ورود کاربر

افسردگی (Depression)

افسردگی

افسردگی چیست؟

بیمار مبتلا به افسردگی دارای احساس دائمی غمگینی در بیشتر روزها است که با شکایات جسمی همراه است. نتیجه بررسی های پزشکی برای شکایات جسمی مختلف و گوناگون بیمار منفی است. بیمار معمولا علاقه اش به فعالیت های طبیعی زندگی را از دست می دهد و تغییر عادات خواب و خوردن را تجربه می کند. بیشتر از یک سوم بیماران به مراقبین اولیه مراجعه می کنند. بیماران دارای همچنین دارای ظاهر ژولیده، کثیف، بی توجه هستند و خواهان شرکت در مکالمه نیستند. آنها زندگی را وضعیتی ناامید کننده می بینند. افسردگی بیمار بایستی جدی گرفته شده و دقیق درمان شود، از آنجایی که می تواند موجب خودکشی شود. درخواست کمک بیمار ممکن است آخرین چاره وی باشد.

مشکل چیست؟

نظریه های متعددی برای علت افسردگی وجود دارد. عوامل ژنتیک ممکن است موجب تغییراتی در عملکرد نرمال ناقل های عصبی شود. ناقل های عصبی از یک سمت سیناپس آزاد شده و در گیرنده سمت دیگر فرود می آید. زمانی که تعادل بین مقدار ناقل عصبی آزاد شده و مقدار گیرنده عصبی موجود برای فرود آن حفظ شود، زندگی و عملکرد نرمال ادامه می یابد. اما زمانی که این تعادل بهم بخورد، انتقال عصبی به هم می خورد. رد عوامل منجر به افسردگی را می توان از کودکی شخص گرفت. اختلالات شخصیت ممکن است در سن مدرسه یا نوجوانی شروع شود. استرسورهای روانی اجتماعی فاکتور دیگری است که به وقوع افسردگی ربط داده می شود. تغییرات بزرگ زندگی از قبیل مرگ یکی از اعضای خانواده، بیکاری، مهاجرت از خانواده و دوستان ممکن است موجب بروز افسردگی شود. احساس ناراحتی یا غم به عنوان یک پاسخ نرمال به اینگونه وقایع در نظر گرفته می شود و بایستی با عبور شخص از مراحل طبیعی سوگ برطرف شوند. هرچند افسردگی پاسخ طبیعی به فقدان و سوگ نیست. شخص داغ دار دارای احساس مداوم اعتماد به نفس (self-esteem) است، در حالی که شخص افسرده دارای احساس بی ارزشی (worthlessness) است.

پیش آگهی

درمان مناسب می تواند به کنترل علائم افسردگی کمک کند. درمان کافی می تواند موجب رفع علائم بیماری شود. غیر طبیعی نیست که عود علائم در نقطه ای از آینده رخ دهد، حتی با وجود درمان مناسب و موثر.

علائم و نشانه های تشخیصی

احساس شدید غم و سوگ
خلق افسرده
فقدان علاقه به فعالیت های معمول (anhedonia)
ناامیدی (hopelessness) یا بی ارزشی (worthlessness)
مشکل تمرکز کردن
بلاتکلیفی و ناتوانی تصمیم گیری
تغییرات خواب (کمتر یا بیشتر از معمول)
تغیر خوراک (کم یا بیشتر از معمول
تغییر سطح فعالیت (کمتر یا بیشتر از معمول)
کناره گیری یا انزوای اجتماعی
کاهش میل جنسی
افکار مرگ
شکایات جسمی از قبیل سردرد، ناخوشی، کاهش توان جنسی، تغییر خواب، فعالیت، خوراک

تست های تشخیصی

نتایج تست های تشخیصی نرمال است، مگر بیماری جسمی همزمان وجود داشته باشد.

درمان

سئوال از بیمار در مورد افکار خودکشی
سئوال از بیمار در مورد نقشه خودکشی
رواندرمانی
درمان رفتاری – شناختی
گروه های حمایتی
داروهای ضد افسردگی:
» SSRIs
» ونلافاکسین (venlafaxine)
» نفازودون (nefazodone)
» بوپروپیون (bupropion)
» میرازاپین (mirtazapine)
» سه حلقه ای ها (tricyclics)
» مهار کننده های مونوآمین اکسیداز (monoamine oxidase inhibitors)
شوک درمانی یا تشنج الکتریکی (ECT) در موارد افسردگی مقاوم

تشخیص های پرستاری

ناامیدی
ریسک خودکشی
سوگ غیر عملکردی
اختلال تعامل اجتماعی
انزوای اجتماعی
اختلال اعتماد به نفس

مداخلات پرستاری

پایش مکرر بیمار در اوایل پذیرش
مشاهده یک به یک در صورت وجود ریسک خودکشی
ایجاد سطحی از حساسیت و اطمینان با بیمار
سئوال از بیمار در مورد افکار و نقشه خودکشی، آیا قصد اجرای نقشه را دارد
پایش مصرف داروها
بحث در مورد پاسخ بیمار به درمان
پایش علائم حیاتی، مواظبت از بالا رفتن فشار خون در اثر بعضی از داروها
پایش وزن، بعضی از داروها موجب تغییر وزن بیمار می شوند
پایش خواب بیمار، سئوال در مورد کفایت و سهولت خواب شبانه، مشکل به خواب رفتن

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com