ورود کاربر

اختلال دو قطبی (Bipolar Disorder)

اختلال دو قطبی

مشکل چیست؟

در این اختلال بیمار دوره های افسردگی (depression) و شیدایی (mania) یا هیپومانی (hypomania) را به طور متناوب تجربه می کند. این حملات ممکن است به صورت مختلط یا به شیوه دوره ای و چرخه ای رخ دهند. روند قوی برای همزمانی با سوء مصرف مواد و اعتیاد در این بیماران وجود دارد. حملات افسرده روند طولانی تری نسبت به حملات شیدایی دارند. در طی دوره شیدایی بیمار بیش از حد مشتاق، سرخوش، بیش فعال است و اغلب در فعالیت هایی شرکت می کند که بعدا پیشیمان می شود. دیگران ممکن است در طی دوره شیدایی بیمار جذب وی شوند زیرا بیمار سرخوش و شاداب است، رفتاری جالب و جذاب دارد. بعدا رفتار بیمار روند فاصله افکنی دارد زیرا نوسان خلق وجود دارد، بیمار تحریک پذیر، خشن و تهاجمی می شود و خود بزرگ بینی (grandiosity) دارد. همبستگی مثبتی بین رفتار خلاقه و اختلالات خلقی وجود دارد. در طی فاز شیدایی، بیماران دارای ایده ها و افکار خود بزرگ بینی هستند.

پیش آگهی

درمان دارویی مناسب برای کنترل علائم اختلال دوقطبی لازم است. تشخیص اولیه و درمان افسردگی بدون تشخیص همزمانی شیدایی موجب می شود که بخاطر درمان ضد افسردگی علائم شدید شیدایی ظاهر شود. درمان همزمان هر دو عنصر این اختلال برای درمان موثر بیمار ضروری است. درمان مداوم اغلب برای پیشگیری از چرخه های شیدایی و افسردگی لازم است. بعضی از بیماران علائم سایکوتیک (psychotic symptoms) یا روان پریش به عنوان بخشی از فرآیند بیماری نشان می دهند.

علائم و نشانه های تشخیصی

سرخوشی (Elation)
بیش فعالی
افزایش تحریک پذیری
پرش افکار (Flight of ideas)
خود بزرگ بینی
کاهش نیاز به خواب
کلام سریع
پرت شدن آسان حواس
اسراف در پول خرج کردن
بیش فعالی جنسی
حملات افسردگی
بیمار ممکن است از رژیم دارویی طفره برود زیرا احساس می کند خوب شده است

تست های تشخیصی

نتایج آزمایشات طبیعی است

درمان

تثبیت کننده خلق:
» لیتیوم (lithium)
» والپوریک اسید (valproic acid)
» کاربامازپین (carbamazapine)
» لاموتریژین (lamotrigine)
داروهای ضد سایکوز:
» الانزاپین (olanzapine)
» رسپریدون (risperidone)
» آریپیپرازول (aripiprazole)
رواندرمانی
بررسی و شناخت ریسک خودکشی
داروهای ضد افسردگی

تشخیص های پرستاری

بی قدرتی
انزوای اجتماعی
ریسک تنهایی
اختلال الگوی فعالیت جنسی

مداخلات پرستاری

پایش مکرر بیمار در اوایل پذیرش
سئوال از بیمار در افکار خودکشی
پایش مصرف داروها
بحث در مورد پاسخ بیمار به درمان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com