ورود کاربر

آنژین صدری (Angina Pectoris)

آنژین صدری - فرآیند پرستاری

مشکل چیست؟

تنگ شدن شریان کرونر که عمدتاً ثانویه به آترواسکلروز است، منجر به خونرسانی ناکافی به عضلات دیواره قلب می شود، که نتیجه اش وقوع درد قفسه سینه است. هر حمله آنژین عمدتاً توسط فعالیت جسمی، هیجان یا استرس عاطفی آغاز می شود. آنژین به سه طبقه تقسیم می شود:
آنژین پایدار: درد توسط استراحت یا نیترات ها برطرف می شود و علائم یکنواخت است.
آنژین ناپایدار: در زمان استراحت نیز درد رخ می دهد، بروز ناگهانی است، شدت، نیرو و مدت آن فزاینده است، توسط استراحت برطرف نمی شود، در پاسخ به نیتروگلیسرین به کندی درد کاهش می یابد.
آنژین پرنیزمتال یا ناشی از گرفتگی عروقی: معمولا در اسراحت و یا حداقل فعالیت یا تهییج رخ می دهد؛ معمولا دارای بروز شبانه است. بنابراین آنژین شبانه نیز اطلاق می شود.

بیماری های آترواسکلروتیک قلب زمانی رخ می دهند که پلاکی در داخل شریان های کرونری تشکیل شود. آنژین معمولاً اولین نشانه از وجود بیماری قلبی است. زمانی که تقاضای اکسیژن عضلات قلب از میزان اکسیژن در دسترس افزایش یابد، درد قفسه سینه رخ می دهد.

پیش آگهی

بیمار را می توان معمولاً توسط تعدیل و اصلاح شیوه زندگی و داروهای کنترل علامت آنژین درمان کرد. مهمترین فاکتور در این بیماری آموزش بیمار است. بیمار بایستی بفهمد که چقدر این علائم مهم هستند و اینکه در زمان بروز علائم به مراکز درمانی مراجعه کند. درد بیمار بایستی در شروع و هر گاه تغییری در الگوی درد رخ داد، یا زمانی که به درمان موجود پاسخ نداد، مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

ترجمه تخصصی متون پرستاری

علائم و نشانه های تشخیصی

درد قفسه سینه که بیشتر از 3 تا 5 دقیقه طول بکشد – همه بیماران دچار درد زیر جناغی نمی شوند، ممکن است درد بصورت فشار، سنگینی، فشردگی یا احساس تنگی قفسه سینه رخ دهد. به کلمات مورد استفاده بیمار دقت شود.
درد ممکن است در حین استراحت، فعالیت، تهییج یا در تماس با سرما رخ دهد؛ که حاصل افزایش تقاضای اکسیژن یا گرفتگی و اسپاسم عروقی است.
درد معمولاً با استراحت برطرف می شود – استراحت فرصتی است برای برقراری مجدد اکسیژن مورد نیاز عضلات قلب.
درد ممکن است به سایر قسمت های بدن از قبیل فک، کمر، یا بازوها انتشار یابد.
درد آنژین همیشه در قفسه سینه احساس نمی شود. از بیمار سئوال کنید که آیا درد مشابهی در گذشته داشته است.
تعریق - افزایش کار بدن برای لحاظ کردن نیازهای فیزیولوژیک پایه بدن، اضطراب.
تاکیکاردی – قلب با ضربان سریعتر تلاش می کند که نیاز اکسیژن را برآورده کند، همانطور که اضطراب بیمار افزایش می یابد.
تنگی نفس (دیس پنه)، سختی نفس کشیدن – افزایش ضربان قلب، افزایش ریت تنفسی و افزایش اکسیژناسیون.
اضطراب – عدم اکسیژن رسانی کافی به عضلات قلب، بیمار عصبی می شود.

تفسیر تست های تشخیصی

نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) حین حمله:نوار قلب آنژین صدری

با شروع ایسکمی موج T معکوس (T-invert) مشاهده می شود؛ که با کاهش جریان خون و معمولاً به علت انسداد عروقی، معمولا این موج برعکس از اولین نشانه ها است.
تغییرات قطعه ST که نشانگر صدمه به میوکارد (عضله قلب) است.
امواج Q غیر طبیعی ناشی از انفارکتوس میوکارد.

