تا باکتری ها با فشار وارد سینوس نشوند.

وبگاه پرستارچیزهای زیاد دیگری نیز می توانند سینوس ها را مسدود و موجب عفونت سینوس شوند. این لیست شامل حساسیت ها (آلرژی ها)، کشیدن سیگار و سایر بوهای تحریک کننده، تغییر فشار بارومتریک در طی پرواز یا شیرجه، پولیپ بینی، انحراف تیغه بینی است.

علائم سینوزیت

وبگاه پرستارعلامت اصلی سینوزیت فشار دردناک ناحیه است. با توجه به سینوسی که درگیر است، درد در پیشانی، بالای گونه یا فک بالایی و دندان ها، پشت چشم، بالای سر حس می شود. در سینوزیت در زمان خم شدن به جلو افزایش می یابد.

وبگاه پرستاراحتقان بینی و خروج ترشحات غلیظ و تیره رنگ نیز شایع است. زمانی که خلط و مخاط از عقب بینی به داخل دهان ریخته می شود، متوجه بوی بد ترشحات می شوید یا بوی دهان یا سرفه بد است، احتمالا سینوزیت رخ داده است. ممکن است بطور موقت حس بویایی و یا چشایی کاهش یافته یا از بین برود. نهایتا تب رخ داده و احساس درد و ناخوشی رخ می دهد.

تشخیص سینوزیت

وبگاه پرستاردر بیشتر موارد تشخیص سینوزیت از روی علائم و نشانه ها داده می شود. اگر فشار بر روی سینوس موجب درد شود، احتمالا سینوزیت رخ داده است. اگر به عوارض شک شود یا سینوزیت شدید باشد، معمولا تشخیص سینوزیت با سی تی اسکن داده می شود.

درمان سینوزیت در منزل: بهبود تخلیه ترشحات

وبگاه پرستارافراد مبتلا به سینوزیت که سریع تشخیص داده می شود تنها با افزایش و تقویت تخلیه ترشحات سینوس بهبود می یابند. اقدامات زیر کمک کننده است:

  • نوشیدن آب فراوان: هیدراسیون مناسب و خوب به رقیق و شل شدن ترشحات سینوس کمک می کند.
  • بالاتر قرار دادن سر در زمان خواب: اگر درد تنها در یک سمت سر است، روی سمت سالم و بدون درد خوابیده و بالش بزرگتری استفاده شود.
  • استنشاق بخور: حمام گرم و پر بخار کمک کننده است. کتری در حال جوش، ریختن آب بر روی یک ظرف داغ و استنشاق بخار و بخور در زیر حوله می تواند کمک کننده باشد. حتی چای گرم یا سوپ داغ کمک می کند و راز کمک در تنفس بخار است. به هر طریقی که هوای مرطوب استشناق شود مفید است و بایستی سه تا چهار بار در روز بخور انجام شود.
  • سئوال از پزشک در مورد تجویز اسپری بینی: اسپری حاوی استروئید بینی و بخصوص در افرادی که دچار سینوزیت آلرژیک هستند، می تواند کمک کننده باشد.
  • استفاده از اسپری آب نمک بینی: اسپری آب نمک بینی موجب شل شدن خلط و ترشحات شده و سینوس را تمیز می کند
  • استفاده از ضد احتقان ها: قرص های حاوی سودوافدرین (pseudoephedrine) خیلی مفید است اما ممکن است فشار خون را بالا برده، نبض را سریع کرده یا شخص را شب بی خواب کند. اسپری بینی حاوی اکسی متازولین (oxymetazoline) یا فنیل افرین (phenylephrine) این عوارض جانبی را ندارند اما اگر زیاد مصرف شوند، موجب تحریک غشای بینی یا وابستگی و اعتیاد به آنها می شود.
  • اجتناب از آنتی هیستامین ها: آنتی هیستامین برای حساسیت و واکنش آلرژیک خوب است بخصوص زمانی که آبریزش بینی شدید است، اما موجب غلیظ شدن ترشحات سینوس و مشکل تخلیه آنها می شود و برای سینوزیت مناسب نیست.
  • کمپرس گرم روی سینوس: کمپرس گرم موجب تسکین علائم می شود. داروهای بدون نسخه مثل آسپرین یا استامینوفن نیز به رفع درد و تب کمک می کنند.

درمان سینوزیت: آنتی بیوتیک ها

وبگاه پرستاراگر سینوزیت پس از دو تا چهار روز درمان تخلیه ای بهبود نیافت، یا اگر از ابتدا شدید بود، تجویز آنتی بیوتیک لازم می شود. داروهای زیادی برای درمان سینوزیت مفید هستند و پزشک با توجه به وضعیت عمومی شما تصمیم خواهد گرفت از چه آنتی بیوتیکی استفاده کنید.

عوارض سینوزیت:

وبگاه پرستارسینوزیت مزمن موجب احتقان و ترشح مزمن از بینی می شود، سردرد کمتر شایع بوده و تب نادر است. استروئید یا جراحی ممکن است برای درمان سینوزیت مزمن لازم شود.

وبگاه پرستاربندرت سینوزیت حاد موجب عفونت چشم، جمجمه یا مغز می شود. اگر تب بالا، سردرد شدید، قرمزی و درد چشم یا اختلال بینایی رخ داد، بایستی فورا به مراکز درمانی رجوع شود.

زندگی با سینوزیت:

وبگاه پرستارسینوزیت حاد شایع و ناراحت کننده است. اما اگر بدانیم که چطور سینوس خود را باز نگهداشته و ترشحات آزادانه تخلیه شوند، می توان سینوس ها را سالم و بدون عارضه نگهداری کرد.

دانلود بروشور آموزش سینوزیت

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com