ورود کاربر

سندرم نقص ایمنی اکتسابی (Acquired Immunodeficiency Syndrome)


سندرم نقص ایمنی اکتسابی

مشکل چیست؟

ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) موجب نقص عملکرد سلول های T می شود که از بدن در مقابل تهاجم میکروارگانیسم ها محافظت می کنند. زمانی که این ویروس وارد بدن شود، وارد سلول شده و تکثیر می شود، و موجب می شود که سلول میزبان سلول های آلوده بیشتری را تولید کند. همچنین این ویروس غالبا موجب مرگ سلولی می شود. لمفوسیت های CD4 اغلب درگیر می شوند، و در پی آنها لمفوسیت های B و ماکروفاژها نیز آلوده می شوند. این مسئله موجب نقص اکتسابی سیستم ایمنی یا بیماری ایدز (AIDS) می شود.

پیش آگهی

از زمان کشف HIV در سال 1981 پیشرفت های چشمگیری در پیش آگهی این بیماری رخ داده است. حالا بیماران کمتری از HIV به AIDS پیشرفت می کنند، هر دو دسته این مبتلایان مدت طولانی تری عمر می کنند. داروها و درمان های جدید موجب کاهش تعداد مرگ های حاصل از این بیماری شده است. بیماران مبتلا با ناتوانی و معلولیت و بیماری های همزمان کمتری به زندگی ادامه می دهند.

علائم و نشانه های تشخیصی

فرآیند پرستاری ایدز - پایان نامه پرستاری بی اشتهایی مرضی – ثانویه به تظاهرات گوارشی بیماری، بیماری های دهان، عوارض جانبی داروها
خستگی – سلول ها با ریت غیر طبیعی می میرند، عفونت های فرصت طلب به خاطر نقص عملکرد سیستم ایمنی حمله ور می شوند.
تعریق شبانه – پاسخ تحریکی سیستم ایمنی
تب – ممکن است بخاطر عفونت های مکرر ناشی از پایین بودن شمارش WBC باشد.
سوء تغذیه – بخاطر اشتهای کم، تغذیه بد، تهوع و استفراغ، اغلب اوقات ثانویه به عفونت، کاهش سنتز پروتئین

تست های تشخیصی

فرآیند پرستاری ایدز - ترجمه متون پرستاری در هر میکرولیتر خون کمتر از 200 عدد سلول T وجود دارد – لمفوسیت های CD4 بیشتر اوقات شمارش می شوند؛ اگر تعداد این سلول ها کمتر از 200 cell/μl باشد، سیگنال انتقال بیماری از HIV به AIDS است و بنابراین، ریسک بدخیمی ها و عفونت پیشرفته افزایش می یابد.
تیتر آنتی بادی HIV مثبت – در 95% موارد تا 6 هفته پس از تماس مثبت است. اغلب به همراه وسترن بلات برای تایید تشخیص انجام می شود.
وسترن بلات مثبت – تست تایید کننده HIV مثبت است.

درمان

رژیم غذایی پر کالری و سرشار از پروتئین برای مبارزه با اتلاف ذخایر بدن و کاهش وزن
تجویز آنتی بیوتیک ها برای مبارزه با عفونت های فرصت طلب: تریمتوپریم / سولفامتاکسازول
تجویز داروهای ضد ویروس برای سرکوب تکثیر HIV، حمایت از سیستم ایمنی و کاهش دفعات عفونت های فرصت طلب؛ این داروهای شامل موارد زیر می باشند:
  » آنالوگ های نوکئوزید (دارای اثر ضد ویروسی): دیدانوزین، زیدوودین، استاویودین، زالسیتابین
  » آنالوگ نوکلئوتید: تنوفوویر
  » مهار کننده های پروتئاز (سرکوب تکثیر HIV): فورتواس، ریتوناویر، ایندیناویر، نلفیناویر
  » مهار کننده های ترنس کریپتاز معکوس کننده غیر نوکلئوزیدی (توقف تبدیل ترانس کریپتاز در مواضع مختلف): نویراپین، دلاویردین، افویرنز
تجویز داروهای ضد تهوع برای مبارزه با تهوع : پروکلروپرازین
تجویز داروهای ضد قارچ برای مبارزه با عفونت های قارچی که اغلب فرصت طلب هستند: فلوکنازول

تشخیص های پرستاری

نا امیدی
انزوای اجتماعی
محافظت ناموثر

مداخلات پرستاری

حفظ فعالیت تا حد تحمل و برنامه ریزی فواصل استراحت برای حفظ عملکرد جسمی بیمار
اجتناب از تماس با خون و فرآورده های خونی بیمار برای پیشگیری از انتشار ویروس
آموزش بیمار برای استفاده از کاندوم جهت پیشگیری از انتشار ویروس

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com