ورود کاربر

آپاندیسیت (Appendicitis)

آپاندیسیت

مشکل چیست؟

التهاب زائده کرمی شکل آپاندیس (یک کیسه کور نزدیک دریچه ایلئوسکال در یک چهارم تحتانی راست شکم) است که تحت عنوان آپاندیسیت شناخته می شود. ممکن است بخاطر احتباس مدفوع در این کیسه کور رخ دهد. لایه مخاطی پوشش داخلی آپاندیس شروع به ترشح مایع می کند، که موجب افزایش فشار داخل لومن آپاندیس شده و محدودیت جریان خون به این زائده را موجب می شود. این فرآیند موجب قطع خونرسانی به آپاندیس و گانگرن آن می شود که ممکن است در صورت ادامه این پروسه موجب پارگی آپاندیس شود. درد آپاندیسیت موضعی و در نقطه مک برنی (McBurney’s point) حس می شود، نقطه ای که در وسط خط بین ناف و کرست قدامی راست ایلیاک قرار دارد. آپاندیسیت ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما اوج وقوع آن در سنین نوجوانی تا 30 سالگی است.

پیش آگهی

پارگی آپاندیس بیشتر در آپاندیسیت حاد و در طی 36 تا 48 ساعت اول رخ می دهد. علائم پریتونیت (التهاب پرده صفاق یا پریتوئن – پرده پوشاننده حفره شکم) ممکن است به عنوان عارضه آپاندیسیت رخ دهد. تشخیص سریع و جراحی برای اجتناب از پارگی آپاندیس ضروری است.

علائم و نشانه های تشخیصی

درد شکم با شروع از دور ناف و تیر کشیدن به یک چهارم تحتانی راست
درد ریباند در اثر التهاب صفاقی (درد ریباند دردی است که با فشار بر روی شکم و رفع ناگهانی فشار رخ می دهد)
گاردینگ (جمع کردن شکم در حین معاینه برای جلوگیری از درد)
سفتی شکم (شکم در لمس سفت است)
تب در اثر عفونت
تهوع، استفراغ، کاهش اشتها
درد یک چهارم راست تحتانی شکم (اگر با جمع کردن ران بهبود یابد نشانگر پارگی است)

تست های تشخیصی

بالا رفتن شمارش سلول های سفید خون (WBC)
بزرگی آپاندیس یا وجود فکالیس در CT اسکن
بزرگی آپاندیس در سونوگرافی

درمان

جراحی خارج سازی آپاندیس – آپاندکتومی (ممکن است به صورت لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی انجام شود)
NPO نگهداشتن بیمار – برای پیشگیری از تحریک بیشتر روده و آمادگی برای جراحی بیمار ناشتا نگهداشته می شود
شروع مایعات وریدی تا بازگشت رژیم غذایی عادی
تجویز مسکن پس از جراحی، درمان درد پس از عمل با احتیاط انجام می شود، بیمار بایستی هوشیاری لازم برای حس افزایش احتمالی درد ناشی از پارگی آپاندیس را داشته باشد.
تجویز آنتی بیوتیک پس از عمل در صورت نیاز

تشخیص های پرستاری

درد حاد
هیپرترمی
تهوع

مداخلات پرستاری

پایش علائم حیاتی از نظر بروز درد، افزایش ضربان قلب، افزایش ریت تنفسی و کاهش فشار خون
بررسی سطح درد از نظر هر گونه تغییر
پایش موضع جراحی از نظر زخم و ترشح
پایش شکم از نظر اتساع، وجود صداهای روده
پایش ورودی و خروجی مایعات
پایش عملکرد روده

اختلالات سیستم گوارش

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com