ورود کاربر

حاملگی نابجا (Ectopic Pregnancy)

حاملگی نابجا

حاملگی نابجا یا اکتوپیک زمانی رخ می دهد که تخم بارور شده در جایی غیر از رحم لانه گزینی کند. بیشتر حاملگی های نابجا در لوله های فالوپ رخ می دهد؛ هرچند مواضع دیگری نیز وجود دارد که حاملگی نابجا در آنها رخ می دهد از جمله تخمدان، سرویکس و پریتوئن.

مشکل چیست؟

زمانی که تخمک بارور شده قادر به رسیدن به رحم نباشد، در لوله های فالوپ لانه گزینی می کند. هر گونه انسداد، تنگی، جراحی قدیمی لوله ها، عفونت یا التهاب ممکن است از رسیدن تخم بارور به مقصد خود و لانه گزینی مناسب جلوگیری کند.

پیش آگهی

حاملگی نابجا یکی از دلایل اصلی مرگ و میر مادران باردار در اوایل حاملگی است اگر که تشخیص داده نشود. پارگی ارگان درگیر و خونریزی وسیع به داخل صفاق ممکن است رخ دهد.

علائم و نشانه های تشخیصی

درد شدید و برنده (تیر کشیدن همانند زخم چاقو) در قسمت تحتانی لگن در اثر رشد جنین و کشیده شدن لوله های فالوپ یا سایر ساختارها
کمر درد ناشی از فشار بر این ساختمان ها
لکه بینی، خونریزی واژینال، آمنوره

تست های تشخیصی

سطح Beta hCG سرم بالا خواهد رفت، اما به اندازه حاملگی داخل رحمی بالا نخواهد بود
در سونوگرافی رحم خالی مشاهده می شود
تست حاملگی رحمی مثبت خواهد بود

درمان

بیمار در لیست جراحی خارج سازی تخم بارور شده قرار می گیرد. اغلب می توان تخم را به صورت لاپاراسکوپیک جابجا کرد، اگر که اوایل حاملگی باشد. جراحی شامل درآوردن تخم بوده و ممکن است بخشی یا کل لوله فالوپ درگیر برداشته شود (جراحی سالپنژکتومی (salpingectomy) نسبی یا کامل نامیده می شود)

تشخیص های پرستاری

اختلال تصویر از بدن
سوگ انتظار
درد، ناراحتی

مداخلات پرستاری

پایش از نظر خونریزی واژینال
بررسی موضع برش
بررسی شکم از نظر صداهای روده و نفخ
بررسی و شناخت الگوی دفع ادرار
تجویز مسکن
پایش علائم حیاتی و بخصوص درجه حرارت
آموزش موارد زیر به بیمار:
» استفاده از داروهای مسکن
» مزایای خروج زودرس از تخت
» افزایش شانس حاملگی نابجا در حاملگی های بعدی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com