ورود کاربر

اسیدوز تنفسی (Respiratory Acidosis)

اسیدوز تنفسی

مشکل چیست؟

تهویه تنفسی کم، آسفیکسی (اختناق) یا اختلالات سیستم اعصاب مرکزی موجب به هم خوردن تعادل اسید و باز خون بیمار می شوند؛ که منجر به افزایش دی اکسید کربن خون (هایپر کاپنه) می شود. افزایش دی اکسید کربن خون در ترکیب با آب موجب آزاد شدن یون های هیدروژن و بی کربنات می شود. این مسئله موجب تحریک ساقه مغز شده و نیروی تنفسی برای بیرون راندن هر چه بیشتر دی اکسید کربن زیاد می شود. در طول زمان، بالا ماندن مداوم سطح دی اکسید کربن شریانی موجب می شود که کلیه ها به جبران اقدام کرده و بی کربنات و سدیم را محبوس و یون های هیدروژن را دفع می کنند.

پیش آگهی

اسیدوز تنفسی ممکن است در اثر یک اختلال تنفسی حاد یا مزمن رخ دهد. نارسایی تنفسی موجب اسیدوز شدید می شود. هر چه بروز اسیدوز سریعتر رخ دهد، زمان کافی برای جبران آن توسط کلیه ها وجود ندارد. در بیماران سالم می توانند دی اکسید کربن اضافی را از طریق ریه ها دفع کنند و به کاهش سطح دی اکسید کربن خون کمک کنند. بیماران مبتلا به اختلال تنفسی زمینه ای قادر به خلاص شدن از دی اکسید کربن اضافی از طریق تلاش های تنفسی نخواهند بود.

علائم و نشانه های تشخیصی

هیپوکسمی (کاهش سطح اکسیژن خون)
آریتمی قلبی یا تاکیکاردی ناشی از هیپوکسمی حاصل از هیپوونتیلاسیون (تهویه کم)
تغییرات فشار خون با توجه به علت زمینه ای
سردرد ناشی از هیپوکسمی
تنگی نفس (دیس پنه) ناشی از هیپوکسمی
گیجی و بی قراری ناشی از هیپوکسمی
تحریک پذیری ناشی از هیپوکسمی

تست های تشخیصی

گازهای خون شریانی سطح دی اکسید کربن را بیشتر از 50 میلی متر جیوه نشان می دهد
در گازهای خون شریانی pH خون کمتر از 35/7 بوده که نشانگر اسیدوز است.

درمان

درمان این بیماران روی بازیافت تهویه مناسب، برگردن سطح دی اکسید کربن به سطح نرمال، رساندن سطح pH خون به سطح نرمال متمرکز است.

اکسیژن مکمل داده میشود. ریت جریان اکسیژن پایش شود تا از افزایش اکسیژن جلوگیری شود بخصوص در بیمارانی که دارای بیماری تنفسی زمینه ای مزمن هستند. مزمن بودن ماهیت اسیدوز تنفسی در این بیماران ممکن است موجب شود که سیستم داخلی کنترل تنفس در پاسخ به این وضعیت، به پایین بودن سطح اکسیژن پاسخ دهد بجای اینکه به افزایش سطح دی اکسید کربن پاسخ دهد که در این بیماران همیشه بالاتر از نرمال است.
برونکودیلاتورها برای باز نگهداشتن راه های هوایی تجویز می شوند: آلبوترول، متاپروترنول، لوالبوترول
در صورت نیاز برای اختلال زمینه ای دارو تجویز شود
طبق نتیجه آنتی بیوگرام، برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز شود
تهویه مکانیکی ممکن است برای حمایت تنفسی تجویز شود.
علت زمینه ای درمان شود.

تشخیص های پرستاری

تنفس ناموثر
ترس
اختلال تبادل گازی

مداخلات پرستاری

ریت تنفس، تلاش تنفسی، استفاده از عضلات فرعی، رنگ پوست، تولید خلط و ترشحات، صداهای تنفسی پایش شود.
شیمی خون بررسی شود – پتاسیم، دی اکسید کربن، کلراید
طریقه تجویز اکسیژن، تمرینات چرخش، سرفه، تنفس عمیق به بیمار آموزش داده شود.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com