ورود کاربر

آنمی پرنشیوز (Pernicious Anemia)

آنمی پرنشیوز

مشکل چیست؟

در آنمی پرنشیوز بدن توانایی جذب ویتامین B12 را از دست می دهد، که برای تولید سلول های قرمز خون لازم است و نتیجه اش کاهش شمارش RBC است. این بیماری بیشر در بازماندگان اروپای شمالی شایع است، عمدتا آنمی دوران بلوغ است. فاکتور اینترنزیک به طور طبیعی توسط سلول های پریتال مخاط گوارشی ترشح می شود و برای جذب ویتامین B12 از روده ها لازم است. تخریب مخاط گوارشی در اثر پاسخ اتوایمون موجب از دست رفتن سلول های پریتال معده می شود. توانایی B12 برای باند شدن با فاکتور اینترینزیک از دست می رود، میزان جذب ویتامین کاهش می یابد. سن معمول بروز این بیماری 40 تا 60 سالگی است.

پیش آگهی

جایگزینی دائمی ویتامین B12 برای تصحیح کمبود ویتامین و تسکین علائم ضروری است. بدون درمان اثرات عصبی ادامه یافته و منجر به نهایتا جنون بیمار می شود.

ترجمک - ترجمه متون تخصصی پرستاریعلائم و نشانه های تشخیصی

رنگ پریدگی در اثر آنمی
ضعف و خستگی ناشی از کم خونی
مورمور و خواب رفتن دست ها و پاها – پارستزی دستکش-جوراب – بخاطر از بین رفتن دو طرفه غشای میلین ستون خلفی و جانبی اعصاب ستون فقرات
کاهش حس ارتعاش و وضعیتی
تعادل ضعیف ناشی از تاثیر بر عملکرد مغزی
دمانس در مراحل نهایی بیماری
گلوسیت آتروفیک – زبان قرمز گوشت گاوی
تهوع ممکن است منجر به بی اشتهایی و کاهش وزن شود
سفید شدن زودرس موها

تست های تشخیصی

کاهش سطح هموگلوبین در اثر کاهش تولید سلول های قرمز خون
افزایش MCV – آنمی ماکروستیک
تست شیلینگ مثبت ناشی از کاهش فاکتور اینترنزیک
کاهش مقدار اسید هیدروکلریک معده (هیپوکلریدی) ناشی از تغییرات سلول های پریتال مخاط معده
تست رومبرگ مثبت ناشی از آتاکسی و تغییرات عصبی
کاهش حواس در زمان تست ارتعاش، حس وضعیت، یا تست حرکت وضعیتی (Proprioception) اندام ها

درمان

درمان جایگزینی عمرانه ویتامین B12 موجب تصحیح کم خونی و بهبود تغییرات عصبی می شود که رخ خواهد داد. در ابتدا بیمار تزریق هفتگی ویتامین B12 داشته با کمبود موجود مبارزه کند. نهایتاً تزریق ماهانه تا آخر عمر به عنوان درمان نگهدارنده انجام می شود. مکمل خوراکی در این بیماران موثر نیست زیرا نمی توانند به طور موثر ویتامین B12 را جذب کنند، زیرا نارسایی فاکتور اینترنزیک دارند.
تجویز ویتامین B12 عضلانی
تزریق RBC فیلتر شده در صورت شدید بودن آنمی

تشخیص های پرستاری

ترجمه فارسی به انگلیسی اختلال تبادل گازی
عدم تعادل تغذیه، کمتر از نیاز بدن
ریسک صدمه

مداخلات پرستاری

پیشگیری از صدمه
آموزش موارد زیر به بیمار:
  » استفاده از مسواک نرم به خاطر تغییرات دهان
  » اجتناب از فعالیت های منجر به صدمه بخاطر پارستزی یا تغییرات تعادلی
  » بررسی و نظارت بر سلامت پاها به صورت روزانه از نظر زخم ناشی از پارستزی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com