ورود کاربر

زخم فشاری (Pressure Ulcers)

زخم فشاری

مشکل چیست؟

زخم فشاری معمولا از پوست شروع شده و اغلب به بافت های عمقی پیشرفت می کند، در اثر اختلال گردش خون بافتی در اثر فشار طولانی مدت بر یک نقطه رخ می دهد. بدون جریان خون کافی و تغذیه حاصل از گردش خون، بافت خواهد مرد. بیشتر کسانی مبتلا می شوند که وابسته به ویلچر یا تخت هستند و قادر به حرکت دادن خودشان نیستند، بنابراین دفعات رفع فشار بر نقاط وزنی کم است. وقوع زخم فشاری مرحله یک فقط چندین ساعت طول می کشد. مواضع معمول وقوع زخم فشاری (pressure ulcers) یا زخم بستر (bedsores) شامل زوائد استخوانی از قبیل باسن، سارکوم، پاشنه، زانوها و ران است. اصطکاک ناشی از ملحفه ها می تواند تمامیت پوستی را بمخاطره بیاندازد همانطور که فشار برشی بر ناحیه وارد می شود؛ زمانی که پوست به یک طرف کشیده می شود اما ساختارهای عمقی تر حرکت نمی کنند. ابزارهای بررسی و شناخت برای پیش بینی ریسک زخم فشاری در دسترس است. یکی از ابزارهایی که بطور رایج استفاده می شود، مقیاس برادن (Braden scale) است که شامل معیارهایی از قبیل اصطکاک و مالش، سایش، وضعیت تغذیه ای بیمار، میزان تحرک و فعالیت، میزان رطوبت پوست و محدودیت های درک حسی است.

پیش آگهی

متاسفانه زخم بستر پیش آگهی خوبی ندارد. عاملی که موجب زخم فشاری می شود، همان عاملی است که با بهبودی آن تداخل دارد. رفع زخم فشاری معمولا کار زیادی برده و کند است. عوارض نیز شایع است از قبیل عفونت، سلولیت، سپسیس، که موجب مرگ بیمار می شوند.

علائم و نشانه های تشخیصی

مرحله I:
نواحی سفت و داغ پوستی در اثر ضعف گردش خون
باف اسفنجی قرمز در ناحیه افزایش فشار
مرحله II:
وجود ترک یا روزنه پوستی همراه با قرمزی بافت اطراف آن
مرحله III:
زخم عمیق بوده، به درم رسیده، دارای قاعده قرمز همراه با ترشح است
مرحله IV:
زخم عمیق تر که عضله و استخوان را درگیر کرده است، نشانه های مرگ بافتی مرئی است

تست های تشخیصی

کشت نمونه زخم برای تعیین باکتری های موجود
شمارش سلول های خونی برای ارزیابی هموگلوبین و هماتوکریت از نظر میزان توانایی اکسیژن رسانی خون
تعیین سطح آلبومین و پره آلبومین برای تعیین وضعیت تغذیه ای
شیمی خون برای ارزیابی سطح تعادل مایعات و الکترولیت ها

درمان

درمان برپایه رفع فشار و تامین تغذیه کافی استوار است. درمان زخم با هدف پیشگیری از عفونت و پیشبرد ترمیم زخم انجام می شود. در مراحل یک و دو زخم با درمان محافظه کارانه بهبود می یابد. هرچند مراحل سه و چهار زخم فشاری مستلزم دبریدمان جراحی و گرفت پوستی است. درمان انتخابی به مرحله زخم بستگی دارد.
تمیز کردن زخم با آب و صابون یا سالین و صابون
دبرید کردن زخم و برداشتن بافت های مرده، در حال مردن و عفونی. روش دبریدمان شامل جراحی، دبریدمانی آنزیمی موضعی، دبریدمان مکانیکی است.
پانسمان زخم برای محافظت زخم و نگهداری رطوبت آن که موجب پیشبرد ترمیم زخم می شود
استفاده از هیدروکلوئید (hydrocolloids) که رطوبت را در زخم حفظ می کند
پانسمان غیر چسبنده از قبیل آکوافور (aquaphor)
پانسمان حجیم جهت جذب ترشحات فراوان زخم
پانسمان نیمه تراوا که امکان عبور گازها را می دهد اما مایعات از آن رد نمی شوند
پماد آنتی بیوتیک برای زخم عفونی
استفاده از تشک مواج مخصوص
درمان ویرپول (Whirlpool)

تشخیص های پرستاری

اختلال تمامیت پوستی
اختلال تحرک جسمی
اختلال تغذیه: کمتر از نیاز بدن

مداخلات پرستاری

پیشگیری کلید مبارزه با زخم بستر است
تحریک یا تغییر وضعیت بیمار بی حرکت هر 1 یا 2 ساعت یکبار
تغذیه کافی برای پیشبرد ترمیم زخم
مصرف مایعات کافی
رفع فشار از نواحی تحت فشار مرحله یک
استفاده از بالش برای کاهش فشار
نظارت بر خشک بودن پوست مناطق تحت فشار
ترک سیگار برای افزایش اکسیژن رسانی بافتی
اندازه گیری روزانه زخم برای بررسی وضعیت بهبودی شامل طول، عرض و عمق زخم

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com