ورود کاربر

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (Amyotrophic Lateral Sclerosis)


Amyotrophic Lateral Sclerosis

مشکل چیست؟

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) عموما بیماری لو گرینگ (Lou Gehrig) نامیده می شود، یک بیماری پیشرونده و تحلیل برنده (دژنراتیو) است که نورون های حرکتی بالا و پایین را درگیر می کند. این بیماری موجب فلج سیستم حرکتی به استثنای حرکات چشم می شود. همانطور که بیماری پیشرفته تر می شود، خانواده ها اغلب از طریق چشم می توانند با بیمار ارتباط برقرار کنند. این بیماری در مردان از زنان شایعتر است. بیماری ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما معمولا سن بروز آن بین 40 سالگی تا اواخر دهه 60 عمر است. شکل خانوادگی بیماری نیز وجود دارد که به ناهنجاری کروموزوم 21 نسبت داده می شود.

پیش آگهی

نگارش پایان نامه پرستاری - اسکلروز جانبی آمیوتروفیکاین بیماری به سرعت پیشرفت می کند و در حال حاضر علاج شناخته شده ای ندارد. همانطور که عضلات ضعیف و آتروفی می شوند، فلج ایجاد می شود. با گذر زمان عضلات تنفسی درگیر می شوند. در ابتدا این مسئله موجب ضعف تبادل گازی و افزایش ریسک عفونت های تنفسی مثل پنومونی می شود. اما نهایتا عملکرد تنفسی را به مخاطره انداخته و به نارسایی تنفسی و مرگ منجر می شود.

علائم و نشانه های تشخیصی

ترجمه متون پرستاری خستگی، بخصوص با فعالیت
آتروفی عضلات در نتیجه ضعف
دیسفاژی (مشکل بلع) در نتیجه ضعف عضلانی
ضعف عضلانی اندام ها
تکان های عضلانی (fasciculation) ناشی از تغییرات داخل عضله
صحبت بریده بریده و نامفهوم بخاطر ضعف عضلات

تست های تشخیصی

الکترومیوگرام یا نوار عضله (EMG) نشانگر فیبریلاسیون و فسیکولاسیون است، سرعت هدایت حرکتی نرمال یا اندکی کند است.
کراتین کیناز بخاطر تغییرات عضلات بالا است
بیوپسی عضله نشانگر دژنراسیون نورون های تحتانی است
تست های عملکرد ریوی نشانگر کاهش ظرفیت حیاتی است.

نگارش پروپوزال پرستاریدرمان

حفظ تغذیه کافی
مشاوره با پاتولوژیست کلام برای مشکلات بالقوه بلعی
تجویز داروهای ضد سمپاتیک مخصوص اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، که موجب کاهش انتقال گلوتامین در بین سیناپس عصبی می شود. استفاده از این داروها موجب کند شدن پیشرفت بیماری می شود: ریلوزول (riluzole)
تجویز دارو برای کنترل علائم
فشار مثبت دو سطحی راه هوایی (BIPAP) برای کمک به تنفس بیمار بخصوص شب ها یا کل روز
رجوع به مراکز مراقبت تسکینی برای مراقبت پایان زندگی

تشخیص های پرستاری

اختلال تحرک جسمی
تخلیه ناکافی راه هوایی

مداخلات پرستاری

راهی برای برقراری ارتباط با بیمار متناسب با توانایی های وی پیدا کنید – برقراری ارتباط کلامی ممکن است امکانپذیر نباشد، بیمار ممکن است نتواند از سیستم زنگ اخبار برای درخواست کمک استفاده کند.
پایش علائم حیاتی – پایش عملکرد تنفسی و وضعیت قلبی عروقی، چرا که کاهش عملکرد عضلانی روی عضلات تنفسی نیز تاثیر می گذارد.
پایش مایعات مصرفی و دفعی
ارزیابی رفلکس بلع (gag reflex)- با وقوع تغییرات عضلانی، رفلکس محافظ گاگ کاهش می یابد.
طریقه ساکشن حلق و حنجره برای خروج ترشحات یا ذرات غذا به بیمار و همراهان آموزش داده شود. رفلکس سرفه در این بیماران برای تخلیه ترشحات تنفسی کافی نیست.
طریقه بالا بردن چانه حین نوشیدن و خوردن برای کاهش شانس آسپیراسیون آموزش داده شود.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com