ورود کاربر

سوختگی (Burns)

سوختگی

مشکل چیست؟

سوختگی آسیب پوست و بافت های بدن است که در اثر شعله، حرارت، سرما، اصطکاک و مالش، تابش اشعه (آفتاب سوختگی)، مواد شیمیای یا الکتریسیته رخ می دهد. سوختگی ها در مجموع به سه طبقه تقسیم بندی می شوند که به نوع و عمق آسیب بستگی دارد. سوختگی درجه یک شامل آندسته از جراحات سوختگی است که لایه خارجی پوست (اپیدرم) درگیر باشد. معمولا ضایعات قرمز رنگ، دردناک و همراه با کمی تورم هستند. سوختگی درجه دوم جراحتی است که علاوه بر اپیدرم لایه بعدی یعنی درم هم سوخته باشد. جراحت سوختگی درجه دوم بسیار دردناک، سفید رنگ و با حاشیه های قرمز، متورم، دارال تاول و احتمالا ترشح هم دیده خواهد شد. سوختگی درجه سوم تمامی لایه های پوست را درگیر می کند و ممکن است بافت های زیرین پوست هم سوخته باشند. معمولا بخاطر تخریب عصب ناحیه سوختگی بدون درد است. ناحیه سوخته سیاه رنگ (اصطلاحا اسکار (eschar) نامیده می شود) و یا قرمز تیره است. داروهای زیادی پوست را نسبت به نور خورشید حساس می کنند و با تماس اندک با نور خورشید سوختگی وسیعی ایجاد می کنند. داروهای رایجی که دارای چنین تاثیری هستند عبارتند از: آمیودارون (amiodorone)، کاربامازپین (carbamazepine)، فورزماید (furosemide)، ناپروکسن (naproxen)، ضد حاملگی های خوراکی (oral contraceptives)، پیروکسیکام (piroxicam)، کوینیدین (quinidine)، کوینولون ها (quinolones)، سولفونامیدها (sulfonamides)، سولفونیل اورازها (sulfonulureas)، تتراسیکلین (tetracycline) و تیازیدها (thiazides). این لیست شامل تمامی این داروها نیست.

پیش آگهی

پیش آگهی سوختگی به شدت سوختی و مقدار سطح درگیر بستگی دارد. وقتی بخش بزرگی از صورت، قفسه سینه، پاها، ناحیه تناسلی یا مفاصل دچار سوختگی درجه دوم یا سوم شده باشند، توجه طبی و درمان فوری ضروری است. سوختگی های شدید معمولا به مرگ ختم می شوند. اگر استنشاق دوده هم رخ داده باشد، یا اگر موهای بینی سوخته باشند، یا مقادیر زیادی دوده بر روی صورت وجود داشته باشد، بیمار را از نظر کفایت تنفسی بررسی کنید زیرا احتمال آسیب مجاری تنفسی بالا است. ممکن است شروع CPR ضرورت داشته باشد. نوزادان و سالمندان معمولا پیش آگهی خوبی در سوختگی ندارند و به توجهات درمانی بیشتری نیاز دارند.

علائم و نشانه های تشخیصی

قرمزی بدون گسیختگی پوست: نشانگر سوختگی درجه اول و آسیب اپیدرم است
قرمز تیره تر با تاول پر از مایع: نشانگر سوختگی درجه دوم است و اپیدرم و درم سوخته است
قرمز تیره تا سیاه یا سفید خشک: نشانگر مرگ بافتی است و سوختگی درجه سوم است.

تست های تشخیصی

پالس اکسیمتری (Pulse oximetry) – حسگر به انگشتان دست یا پا یا لاله گوش وصل شده و مقدار اکسیژن خون بیمار بررسی می شود تا از کفایت اکسیژناسیون اطمینان حاصل شود.
تست های عملکرد ریوی نشانگر عملکرد ریوی است. بیمار در یک اسپیرومتر (spirometer) نفس کشیده، تغییرات سایز ریه با دم و بازدم و زمان انجام تست اندازه گیری و ثبت می شود.
قانون نه ها (Rule of nines) یا قانون والاس (Wallace) – قاعده اندازه گیری برای تخمین سطح کلی بدن است که دچار سوختگی شده است و به صورت زیر محاسبه می شود: سر و گردن (9%)، قدام قفسه سینه و شکم (18%)، پشت قفسه سینه و شکم (18%)، هر پا (9%)، هر دست (9%)، لگن (1%).

