ورود کاربر

هیپوکلسمی (Hypocalcemia)

هیپوکلسمی

مشکل چیست؟

پایین بودن غیر طبیعی سطح کلسیم خون را هیپوکلسمی گویند. کاهش سطح کلسیم خون ممکن است در اثر مصرف ناکافی یا جذب ناموثر کلسیم (کمبود ویتامین D، سوء جذب)، دفع بیش از حد کلسیم (در اثر سوختگی ها، بیماری کلیوی، دیورتیک ها، الکلیسم)، اختلالات غدد درون ریز یا آندوکرین (از قبیل کم کاری پاراتیروئید یا هیپوپاراتیروئیدیسم)، کاهش آلبومین سرم، کاهش سطح فسفر خون یا در اثر عفونت و سپسیس؛ رخ دهد.

پیش آگهی

تشخیص و درمان علت زمینه ای برای برگردان سطح طبیعی مایعات و الکترولیت های بیمار ضروری است. همانطور که سطح کلسیم خون غیر طبیعی می شود، بیمار در ریسک بالاتری قرار می گیرد. تشنج و آریتمی های قلبی ممکن است رخ دهد، که می توانند تهدید کننده حیات بیمار باشند.

علائم و نشانه های تشخیصی

تحریک پذیری
پارستزی لب ها (circumoral) و اندام ها
اسپاسم و کرامپ عضلانی
تتانی یا کزاز – اسپاسم های تونیک دردناک متناوب، معمولا در دست ها و پاها
شکم درد ناشی از کرامپ سلول های عضلانی مجاری گوارشی تحتانی
اسپاسم حنجره و استریدور (صدای تنفس جیغ مانند غیرطبیعی) در اثر تنگ شدن راه هوای
تشنج در اثر تحریک پذیری بافت سیستم عصبی
آریتمی های قلبی در اثر افزایش تهییج پذیری سلول های عضلات قلب
طولانی شدن فاصله QT نوار قلب که پیش درآمد آریتمی های بطنی است
انقباض عضلات صورت پس از ضربه زدن به عصب صورتی در قدام گوش (نشانه چوستک - Chvostek’s sign) در اثر افزایش تحریک پذیری سلول های عصبی و عضلانی
اسپاسم کارپال پس از باد کردن کاف فشار خون در بالای بازو – شریان براکیال بسته شده و فشار به عصب وارد می شود (نشانه تروسو – Trousseau’s sign)

تست های تشخیصی

سطح کلسیم سرم خون کمتر از 9 mg/dL است.

درمان

حفظ دسترسی وریدی
رژیم غذایی سرشار از کلسیم برای جایگزینی کلسیم از دست رفته
تجویز ویتامین D اگر بیمار دچار کمبود ویتامین دی است، این ویتامین به جذب کلسیم کمک می کند:
» ارگوکلسیفرول (ergocalciferol) – ویتامین D2
تجویز کلسیم گلوکونات ده درصد وریدی (درمان اورژانسی تشنج، کزاز، آریتمی قلبی)
تجویز کلسیم کلراید (درمان اورژانسی)

تشخیص های پرستاری

عدم تعادل تغذیه: کمتر از نیاز بدن
ریسک صدمه

مداخلات پرستاری

پایش علائم حیاتی از نظر هر گونه تغییر
پایش جذب و دفع
پایش وضعیت روانی از نظر تغییر، تحریک پذیری، عدم آشنایی به زمان و مکان
پایش وضعیت قلبی از نظر تغییر، بی نظمی ضربان قلب، نارسایی نبض (تفاوت بین ضربان قلب و نبض های محیطی که همزمان چک می شوند)، آریتمی های قلبی
پایش بیمار از نظر علائم هیپرکلسمی در زمان تجویز دارو (ممکن است دارو زیاد تجویز شود)
تهوع
استفراغ
بی اشتهایی
آموزش موارد زیر به بیمار:
» اجتناب از وابستگی به مسهل ها – این داروها می توانند الگوی روده ای را تغییر دهند، در نتیجه جذب و دفع کلسیم و سایر الکترولیت ها را تغییر می دهند.
» اجتناب از وابستگی یا استفاده مفرط آنتی اسیدها – این داروها موجب جذب بیش از حد کلسیم می شوند (یا سایر الکترولیت ها با توجه به ترکیب دارو)

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com