ورود کاربر

نقرس (Gout)

نقرس

مشکل چیست؟

نقرس یک اختلال متابولیک است که در آن بدن نمی تواند پروتئین های پورینی را به طور مناسب متابولیزه کند. در نتیجه، سطح اسید اوریک بالا می رود، که حاصل نهایی متابولیسم پورین است. در نتیجه هیپراوریسمی، تجمع کریستال های اسید اوریک در مفاصل و بیشتر مفصل انگشت بزرگ پا (podagra) رخ می دهد که نتیجه اش درد حین حرکت مفصل است. اسید اوریک توسط کلیه ها از بدن دفع می شود. این بیماران ممکن است دچار سنگ کلیه شوند که حاصل کریستالیزه شدن اسید اوریک در کلیه است.
شخص ممکن است دچار نقرس ثانویه شود. نقرس ثانویه حاصل فرآیند بیماری دیگر یا داروها از قبیل دیورتیک های تیازیدی یا داروهای شیمی درمانی است.

پیش آگهی

نقرس عمدتا یک اختلال مزمن است. بیمار لازم است بیماری و درمان آن را درک کند که دارو درمانی در مراحل اولیه و در طی حملات درد شروع شود. حملات مکرر درد مفصل نهایتا موجب آسیب مفصلی می شود. بالا بودن مزمن سطح اسید اوریک خون با پیشرفت آترواسکلروز همراه است.

علائم و نشانه های تشخیصی

بروز حاد درد شدید مفصلی در اثر تجمع اسید اوریک در داخل مفصل
قرمزی ناشی از التهاب اطراف مفصل
سنگ کلیه (Nephrolithiasis) در اثر رسوب اسید اوریک در کلیه

تست های تشخیصی

بالا رفتن ریت رسوب اریتروسیت ها (ESR)
بالا رفتن سطح اسید اوریک سرم – در تمامی مبتلایان به نقرس بالا رفتن سطح اسید اوریک دیده نمی شود. این مسئله عمدتا در مبتلایان به نقرس اولیه و قبل از حمله درد حاد مفصل دیده می شود.
بالا رفتن سطح اسید اوریک ادرار
آرتروسنتز (کشیدن مایع مفصلی) نشانگر وجود کریستال های اسید اوریک در داخل مایع مفصلی است.

درمان

دوره حاد بیماری با استفاده از کلشیسین (colchicine) و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی درمان می شود. این داروها تا زمانی ادامه می یابند که درد کنترل شود. نقرس مزمن با آلوپرینول (allopurinol) یا یک ماده دفع کننده اسید اوریک (uricosuric) درمان می شود تا مقدار اسید اوریک موجود در بدن کاهش یابد. این داروها به طور بلند مدت استفاده می شوند تا مقدار وقوع حملات دردناک کاهش یابد.
تجویز کولشیسین در طی حمله حاد برای کاهش پاسخ التهابی ناشی از رسوبات اسید اوریک. به کاهش درد کمک می کند.
تجویز داروهای NSAID برای کاهش التهاب و کمک به تسکین درد:
» ایندومتاسین (indomethacin)
» ایبوپروفن (ibuprofen)
» ناپروکسن (naproxen)
از آسپرین (aspirin) استفاده نشود، دوز معمول آن موجب احتباس اسید اوریک می شود.
تجویز داروهای مهار کننده گزانتین اکسیداز (xanthine oxidase) برای کاهش کل اسید اوریک بدن. این دارو به عنوان یک درمان بلند مدت به مبتلایان به حملات نقرس داده می شود:
» آلوپرینول (allopurinol)
تجویز دارو برای تسریع دفع اسید اوریک از ادرار زمانی که سطح کلی آن در بدن بایستی کاهش داده شود. در بیمارانی که مقادیر زیادی اسید اوریک دفع می کنند، از این داروهای استفاده نمی شود. این داروها به بیماران مبتلا به نقرس مزمن یا حملات عود کننده تجویز می شود:
» پروبنیسید (probenecid)
» سولفینپیرازون (sulfinpyrazone)
رژیم غذایی کم چربی و کم کلسترول – سطح بالای اسید اوریک موجب تسریع آترواسکلروز می شود.
بی حرکت کردن بیمار برای بهبود راحتی وی

تشخیص های پرستاری

اختلال تحرک
درد حاد

مداخلات پرستاری

برای پیشگیری از تشکیل کریستال های اسید اوریک در کلیه ها، بیمار بایستی روزانه حداقل سه لیتر آب بنوشد. افزایش مایعات مصرفی به افزایش دفع اسید اوریک توسط کلیه ها کمک می کند.
پایش سطح اسید اوریک سرم
کمک به وضعیت دهی بیمار برای راحتی بیشتر
اجتناب از لمس غیر ضروری مفصل ملتهب. ممکن است لازم باشد که مفصل توسط پارچه یا ملحفه از سایر قسمت ها حفظ و جدا شود.
آموزش بیمار در مورد غذاهای سرشار از پورین – بوقلمون، گوشت احشاء، ساردین، ماهی قباد، ماهی خالمخالی، ماهی کولی، شاه ماهی، گوشت نمک سود خوک
اجتناب از مصرف الکل، از دفع کلیوی اسید اوریک پیشگیری می کند.

اختلالات سیستم عضلانی – اسکلتی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com