ورود کاربر

اعتیاد به مواد (Drug Addiction)

اعتیاد به مواد

اعتیاد مواد یا دارو سوء مصرف بلند مدت مواد قانونی و غیرقانونی است که منجر به مشکلات بین فردی، اجتماعی و خانوادگی می شود. اعتیاد زمانی رخ می دهد که استفاده از مواد موجب وابستگی غیرطبیعی جسمی و روانی به مواد شود که در آن قطع ناگهانی ماده موجب ترومای شدید شود. این با تحمل فرق دارد که در آن اثربخشی مطلوب دارو در طول زمان کاهش می یابد. مقادیر بالاتر مواد بایستی برای رسیدن به همان اثر استفاده شود. اعتیادهای متعددی معمولا به صورت ناتوانی در انجام ملزومات شغلی، مسئولیت های تحصیلی یا تعهدات خانوادگی و وظایف فردی مشخص می شوند.

مشکل چیست؟

بیمارانی که داروهای مسکن به منظور رسیدن به احساسی غیر از تسکین درد مصرف می کنند بیشتر در خطر اعتیاد هستند. اعتیاد یک مشکل چند جانبه است که در اثر فشار همسالان، فاکتورهای ژنتیک، عدم مواجهه اجتماعی، استرس، افسردگی، اضطراب روانی و مغزی رخ می دهد. کسانی که عضوی از خانواده اشان اعتیاد دارد یا خودشان در گذشته اعتیاد داشته اند، در ریسک بیشتری هستند. فشارهای اجتماعی و فشارهای محیطی می توانند روی احتمال معتاد شدن تاثیر بگذارند. محققان تعیین کرده اند که مصرف بلند دارو می تواند عملکرد مغزی را تغییر دهد، که موجب افزایش اجبار به مصرف مواد و دارو می شود.

پیش آگهی

اعتیاد موجب مرگ افراد زیادی از سنین مختلف و بخصوص جوانان شده است. بیشتر مرگها به خاطر اعتیاد به مسکن های معکوس، الکل، بنزودیازپین ها بوده است. از آنجایی که اعتیاد یک مشکل چند جانبه است، پیش آگهی درمان آن در بین افراد مختلف بسیار متفاوت است. عود متاسفانه همیشه وجود دارد. مطالعات نشان داده اند که بیماران زن و سالمند به برنامه های درمانی بهتر جواب داده و کمتر عود دارند. بیشترین شیوع اعتیاد مواد بین مردان و در سنین 18 تا 25 سالگی است. مشارکت فعال در برنامه های درمانی موجب افزایش شانس موفقیت می شود.

علائم و نشانه های تشخیصی

تاکیکاردی
گشادی مردمک ها
بی قراری
کاهش وزن در رابطه با بی اشتهایی
گوش به زنگ بودن
نئشگی
مرگ در اثر اوردوز

تست های تشخیصی

تجزیه ادرار برای تشخیص ابتدایی و پایش رعایت درمان؛ تعیین کننده نوع ماده و سمیت
آزمایشات خون برای شناسایی داروهایی که حداکثر تا 12 ساعت قبل از تست مصرف شده اند

درمان

ABC در حمایت اورژانسی – راه هوایی، تنفس، گردش خون
ارجاع به متخصص مصرف مواد
رفتار درمانی شامل:
مشاوره
شناخت درمانی
رواندرمانی
اجتناب از موقعیت های مضر برای سلامتی
برنامه های پناهگاهی (کمپ)
برنامه های سرپایی
داروها – متادون (methadone)، نالترکسون (naltrexone) و بوپروپریون (buproprion)
ضد افسردگی ها – پروکستین (paroxetine)، فلوکستین (fluoxetine)، سرترالین (sertraline)، آمی تریپتیلین (amitriptyline) و ترازودون (trazodone)
تثبیت کننده های خلق – الانزاپین (olanzapine) و رسپریدون (risperidone)
طب سوزنی
بازخورد زیستی

تشخیص های پرستاری

اختلال فرآیند خانواده
انزوای اجتماعی
ریسک تنهایی

مداخلات پرستاری

بررسی فرد از نظر ایدز (HIV/AIDS)، سل (tuberculosis) و هپاتیت (hepatitis)
رویکرد کاری مختلف برای افراد متفاوت
سوء مصرف مواد نتیجه مسائل متعددی است و درمان باید بیانگر همه باشد
آموزش بیمار:
» فرآیند بیماری
» درمان بلند مدت موثرتر است
» مزایای ادامه مشاوره
» درمان، داروها و عوارض جانبی آنها
» سم زدایی
» مزایای اجتناب از رفتارهای پر خطر
» فرآیند بهبودی مستلزم تعهد بلند مدت است
» راهبردهای سازگاری
» راهبردهای پیشگیری

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com