ورود کاربر

بیماری تروفوبلاستیک (Trophoblastic Disease)

بیماری تروفوبلاستیک

نئوپلازی های تروفوبلاستیک (Trophoblastic neoplasias) رشد سلولی غیر طبیعی پوسته بین جنین و آندومتر است. این بیماری شامل چهار بیماری است که مول هیداتیفرم (hydatidiform mole) کامل یا نسبی، مول تهاجمی (invasive mole)، کوریوکارسینوما (choriocarcinoma) و تومور تروفوبلاستیک موضع جفت نامیده می شوند. مول یا توده کامل زمانی شکل می گیرد که یک تخم بدون DNA توسط یک اسپرم بارور شود. مول نسبی دارای DNA هر دو والدین است اما معمولا بخش کشنده آن. مول تهاجمی نوعی مول هیداتیفرم در آندومتر است. کوریوکارسینوما توموری است که از تروفوبلاست خونریزی دهنده تشکیل شده است. تومور تروفوبلاستیک موضع جفت شامل تروفوبلاست هایی است که به میومتر تهاجم می کنند. همگی حاکی از بدخیمی بوده و مستلزم پیگیری از نظر متاستاز هستند که شامل CT-اسکن مغز، کلیه ها، کبد و ریه است.

مشکل چیست؟

تصور می شود که در این بیماری در مواد ژنتیک زیگوت ها مشکلی وجود دارد. شانس وقوع این بیماری در مادران کهنسال، حاملگی مولار قبلی، سابقه سقط بیشتر است.

پیش آگهی

پیش آگهی مول هیداتیفرم از مابقی اشکال بهتر است. تقریباً 20 درصد از حاملگی های مول کامل منجر به بیماری تروفوبلاستیک در حاملگی های بعدی می شود. سه تشخیص باقیمانده ممکن است در نقطه ای بدخیم شوند. بیشتر بدخیمی های غیر متاستاتیک دارای ریت عود خوبی پس از درمان هستند.

علائم و نشانه های تشخیصی

نشانه های حاملگی معمولی در طی سه ماهه اول
خارج شدن خوشه های انگور مانند وزیکول از واژن
خونریزی واژینال
بالا رفتن غیر طبیعی hCG
بزرگ شدن غیر طبیعی رحم
فقدان تون قلبی جنین
بالا رفتن فشار خون

تست های تشخیصی

معاینات لگن
بالاتر از حد انتظار بودن سطح hCG در تست حاملگی خون
سونوگرافی

درمان

دیلاتاسیون و کورتاژ (D&C) برای خارج کردن سلول های تروفوبلاستیک
تست مکرر سطح hCG برای اطمینان از تخلیه کامل سلول ها
رادیوگارفی قفسه سینه برای بررسی و شناخت وجود متاستاز
تست های عملکرد کبدی برای بررسی و شناخت متاستاز کبدی
جلوگیری از بارداری برای یکسال کامل
شیمی درمانی تا زمانی که سطح hCG به حد نرمال برگردد:
» متوتروکسات (methotrexate)
» اکتینومایسین – دی (actinomycin-d)
هیسترکتومی شکمی کامل و شیمی درمانی

تشخیص های پرستاری

ریسک تغییر والدی
سوگ انتظاری
بی اقتداری

مداخلات پرستاری

آموزش موارد زیر به بیمار:
» بیماری تروفوبلاستیک
» نیاز به آزمایشات بعدی
» مجاز بودن سوگ و بیان احساسات
» ارجاع به مشاور، کشیش و روحانی
» بحث در مورد نیاز به یکسال کنترل حاملگی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com