ورود کاربر

تست های تشخیصی حیاتی

توجه: در این بخش تنها مروری مختصر بر تست های تشخیصی حیاتی برای مراقبت از بیماران تنفسی آمده است. هر یک از این تست ها با جزئیات کامل و بطور مفصل در بخش معاینات فیزیکی بحث خواهند شد.

آزمایشات ایمونولوژیک خون

چرا تجویز می شود؟

این آزمایشات برای شناسایی فاکتورهای ایمونولوژیک در خون انجام می شوند:
»  ANA: آزمایش آنتی بادی ضد هسته ای است که یک آزمایش غربالگری برای تشخیص آنتی بادی بر علیه آنتی ژن های هسته در خون است. نزدیک به 100 درصد بیماران مبتلا به SLE در این آزمایش نتیجه مثبت خواهند داشت.
»  ESR: نرخ رسوب اریتروسیت ها است که برای تمایز بین بیماری های التهابی و نئوپلاستیک مفید است. اندازه گیری سریالی برای ردگیری شدت بیماری مناسب است.
»  SS-A و SS-B : آنتی بادی های SS-A را می توان در حدود 30% از بیماران مبتلا به SLE یافت. آنتی بادی های SS-B بطور بالایی اختصاصی کمپلکس سیکا هستند، که در اثر کاهش ترشح از غدد ایجاد می شود.
»  RF: فاکتور روماتوئید است که یک آنتی بادی IgM است که با روماتوئید آرتریت مرتبط است. خون وریدی گرفته شده و از نظر وجود آنتی بادی ایمونوگلوبین در خون بررسی می شود. 50 درصد بیماران مبتلا به روماتوئید آرتریت دارای این آنتی بادی هستند.
»  آنتی بادی های اسکلرودرما: این آنتی بادی در خون وریدی بیماران مبتلا به اسکلرودرما یافت می شود. در 25 تا 40 درصد بیماران مبتلا به اسکلرودرما این آزمایش مثبت است.

طرز کار:

مقدار کمی خون از بیمار گرفته شده و از نظر ایمونوگلوبولین ها و آنتی بادی های آنها، آنتی بادی های ضد هسته ای، روماتوئید فاکتور و فراورده سلول های لوپوس اریتماتوز بررسی می شود. یافته مثبت حاکی از آن است که بیمار اختلال ایمنولوژیک مربوطه را دارد یا در تماس با آن بوده است.

مداخلات پرستاری:

پس از رویه اطمینان حاصل کنید که محل خونگیری خون ریزی نداشته باشد و لخته شدن کافی رخ داده باشد.
نتایج معمولاً چند روز بعد آماده می شود.

تست الیزا (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay)

چرا تجویز می شود؟

تست تشخیص ایدزتست الیزا (بررسی جاذب ایمنی باند به آنزیم) (ELISA) برای تعیین وجود آنتی بادی های ضد ویروس نقص ایمنی اکتسابی انسانی (HIV) در خون بیمار انجام می شود تا مشخص شود که آیا بیمار HIV مثبت است یا نه.

طرز کار:

نمونه کوچکی از خون تهیه شده و وجود آنتی بادی HIV در آن بررسی می شود. این تست عموماً برای غربالگری و تایید به انجام تست وسترن بلات نیاز دارد.

مداخلات پرستاری:

قبل از رویه از بیمار رضایت نامه گرفته شود
هدف از تست و طریقه انجام آن به بیمار شرح داده شود.
نتایج تست برای بیمار شرح داده شود
موضع خونگیری از نظر لخته شدن و قطع خونریزی بررسی شود.

آزمایش وسترن بلات (Western Blot Tests)

چرا تجویز می شود؟

در این آزمایش به دنبال پیدا کردن پروتئین های ویروسی مربوط به HIV در خون بیمار هستند تا مثبت بودن یا نبودن HIV بیمار تایید گردد. معمولا ابتدا با الیزا تعیین شده و با وسترن بلات تایید می شود.

