ورود کاربر

مراقبت تسکینی کم خونی سلول های داسی شکل

کم خونی سلول داسی شکل چیست؟

آنمی سلول های داسی شکل (Sickle cell anemia) یک اختلال خونی است که سلول های قرمز خون را درگیر می کند. فرآیند بیماری به صورت زیر است:

  • سلول های قرمز خون حاوی هموگلوبین هستند. وظیفه هموگلوبین حمل اکسیژن از ریه ها به سراسر بدن است.
  • سلول های قرمز خون گرد هستند و شبیه به دونات هستند. اما سلول های قرمز خون افراد مبتلا به کم خونی داسی شکل به شکل نامنظم بوده و گاهی شکل داس مانند یا هلالی به خود میگیرند.
  • سلول های قرمز داسی شکل حمل اکسیژن به بدن را مختل می کنند و جریان خون قسمت هایی از بدن را بخاطر گیر کردن و مسدود کردن عروق کوچک مختل می کنند که نتیجه آن التهاب و درد است.

آنمی سلول های داسی شکل یک بیماری ارثی است. بایستی هر دو والدین شخص ژن این بیماری را حمل کنند که به بچه منتقل شود. اما ممکن است هیچکدام از والدین بیماری را نداشته باشند. آنمی سلول های داسی شکل بیشتر در بین آفریقایی آمریکایی ها شایع است. راهی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد.

مراقبت تسکینی چیست؟

مراقبت تسکینی نوعی مراقبت بهداشتی تخصصی است که برای مبتلایان به بیماری های جدی ارائه می شود. مراقبت تسکینی روی تسکین علائم، درد و استرس ناشی از بیماری جدی و مزمن از جمله کم خونی سلول های داسی شکل متمرکز است. هدف از مراقبت تسکینی بهبود کیفیت زندگی بیمار و خانواده وی تا سر حدامکان می باشد.

مراقبت تسکینی توسطی تیمی متشکل از پزشک مراقبت تسکینی، پرستار مراقبت تسکینی، مددکار و سایر متخصصین لازم برای بیماری خاص ارائه می شود و این تیم یک لایه حمایتی جدید برای بیمار و خانواده وی محسوب می شود. مراقبت تسکینی را می توان برای هر سنی و هر مرحله ای از بیماری ارائه نمود. بهتر است بلافاصله بعد از تشخیص کم خونی سلول های داسی شکل و همزمان با مراقبت درمانی، مراقبت تسکینی شروع شود.

درمان و علائم آنمی سلول های داسی شکل – نقش مراقبت تسکینی

علائم آنمی سلول های داسی شکل عمدتا از دوران بچگی و معمولا بین 5 تا 15 سالگی شروع می شود. اغلب بعد از شروع علائمی از قبیل درد بیماری تشخیص داده می شود. درد معمولا از شکم، لگن، زانو یا آرنج ها شروع می شود.

گاهی اوقات درد و علائم آنمی داسی شکل به صورت کند و تدریجی ظاهر می شود اما معمولا بروز آن ناگهانی است. زمانی که درد بیماری شروع می شود به آن بحران درد می گویند. درد ممکن است آنقدر شدید باشد که مستلزم بستری شدن تا زمان کنترل درد باشد.

کنار آمدن با آنمی داسی شکل آسان نیست. اما مراقبت تسکینی می تواند کمک کننده باشد. درمان های تسکینی انمی داسی شکل شامل دارو، تکنیک های درمانی و اصلاح شیوه زندگی است که به تسکین درد، بهتر خوابیدن و آسایش بیمار می انجامد. ثابت شده است که مراقبت تسکینی می تواند تاثیر بزرگ و متفاوتی در زندگی بیماران مبتلا به آنمی داسی شکل داشته باشد.

از آنجایی که بیماری از دوران بچگی شروع می شود، خانواده بیمار تحت شوک بزرگی قرار می گیرند و مراقبت تسکینی می تواند به آنها کمک کند با موقعیت سازگار شده و اطلاعات کافی در مورد بیماری و علائم بیماری و روش های درمانی در اختیار آنها بگذارد. مراقبت تسکینی می تواند لایه حمایتی جدیدی برای بیماران مبتلا به آنمی داسی شکل و خانواده آنها باشد.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com