ورود کاربر

بیماری رینود (Raynaud’s Disease)

 بیماری رینود - ترجمه متون تخصصی پرستاری

مشکل چیست؟

در این بیماری جریان خون اندام ها بخاطر تنگ شدن شریان های محیطی در اثر وازواسپاسم (انقباض عروقی) ناشی از تماس با سرما یا استرس عاطفی، کاهش می یابد. کاهش جریان خون شریان های محیطی با رنگ پریدگی تا سفیدی انگشتان دست و پا، بینی و گوش ها و یا تغییر رنگ به آبی و قرمز همزمان با کاهش جریان خون مشخص می شود. این بیماری معمولاً دوطرفه است، اغلب انگشتان شست درگیر نمی شود، با گرم شدن نواحی مبتلا، تغییر رنگ رفع می شود. رینود یک اختلال خوش خیم است که با اجتناب از عوامل زمینه ای مثل سرما و استرس قابل کنترل است. رینود ثانویه ممکن است همراه با سایر اختلالات دیده شود، که عمدتا در بیماری های التهابی یا بیماری های بافت همبند مشاهده می شود. این بیماری بیشتر در مردان مسن شایع است و بیشتر دست ها را درگیر می کند و می تواند عوارض دیگری نیز داشته باشد.

پیش آگهی

پیش آگهی رینود اولیه خوب است. علائم با اجتناب از عامل ایجاد کننده یا توسط دارو درمانی برطرف می شوند. در رینود ثانویه، عوارض ایسکمی بلند مدت ممکن است رخ دهد، از قبیل از دست رفتن چربی بستر انگشتان، گانگرن بخاطر کاهش حس و استعداد ابتلا به سرما زدگی.

علائم و نشانه های تشخیصی

تغییر رنگ اندام ها با پیشرفت از رنگ پریده، به آبی، سپس قرمز با کاهش جریان خون
احساس بی حسی و گزگز در اندام ها بخاطر گردش خون ناکافی

تست های تشخیصی

وازواسپاسم در آرتریوگراف دیده می شود
آزمایشات روتین برای تعیین علت زمینه ای – در CBC ممکن است آنمی دیده شود؛ ESR، روماتوئید آرتریت (RA)، آنتی بادی ضد هسته (ANA) (این تست های اتوایمون مثبت خواهد بود)

درمان

درمان به صورت سرپایی بوده و شامل اجتناب از عوامل تشدید کننده است و ممکن است دارو درمانی برای رینود اولیه لازم باشد. در رینود ثانویه لازم است که علت زمینه ای و ایسکمی ثانویه به بیماری درمان شود.
تجویز بلوک کننده های کانال کلسیمی برای تخفیف علائم (دیلتیازم، نیفیدیپین)
تجویز وازودیلاتورها برای کمک به جریان خون
اجتناب از سرما و استرس منجر به وازواسپاسم
اجتناب از مصرف سیگار، موجب انقباض عروقی می شود
برداشتن بخشی از اعصاب سمپاتیک (سمپاتکتومی) از طریق جراحی، برای حذف علائم

تشخیص های پرستاری

ریسک صدمه
ریسک نقص عملکرد عصبی عروقی محیطی
پرفیوژن ناکافی بافتی

مداخلات پرستاری

آموزش بیمار برای پوشیدن لباس گرم بخصوص دستکش چهار انگشتی در زمان مواجهه با سرما، در دستکش چهار انگشتی امکان تبادل هوا بین انگشتان برای حفظ دمای بدن وجود دارد.
به بیمار موارد زیر آموزش داده شود:
» ترک سیگار
» اجتناب از سرما
» بررسی منظم پوست از نظر ترک و زخم و درمان سریع و فوری برای پیشگیری از عفونت
» استفاده از مرطوب کننده

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com