آزمایشات: تروپونین ها، CK-MB، آنزیمی است که توسط بافت قلبی آسیب دیده در طی 2 تا 6 ساعت پس از سکته آزاد می شود؛ الکترولیت ها.
عکس قفسه سینه برای تعیین نشانه های نارسایی قلبی
مانیتورینگ هولتر: دستگاه نوار قلب پرتابل که بیمار به مدت 24 تا 48 ساعت آن را به خود وصل کرده، ساعات زیادی از پایش مداوم نوار قلب را ثبت می کند.
آرتریوگرافی کرونری برای تعیین وجود پلاک در شریان های کرونر
PET (توموگرافی ساطع شدن پوزیترون) قلبی برای تعیین تشکیل پلاک در شریان های کرونری
تست استرس برای تعیین علائم زمانی که بیمار تحت استرس دارویی ورزش می کند
اکوکاردیوگرافی یا اکوی استرسی برای تعیین حرکات غیر طبیعی دیواره قلب در اثر ایسکمی
مشاوره کاردیولوژیست
آزمایشات غیر اورژانسی: CBC برای تعیین وضعیت سلامت کلی بیمار، شیمی خون (اطلاعاتی در مورد وضعیت الکترولیت ها، کلیه ها، تعادل اسید و باز، قند خون و سطح کلسیم خون فراهم می سازد)، زمان پروترومبین (PT/INR)، زمان ترومبوپلاسیتن فعال شده نسبی (PTT) (به شناسایی و تشخیص اختلالات خونریزی دهنده و اثربخشی درمان ضد انعقادی کمک می کند)، اندازه گیری proNB (PNB) برای تعیین وجود و شدت نارسایی قلبی.
پانل کلسترول برای ارزیابی ریسک.

با افزایش سطح کلسترول خون، افزایش سطح لیپوپروتئین های کم دانسیته (LDL)، افزایش تریگلیسرید و کاهش لیپوپروتئین های دانسیته بالا (HDL) ریسک بیماری های شریان کرونر افزایش می یابد

درمان

هدف از درمان اکسیژن رسانی کافی به عضلات قلب در جهت برآورده کردن نیاز اکسیژن عضلات قلب است. زمانی که به درد قفسه سینه مشکوک می شوید، همیشه به عنوان خط اول دفاع، به بیمار اکسیژن داده می شود. داروها عمدا برای درمان علائم و افزایش جریان خون به عضلات قلب استفاده می شود. در بلند مدت از دارو برای کنترل علائم و درمان سطح کلسترول استفاده می شود. مداخلات قلبی و عروقی برای حفظ جریان خون کافی به عضلات قلب از طریق شریان های کرونری صورت می گیرد.

اکسیژن رسانی به میزان 2 تا 4 لیتر
تجویز داروهای بتا آدرنرژیک بلوکر – این دسته دارویی دارای تاثیر محافظتی قلبی هستند، بار کاری قلب را کاهش داده و احتمال آریتمی را کم می کنند.
داروهایی از قبیل پروپرانولول (ایندرال)، نادولول، آتنولول، متوپرولول.
تجویز نیترات ها – کمک به رساندن هر چه بیشتر خون پر اکسیژن به عضله قلب
نیتروگلیسرین – قرض های زیرزبانی یا اسپری، قرص های نیتروگلیسرین با رهش زمانی
نیتروگلیسرین موضعی – خمیر یا پماد یا برچسب های دارای رهش زمانی
آسپرین بخاطر تاثیر ضد پلاکتی
مسکن – عمدتاً در طی درد حاد مورفین وریدی تجویز می شود. تجویز وریدی این دارو با تاثیر سریع همراه بوده و موجب کاهش تقاضای اکسیژن عضلات قلب می شود، علاوه بر اینکه درد را کاهش می دهد.

بیمارانی که تحت رویه های زیر قرار می گیرند، بایستی به طور جداگانه تحت نظر گرفته شوند:

آنژیوپلاستی کرونری ترانس لومینال جلدی. این یک رویه غیر جراحی است که در آن یک لوله بلند با یک بالن کوچک از راه پوست و عروق خونی به داخل شریان تنگ شده فرستاده می شود. سپس بالن پر و متسع می شود تا شریان تنگ شده متسع شود.
استنت شریان کرونر. یک توری کوچک از جنس استیل ضد زنگ است که در داخل شریان کرونر تنگ گذاشته شده و باز می شود تا شریان را باز نگهدارد.
گرافت بای پس شریان کرونر (CABG). این یک رویه جراحی است که در آن وریدی از پا یا یک شریان دیگر بجای شریان کرونر معیوب پیوند (گرافت) زده می شود و مسیر مسدود شده را دور می زند (دو سر قطعه مسدود یا تنگ به هم وصل می شوند)، و جریان خون کافی به عضلات قلب بازیافت می شود.
رژیم غذایی کم کلسترول، کم نمک و کم چربی.

