ورود کاربر

پنوموتوراکس (Pneumothorax)

پنوموتوراکس

مشکل چیست؟

پنوموتوراکس جمع شدن هوا در کیسه پلورال است. کیسه پلورال که ریه ها را احاطه کرده است، به طور طبیعی حاوی مقدار اندکی مایع است که از سایش حین متسع و شل شدن ریه ها در طی چرخه تنفسی پیشگیری می کند. زمانی که هوا امکان ورود به فضای پلورال و مابین قفسه سینه و دیواره ریه را پیدا کند، پنوموتوراکس رخ می دهد. هوای تجمع یافته در کیسه پلورال، فضایی را اشغال می کند که در حالت طبیعی بافت ریه اشغال می کرده است و موجب می شود که بخشی از ریه بطور نسبی دچار کولاپس شود. اگر در قفسه سینه زخم نفوذی وجود داشته باشد، بیمار دچار پنوموتوراکس باز می شود، که زخم مکنده قفسه سینه نیز نامیده می شود (بخاطر صدایی که در حین نفس کشیدن ایجاد می کند). پنوموتوراکس بسته ممکن است در اثر صدمه کور، صدمه پس از جایگذاری خط ورید مرکزی، یا پس از توراسنتز رخ دهد. پنوموتوراکس خودبخودی ممکن است ثانویه به بیماری دیگر یا خودبخود رخ دهد. همانطور که هوا تجمع می یابد، ممکن است کولاپس نسبی یا کامل ریه رخ دهد – هر چه هوای بیشتری تجمع یابد، بخش بزرگتری دچار کولاپس می شود. اگر حجم هوای محبوس شده در بین لایه های پلور به اندازه کافی بزرگ باشد، کشیدگی این ناحیه افزایش می یابد. افزایش کشیدگی موجب می شود که مدیاستن به سمت ریه سالم منحرف شود، که موجب کولاپس نسبی آن هم می شود و برگشت وریدی به قلب را به مخاطره می اندازد. این حالت را پنوموتوراکس کششی می گویند.

پیش آگهی

پیش آگهی این بیماری به علت و سایز پنوموتوراکس بستگی دارد. اگر پنوموتوراکس بزرگ شده یا به سمت پنوموتوراکس کششی پیشرفت کند، ریسک بیشتری برای بیمار دارد. پنوموتوراکس کششی یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. پنوموتوراکس کوچک ممکن است فقط به تحت نظر گرفتن نیاز داشته باشد، در حالی که پنوموتوراکس وسیع به اقدام درمانی فوری برای رفع مشکل نیاز دارد.

علائم و نشانه های تشخیصی

درد تیز قفسه سینه که در اثر فعالیت، حرکت، سرفه و تنفس شدیدتر می شود.
تنگی نفس در اثر ناتوانی ریه ها برای اتساع کامل در طی دم
فقدان صداهای تنفسی در ناحیه مبتلا، که بخاطر وجود هوا بین ریه و دیواره قفسه سینه رخ می دهد.
آمفیزم زیر جلدی (وجود هوا در بافت زیر پوست) – احساس خش خش زیر پوست در لمس ناحیه
تاکیکاردی (افزایش ضربان قلب) و تاکی پنه (افزایش تعداد تنفس) در تلاش بدن برای رفع نیازهای بافتی
انحراف مدیاستن و تراشه به سمت سالم در پنوموتوراکس کششی

تست های تشخیصی

در رادیوگرافی قفسه سینه سایه دیده می شود که نشانگر ریه کولاپس شده است.
افزایش دی اکسید کربن در گازهای خون شریانی
کاهش اشباع اکسیژن در پالس اکسیمتری

درمان

زمانی که پنوموتوراکس تشخیص داده شد، می توان آن را درمان و رفع کرد. پنوموتوراکس کششی می تواند به یک اختلال تهدید کننده حیات بیمار تبدیل شود. پایش دقیق و مداخله فوری در این بیماری حیاتی است. نواحی کوچک پنوموتوراکس ممکن است بدون مداخله برطرف شوند، اما بیمار در هر صورت بایستی پایش و مراقبت شود.

استراحت در تخت
تجویز اکسیژن مکمل در صورت نیاز
چست تیوب متصل به ساکشن برای باز کردن مجدد ریه در صورت نیاز
تجویز مسکن طبق دستور : مورفین

تشخیص های پرستاری

درد حاد
تنفس ناموثر
اختلال تبادل گازی

مداخلات پرستاری

بیمار در وضعیت فاولر کامل یا نیمه فاولر قرار داده شود، برای تسهیل تنفس
میزان تخلیه چست تیوب و ویژگی های خروجی آن پایش شود
علائم حیاتی چک شود
تعداد تنفس، تلاش تنفسی، استفاده از عضلات فرعی، رنگ پوست، صداهای تنفسی پایش شوند.
تمرینات چرخیدن، سرفه و تنفس عمیق به بیمار آموزش داده شود.
فرآیند بیماری و اهمیت سرفه و تنفس عمیق به بیمار شرح داده شود.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com