ورود کاربر

پلورال افوژن (Pleural Effusion)

پلورال افوژن

مشکل چیست؟

تجمع غیر طبیعی مایعات در فضای پلورال بین پلور پریتال و ویسرال که ریه را می پوشاند، افوژن پلورال گفته می شود. مایع ممکن است به شکل مایع سروزی، خون (هموتوراکس) یا چرک (امپیم) باشد. مایع زمانی جمع می شود که میزان مایع تولیدی از توانایی بدن در دفع مایع اضافی به مخاطره افتد. مایع اضافی از اتساع کامل ریه ها جلوگیری می کند. اگر مایع جمع شده زیاد باشد، ریه ها را جابجا کرده، تبادل گازی منطقه را به مخاطره می اندازد. همانطور که مایع جمع شده و جای بافت ریه را اشغال می کند، ممکن است ریه های کولاپس شده را فشار داده و از خط وسط قفسه سینه (مدیاسینوم) به سمت دیگر منحرف کند. این موجب جابجایی ساختارهای مرکزی می شود که عملکرد ریه دیگر را نیز به مخاطره می اندازد. علل افوژن پلورال متنوع بوده و شامل نارسایی احتقانی قلب، نارسایی کلیوی، بدخیمی، لوپوس اریتماتوز، انفارکتوس ریوی، عفونت یا تروما است. ممکن است به عنوان عارضه جراحی رخ دهد.

پیش آگهی

پیش آگهی بیماری متغیر بوده و به عامل ایجاد کننده و مقدار مایع موجود در پرده جنب بستگی دارد. زمانی که مایع تخلیه شد، بیمار تحت پایش قرار داده می شود تا احتمال تجمع مجدد مایع بررسی شود. ممکن است تخلیه دوره ای مایع ضرورت داشته باشد که به علت آن بستگی دارد.

علائم و نشانه های تشخیصی

درد قفسه سینه در اثر التهاب پلور ناحیه مبتلا، همیشه وجود ندارد
مشکل تنفسی (تنگی نفس) در اثر کاهش اتساع قفسه سینه در ناحیه مبتلا
کاهش صداهای تنفسی در سمع روی ناحیه تجمع مایع
گنگی دق ناحیه مبتلا به خاطر وجود مایع
تب در اثر عفونت آمپیم
افزایش نبض و تنفس، کاهش فشار خون در اثر افت خون در هموتوراکس
اشباع اکسیژن پایین در پالس اکسیمتری

تست های تشخیصی

افوژن پلور در رادیوگرافی قفسه سینه دیده می شود.
CT اسکن پلورال افوژن را نشان می دهد
سونوگرافی قفسه سینه نشانگر پلورال افوژن است
توراسنتز (تخلیه مایع فضای جنب با استفاده از نیدل) نوع مایع را نشان می دهد.

درمان

تخلیه مایع یا به عنوان یک رویه یکباره یا توسط لوله قفسه سینه (چست تیوب) انجام می شود تا مایع تا زمان خارج کردن لوله به طور مداوم تخلیه شود. اکسیژن مکمل ممکن است برای تامین نیاز بدن لازم باشد.

توراسنتز برای تخلیه مایع
چست تیوب برای تخلیه مایع زیاد در طول زمان
اکسیژن درمانی در صورت ضرورت
تجویز آنتی بیوتیک برای درمان آمپیم مطابق با نتایج کشت و آنتی بیوگرام مایع

تشخیص های پرستاری

اختلال تبادل گازی
ریسک عفونت
درد

مداخلات پرستاری

تجویز اکسیژن مکمل برای کمک به لحاظ شدن نیازهای بدن
پایش تغییرات علائم حیاتی
آموزش چرخیدن، تنفس عمیق و سرفه به بیمار برای ارتقای اتساع ریه
اطمینان از باز بودن چست تیوب برای تخلیه مناسب مایع
آموزش فرآیند بیماری و لزوم سرفه و تنفس عمیق به بیمار

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com