تشخیص های پرستاری

اضطراب
کاهش برونده قلبی
درد حاد

مداخلات پرستاری

پایش علائم حیاتی – مواظب تغییرات فشار خون، نبض، تنفس؛ نبض نامنظم، کمبود نبض، وجود اختلاف در بین نرخ نبض دهلیزی و نبض رادیال در موقع گرفتن نبض ها بطور همزمان؛ پالس اکسیمتری، باشید.
در صورتی که فشار خون سیستولیک بیمار کمتر از 90 میلی متر جیوه باشد، گزارش شود. نیترات ها موجب اتساع شریان های و افزایش جریان خون به قلب می شوند. در صورتی که فشار خون سیستولیک کمتر از 90 میلی متر جیوه باشد، نیترات ها موقتا قطع می شوند تا ریسک کاهش خونرسانی مغزی برطرف شود.
ضربان قلب کمتر از 60 تا در دقیقه به پزشک معالج گزارش شود. داروهای بتا آدرنرژیک بلوکر موجب کاهش هدایت الکتریکی گره AV می شوند و ریت و قدرت انقباضی قلب را کاهش می دهند. ممکن است قطع موقت بتابلوکرها در صورت کاهش ریت قلبی به زیر 60 تا در دقیقه تجویز شود، بایستی ریت نبض بیمار تحت این داروها به طور منظم و مداوم چک شود.
بررسی و شناخت درد بیمار در زمان گزارش درد بیمار.

PQRST (سرنام روش بررسی و شناخت درد) را به صورت زیر بخاطر داشته باشید:

P سرنام Place یا محل درد، Q سرنام Quality یا کیفیت درد (درد تیز، برنده، مچاله کننده و غیره)، R سرنام Radiation یا تیر کشیدن درد (انتشار درد به قسمت های دیگر بدن)، S سرنام Severity یا شدت درد (در مقیاس 1 تا 10) و T سرنام Timing یا زمانبندی درد (زمان شروع و مدت طول کشیدن درد و اعمال قبل از درد یا وضعیت پس از درد) است.

وضعیت قلبی بیمار با استفاده از الکتروکاردیوگرام 12 لید (EKG) در زمان حمله آنژین بررسی شود. هر بار که بیمار درد داشت، یک نوار قلب جدید گرفته می شود تا تغییرات احتمالی بررسی شوند، حتی اگر در یک روز چند بار نوار گرفته شود.
میزان ورودی و خروجی مایعات ثبت شود. وضعیت عملکرد کلیوی بررسی شود.
بیمار در وضعیت سمی – فاولر (نیمه نشسته با زانوهای خم شده) قرار دهید.

وضعیت نیمه نشسته سمی فاولرز

موارد زیر به بیمار آموزش داده شود:
برای کاهش تقاضای اکسیژن عضلات قلب، در زمان شروع درد استراحت کند.
در شروع هر دردی نیتروگلیسیرین زیر زبانی بگذارد – موجب گشادی شریان های کرونری شده و اکسیژن رسانی به عضله قلب را افزایش می دهد.
از استرس و فعالیت های منجر به حمله آنژین پرهیز کند.
در صورت تداوم درد به مدت بیشتر از 10 دقیقه به اورژانس زنگ بزند و یا اگر بیمار سه دوز نیتروگلیسرین مصرف کرد و درد تسکین نیافت (یک دوز زیر زبانی هر 5 دقیقه یکبار، در صورتی که فشار خون افت نکند، حداکثر 3 دوز).
سیگار ترک شود! سیگار با بیماری قلبی همراه است.
رژیم غذایی و برنامه ورزشی تجویز شده را رعایت کند. سطح کلسترول و چربی مصرفی را کاهش دهد تا از ایجاد پلاک های جدید یا بزرگ شدن پلاک های قبلی پیشگیری شود؛ نمک مصرفی را کاهش دهد تا به کنترل فشار خون کمک شود. به آرامی ورزش و فعالیت خود را افزایش دهد تا تحمل فعالیت پیدا کند. احتمالا برنامه ورزشی با نوتوانی قلبی همراه خواهد بود
بیمار در مورد طریقه شناسایی علائم انفارکتوس میوکارد آموزش داده شود: توجه به درد قفسه سینه و همچنین تغییرات الگوی درد و پاسخ درد به درمان. نسبت به تغییر الگوی تنفسی، افزایش تنگی نفس، تورم و احساس کلی ناخوشی خود هشیار باشد.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com