طرز کار:

نمونه کوچکی از خون بیمار گرفته شده و در خون به دنبال پروتئین های ویروسی مربوط به HIV می گردند.

مداخلات پرستاری:

قبل از رویه از بیمار رضایت نامه گرفته شود
هدف از تست و طریقه انجام آن به بیمار شرح داده شود.
نتایج تست برای بیمار شرح داده شود
موضع خونگیری از نظر لخته شدن و قطع خونریزی بررسی شود.

آزمایش کشت و آنتی بیوگرام خلط (Culture and Sensitivity of Sputum)

چرا تجویز می شود؟

در این آزمایش نمونه ای از خلط بیمار کشت داده می شود تا مشخص شود کدام باکتری ها در خلط وجود دارد و چه آنتی بیوتیکی بیشتر از همه بر آن موثر است.

طرز کار:

نمونه خلط به صورت خلط سرفه یا ساکشن گرفته شده و به آزمایشگاه ارسال می شود تا بر روی پلیت های محیط کشت تلقیح شده و به مدت 48 تا 72 ساعت گرمخانه گذاری (انکوبه) شود تا باکتری های موجود در خلط رشد کنند. نمونه باکتری رنگ آمیزی شده و زیر میکروسکوپ مشاهده می شود تا باکتری شناسایی شود. سپس برای تشخیص آنتی بیوتیک موثر بر آن از دیسک های آنتی بیوتیک بر روی پلیت کشت استفاده می شود و هر دیسکی که باکتری بیشتری کشته باشد، آن آنتی بیوتیک انتخابی خواهد بود.

مداخلات پرستاری:

قبل از آزمایش مشخص کنید که آیا بیماری آنتی بیوتیک مصرف می کند یا نه.
از ظرف نمونه گیری استریل برای اجتناب از آلودگی نمونه استفاده کنید.
فقط خلط جمع شود و بزاق و مخاط دهان جمع نشود.
برای تخلیه خلط سرفه عمیق لازم است.
بعد از نمونه گیری به تجویز آنتی بیوتیک های بیمار ادامه دهید.

لمفانژیوگرافی (Lymphangiography)

چرا تجویز می شود؟

این تست تصویر رادیوگرافیک سیستم لنفاوی را می گیرد تا مشخص شود که آیا ناهنجاری خاصی از قبیل ادم پاها، بیماری هوچکین، لمفوما، لمفادنوپاتی و متاستاز لنفاوی وجود دارد یا نه. نتایج این تست برای تعیین مرحله لمفوما و بیماری هوچکین و همچنین تعیین اثربخشی درمان مفید است.

طرز کار:

ماده حاجب رادیواپک از طریق یک کاتتر به داخل سیستم لنفاوی تزریق می شود و سپس از بیمار با اشعه ایکس عکس گرفته می شود. ماده رنگی به مدت حدود یکسال در سیستم باقی می ماند، بنابراین می توان تست مجدد انجام داد.

مداخلات پرستاری:

قبل از رویه:

بیمار بایستی برگه رضایت آگاهانه برای رویه های تهاجمی را تکمیل کند.
اطمینان حاصل شود که بیمار به ماده حاجب، ید یا غذاهای دریایی حساس نباشد.
عملکرد کلیوی (BUN، کراتینین) چک شود، چون کلیه مسئول پردازش ماده رنگی است.

حین رویه:

واکنش آلرژیک بیمار چک شود که به صورت راش پوستی، خارش، تنگی نفس و تورم ظاهر می شود.

پس از رویه:

برای کمک به دفع ماده حاجب، مایعات زیاد مصرف شود.
نبض های محیطی برای اطمینان از گردش خون کافی پاها بررسی شود.
محل تزریق از نظر عوارضی چون خونریزی، عفونت و ادم چک شود.
ادرار، مدفوع و پوست ممکن است بخاطر ماده حاجب به رنگ آبی درآید.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com