ورود کاربر

عفونت مجاری ادراری (Urinary Tract Infection)

عفونت مجاری ادراری

مشکل چیست؟

عفونت مجاری ادراری زمانی رخ می دهد که یک ارگانیسم عفونی که عمدتا باکتری های گرم منفی از قبیل ای.کلای (E. coli) است، وارد مجاری ادراری شود. التهاب موضعی رخ می دهد، در پی آنکه ارگانیسم آلوده کننده شروع به زایایی و تکثیر کرد. اغلب باکتری در پوست مناطق تناسلی وجود دارد و از طریق دریچه پیشابراه وارد سیستم ادراری می شود. همچنین ممکن است ارگانیسم آلوده کننده در طی تماس جنسی و مقاربت وارد شود. عفونت زمانی رخ می دهد که یک عفونت بدون عارضه در محیط های اجتماعی کسب شود. بیماران دارای کاتتر یا سوند ادراری نیز در خطر عفونت هستند زیرا کاتتر از مجاری ادراری به داخل مثانه فرستاده می شود. قرار دادن ابزار در مجاری ادراری مثل سیستوسکوپی نیز امکان ورود باکتری به مثانه را فراهم می سازد. بعضی از ابزارها به طور کامل استریل نیستند، اما با احتیاط بالا استفاده می شوند، اما بخاطر فیبر نوری و لنزهای این ابزارها امکان اتوکلاو کردن نیست و نمی توانند دمای بالای لازم برای استریل شدن را تحمل کنند. این عفونت ها به عنوان عفونت بیمارستانی (nosocomial) در نظر گرفته می شوند.

پیش آگهی

عفونت مجاری ادراری که تشخیص داده می شود معمولا تحت درمان قرار گرفته و رفع می شود. بعضی از باکتری ها به آنتی بیوتیک های خاصی مقاوم هستند، بنابراین تست ادرار برای اطمینان از پاک شدن ادرار از عفونت لازم است. عفونت هایی که بدون درمان رها شوند می توانند پیشرفت کرده و به قسمت های بالای مجاری ادراری سفر کنند و کلیه ها را درگیر کرده یا به عفونت عمومی و سپسیس تبدیل شوند، بخصوص در بیماران سالنمد یا بیمارانی ناتوان و رنجور.

علائم و نشانه های تشخیصی

تکرر ادرار در اثر تحریک عضلات مثانه
اضطرار ادرار ناشی از تحریک عضلات مثانه
سوزش ادرار در اثر تحریک لایه پوششی مخاطی
احساس پری و سنگینی ناحیه سوپراپوبیک
کمر درد

تست های تشخیصی

تجزیه ادرار نشانگر لکوسیتوز، نیتریت و گلبول قرمز در ادرار است
کشت و آنتی بیوگرام ادرار نشانگر ارگانیسم آلوده کننده و آنتی بیوتیک مناسب برای درمان است

درمان

تجویز آنتی بیوتیک:
» نیتروفورانتوین (nitrofurantoin)
» سیپروفلوکساسین (ciprofloxacin)
» لووفلوکساسین (levofloxacin)
» افلوکساسین (ofloxacin)
» تریمتوپریم – سولفامتوکسازول (trimethoprim-sulfamethoxazole)
» آمپی سیلین (ampicillin)
» آموکسی سیلین (amoxicillin)
تشویق به مصرف مایعات برای پیشگیری از غلیظ شدن ادرار
تجویز فنازوپیریدین (phenazopyridine) برای تسکین علائم سوزش ادرار
تکرار کشت ادرار پس از تکمیل دوره آنتی بیوتیک درمانی

تشخیص های پرستاری

ریسک اختلال دفع ادراری
ریسک بی اختیاری اضطراری ادرار

مداخلات پرستاری

پایش جذب و دفع

پایش علائم حیاتی و هر گونه تغییر بخصوص تب
تشویق به مصرف مایعات فراوان
تشویق به مصرف آب قره قاط و زغال لخته برای اسیدی کردن ادرار
آموزش بیمار در مورد نارنجی رنگ شدن ادرار پس از مصرف فنازوپریدین (phenazopyridine)

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com