درمان

هدف از درمان سوختگی پیشگیری از عفونت، کاهش التهاب و درد، و بهبود ترمیم نواحی سوخته است. گزینه های درمانی به درجه و درصد سوختگی بستگی دارد. هر گونه سوختگی درجه دوم بیشتر از 5 تا 10 درصد سطح بدن و تمامی سوختگی های درجه سوم به بستری شدن در بیمارستان نیاز دارند و ترجیحا بایستی در بخش سوختگی مراقبت شوند. تمامی سوختگی های الکتریکی، سوختگی گوش ها، چشم ها، صورت، دست و پا و ناحیه پرینه نیز به مراقبت بیمارستانی نیاز دارند؛ همانطور که سوختگی شیمیایی و سوختگی نوزادان و سالمندان به مراقبت در بخش ویژه نیاز دارد.
در صورت حضور در صحنه، ایمنی صحنه را رعایت کرده و مواظب سیم های لخت باشید
برای کاهش دمای ناحیه سوختگی درجه اول یا سوختگی درجه دوم با سطح کوچک از آب خنک استفاده کنید تا سوختن متوقف شود.
در سوختگی شیمیایی اطمینان حاصل کنید که ماده شیمیایی شسته شده باشد
در سوختگی الکتریکی به دنبال زخم ورود و خروج جریان الکتریکی باشید
ناحیه سوختگی را با گاز خشک بپوشانید
اگر گسیختگی پوست رخ داده است (سوختگی درجه دوم)، از پماد آنتی بیوتیک موضعی از قبیل سیلوادن (silvadene) جهت پیشگیری از عفونت باکتریال ثانویه قبل از گذاشتن گاز استفاده کنید
در صورت نیاز مسکن تجویز کنید (ایبوپروفن (ibuprofen)، استامینوفن (acetaminophen))
در سوختگی های درجه سوم، لازم است که اسکار سوختگی دبرید (بریده) شود تا امکان رشد برای بافت جدید فراهم گردد
این زخم ها اغلب با گاز مرطوب آغشته به نرمال سالین استریل پوشانده می شود، تا بهترین محیط برای رشد بافت جدید فراهم شود. وقتی گاز خشک می شود، به بافت مرده می چسبد. زمانی که گاز برداشته می شود، به طور مکانیکی دبریدمان انجام می شود.
ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی لازم باشد
تجویز مسکن در صورت نیاز (اکسی کدون (oxycodone)، مورفین (morphine))، بخصوص قبل از تعویض پانسمان زیرا می تواند دردناک باشد.
پیشگیری از افت دما زیرا بخش زیادی از بافت در معرض هوا است و فاقد پوست برای محافظت است
حفظ سطح مایعات بدن از آنجایی که دفع مایعات از طریق تبخیر و ترشحات زخم زیاد است

تشخیص های پرستاری

ریسک کمبود حجم مایعات
درد، ناراحتی
ریسک تغییر دمای بدن

مداخلات پرستاری

پیش بینی و تجویز مسکن لازم است تا بیمار راحتتر باشد
کمک به بیمار در انجام تمرینات دامنه حرکتی برای پیشگیری از انقباض در محل سوختگی در اثر درد ناشی از حرکات
تشویق به ملاقات خانواده
کمک به فعالیت روزمره
ممکن است برای حفظ بیمار از باکتری ها به ایزوله کردن نیاز باشد، بخصوص اگر سطح سوختگی وسیع باشد
آموزش بیمار در مورد نشانه های عفونت: تب، افزایش قرمزی، افزایش ترشحات زخم، تغییر رنگ و بوی ترشحات

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com