ورود کاربر

آنمی کمبود آهن (Iron Deficiency Anemia)

آنمی کمبود آهن

مشکل چیست؟

آنمی کمبود آهن یا فقر آهن کم خونی ناشی از کمتر از نرمال بودن سطح آهن در سرم است که نتیجه اش تولید هموگلوبین کمتر و کاهش توانایی خون برای حمل اکسیژن است. عموماً ابتدا ذخایر آهن بدن تخلیه می شود، در پی آن سطح سرمی آهن کاهش می یابد. کمبود آهن ممکن است به علت کمبود در رژیم غذایی، دفع خون یا افزایش تقاضای بدن در اثر حاملگی یا شیردهی باشد. وقتی سلول های قرمز خون پیر می شوند، بدن آنها را تجزیه کرده و آهن آزاد می شود. این آهن برای تولید سلول های قرمز جدید مصرف می شود. روزانه مقدار خیلی اندکی از این آهن از طریق مجاری گوارشی دفع شده و از آهن رژیم غذایی جایگزین می شود. زمانی که سلول های قرمز خون بدون آهن کافی تولید شوند، سلول ها کوچکتر و کم رنگ تر از سلول معمولی خواهند بود.

پیش آگهی

آنمی فقر آهن شایعترین نوع آنمی است. عمدتاً بیماران به درمان با آهن مکمل خوراکی پاسخ می دهند. گاهی اوقات بیمار در جذب آهن از مجاری گوارشی مشکل دارد. این بیماران به آهن مکمل تزریقی نیاز دارند. ذخایر آهن یکباره جایگزین شده، آنمی بایستی تصحیح شده و سطح هموگلوبین سرم به سطح نرمال برسد. بعضی از بیماران به مکمل عمرانه نیاز دارند، که به علت کمبود آهن بستگی دارد.

علائم و نشانه های تشخیصی

ضعف در اثر کم خونی و هیپوکسی بافتی
رنگ پریدگی در اثر کاهش اکسیژن رسانی به بافت های محیطی
خستگی ناشی از آنمی و هیپوکسمی
کویلونیشیا (Koilonychia) – نازک و مقعر شدن لبه ناخن ها، ناخن قاشقی هم نامیده می شود
تاکیکاردی و تاکی پنه در فعالیت بخاطر افزایش تقاضای اکسیژن بدن

تست های تشخیصی

کاهش سطح هموگلوبین سرم در اثر کاهش تولید سلول های قرمز خون
پایین بودن سطح فریتین سرم
میانگین حجم سلولی (MCV) در ابدا طبیعی بوده، اما بعدا کم می شود – آنمی میکروسیتیک
میانگین هموگلوبین سلولی (MCH) در ابتدا نرمال، سپس کاهش می یابد – آنمی هیپوکرومیک
پایین بودن سطح آهن سرم
کاهش اشباع ترانسفرین
اسمیر خون محیطی نشانگر پویکیلوسیتوز (سلول های قرمز با شکل و سایز متفاوت) است
شمارش پلاک ممکن است افزایش یابد.

ترجمه تخصصی فارسی به انگلیسیدرمان

درمان جایگزینی آهن تا زمان تصحیح کمبود ادامه می یابد و ذخایر از دست رفته آهن بدن جبران می شود. دوره زمانی معمول درمان با آهن تا حدود 3 تا 6 ماه پس از تصحیح آنمی ادامه می یابد. مدارکی در رابطه با وقوع واکنش های آنافیلاکتیک نسبت به آهن دکستران در پیشینه و متون مربوطه ثبت شده است. بیمارانی که تازه این درمان را شروع می کنند عموماً یک دوز تست در ابتدا مصرف می کنند، قبل از اینکه درمان اصلی آنها شروع شود.

ذخایر آهن از دست رفته از طریق تجویز آهن مکمل جبران می شود
آهن خوراکی در دوز های منقسم (سه بار در روز):
  » فروس سولفات
  » فروس گلوکونات
  » فروس فرمارات
مکمل آهن تزریقی برای بیمارانی که دوز خوراکی را تحمل نکرده یا به درمان خوراکی جواب نمی دهند، دارای مشکلات و اختلالات گوارشی هستند یا خونریزی مداوم دارند:
  » آهن دکستران عضلانی یا وریدی
  » آهن سدیم گلوکونات وریدی
  » کمپلکس آهن ساکارز وریدی
  » تزریق عضلانی آهن با استفاده از روش مسیر Z
افزایش مصرف آهن رژیم غذایی

تشخیص های پرستاری

عدم تعادل تغذیه ای، کمتر از نیاز بدن
عدم تحمل فعالیت

مداخلات پرستاری

ترجمک - ترجمه فارسی به انگلیسی پایش ورودی و خروجی بدن
پایش علائم حیاتی از نظر تاکیکاردی و تاکی پنه
پایش واکنش به درمان با آهن تزریقی
موارد زیر به بیمار آموزش داده شود:
  » بررسی از نظر خونریزی
  » افزایش آهن رژیم غذایی
  » آموزش منابع غذایی آهن.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com