ورود کاربر

استئوپروز (Osteoporosis)

استئوپروز

مشکل چیست؟

استئوپروز یا پوکی استخوان کم شدن تراکم استخوانی است، که موجب ترد شدن استخوان شده و ریسک شکستن استخوان را افزایش می دهد. بدن به طور مداوم استخوان قدیمی را با استخوان جدید از طریق تعادل بین فعالیت استئوبلاستیک و استئوکلاستیک خود تعویض می کند. زمانی که فعالیت استخوان سازی بدن با فعالیت بازجذب استخوان همراه و منطبق نباشد، تمامیت ساختاری استخوان به مخاطره می افتد.
بالا رفتن سن، فقدان فعالیت جسمی، تغذیه بد، داشتن چارچوب بدنی کوچک، قفقازی یا آسیایی بودن، یا زن بودن موجب افزایش ریسک استئوپروز می شود. این علل شامل استفاده از داروهایی از قبیل کورتیکواستروئیدها یا بعضی از داروهای ضد تشنج، اختلالات هورمونی (کوشینگ یا تیروئید) و بی حرکتی بلند مدت نیز می باشد.

پیش آگهی

ریسک شکستگی استخوان در مبتلایان به پوکی استخوان افزایش می یابد. شایعترین موضع شکستگی استخوان در مبتلایان به پوکی استخوان ران، مهره ها، لگن و قسمت انتهای ساعد است. بعضی از شکستگی ها مثل شکستگی مهره به صورت شکستگی فشرده است که روی کیفیت زندگی بیمار تاثیر دارد. میزان مرگ و میر و بیماریزایی در مبتلایان به شکستگی لگن بالا است. هزینه مراقبت بهداشتی بیماران استئوپروز چشمگیر بوده و شامل مراقبت فوری شکستگی علاوه بر بازتوانی مورد نیاز است.

علائم و نشانه های تشخیصی

ممکن است بدون علامت باشد
کمر درد در اثر شکستگی فشرده تنه مهره ها
خمیدگی بیش از حد به جلوی فقرات سینه ای یا کیفوز (kyphosis) در اثر شکستگی پاتولوژیک مهره ها، کولاپس بخش قدامی تنه مهره در ناحیه توراسیک
شکستگی در اثر صدمات جزئی

تست های تشخیصی

رادیوگرافی نشانگر دفع مواد معدنی استخوان است – یک نشانه زودرس نیست
جذب سنجی با اشعه ایکس دو انرژی () نشانگر کاهش تراکم معدنی استخوان در لگن و فقرات کمری در مقایسه با بیماران نرمال جوان است، با مقایسه با تطبیق سنی، تطبیق نژادی، تطبیق جنسی بیماران، تراکم مواد معدنی استخوان کمتر است.

درمان

تمرکز بر پیشگیری استئوپروز خیلی هزینه اثربخش تر از درمان آن است. بیماران به ورزش و تغذیه کافی تشویق شوند. مکمل های کلسیم ممکن است برای بیمارانی که مقدار توصیه شده روزانه کلسیم را از رژیم غذایی دریافت نمی کنند، لازم باشد. بدن کلسیم را در استخوان ذخیره می کند. اگر نارسایی تغذیه ای وجود داشته باشد، بدن کلسیم مورد نیاز خود را از استخوان می گیرد که موجب تضعیف هر چه بیشتر استخوان ها می شود. زمانی که استئوپروز رخ داد، درمان طبی مناسب برای پیشگیری از شکستگی و افزایش تراکم استخوانی لازم است.
تجویز داروهای بیوفسفونات (bisphosphonate) برای مهار بازجذب استئوکلاستیک استخوان و افزایش تراکم استخوانی:
» آلندرونات (alendronate)
» ریسدرونات (risedronate)
» ایباندرونات سدیم(ibandronate sodium)
» زولدرونیک اسید (zoledronic acid)
» پامیدرونات (pamidronate)
تجویز اسپری نازال کلسی تونین (calcitonin nasal spray) برای افزایش تراکم استخوانی، همچنین دارای اثر تسکینی برای درد استخوانی است. اثر تسکینی پس از 2 تا 4 هفته مصرف رخ میدهد.
تجویز واسطه های انتخابی گیرنده استروژنی برای زنان یائسه جهت پیشگیری از استئوپروز
» رالوکسیفن (raloxifene)
تجویز تریپاراتید (teriparatide) جهت تحریک تولید استخوان کلاژنی برای افزایش تراکم استخوانی
تجویز ویتامین D برای بهبود جذب کلسیم، بسیاری از بیماران مبتلا به پوکی استخوان دچار نارسایی ویتامین D نیز هستند.
تجویز کلسیم به میزان 1000 تا 1500 میلی گرم در روز در دوزهای منقسم برای بهبود جذب
تشویق به افزایش فعالیت و تمرینات فیزیکی تحمل وزن
انجام تمرینات دامنه حرکتی
افزایش مصرف ویتامین ها و کلسیم در رژیم غذایی

تشخیص های پرستاری

اختلال تحرک
درد
ریسک صدمه

مداخلات پرستاری

درمان درد در صورت وقوع شکستگی استخوان
آموزش موارد زیر به بیمار:
» روش صحیح مصرف داروها
» بیوفسفونات ها بایستی اول صبح و ناشتا مصرف شوند، همراه با یک لیوان کامل آب. بیمار نمی تواند بعد از مصرف این دارو به مدت 30 تا 60 دقیقه دراز بکشد، تا ریسک تحریک مروی کاهش یابد.
» پایش عوارض جانبی داروها – عوارض گوارشی بیوفسفونات ها
» تشویق به انجام تمرینات تحمل وزن
» تشویق به تغذیه مناسب.

اختلالات سیستم عضلانی – اسکلتی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com