ورود کاربر

قلب

عملکرد سیستم قلب و عروق

سیستم قلب و عروق مسئول خونرسانی به بدن می باشد، خونی که اکسیژن و مواد مغذی را به بافت های بدن حمل می کند. قلب خون را به داخل بدن پمپ کرده و مواد غذایی و اکسیژن به بافت ها می رساند و هنگام بازگشت به قلب مواد زائد را جمع آوری و به قلب بر می گرداند.

قلب دارای چهار اتاقک است. اتاقک های فوقانی را دهلیز و اتاق های تحتانی را بطن می گویند. در میانه قلب سپتوم یا دیواره قلب وجود دارد که قلب را به دو نیمه راست و چپ تقسیم می کند. دریچه های دهلیزی بطنی (AV) جریان خون بین اتاقک های فوقانی و تحتانی قلب را کنترل می کنند. دریچه سه لتی یا تریکوسپید در سمت راست قرار دارد، در حالی که دریچه میترال در سمت چپ بین دهلیز و بطن چپ قرار گرفته است. دریچه ریوی جریان خون بین بطن راست و شریان ریوی را کنترل می کند، در حالی که دریچه آئورت جریان خون بین بطن چپ و آئورت را کنترل می کند.

سیستم قلب و عروق

خون بدون اکسیژن که به قلب بر می گردد از طریق ورید های اجوف فوقانی و تحتانی به دهلیز راست می ریزد. وقتی دهلیز راست منقبض شد، دریچه های تریکوسپید باز می شوند و خون به داخل بطن راست جریان می یابد. انقباض بطن راست دریچه ریوی را باز کرده و خون بدون اکسیژن وارد شریان ریوی می شود تا به ریه ها رفته و اکسیژن گیری کند. زمانی که خون در ریه ها اکسیژنه شد، از طریق ورید ریوی به قلب و بطن چپ بر می گردد. انقباض بطن چپ دریچه آئورت را باز کرده و خون به داخل آئورت و گردش خون سیستمیک جریان می یابد. مجدداً خون از طریق ورید اجوف فوقانی و تحتانی به بدن بر می گردد. عملکرد سمت راست و چپ قلب به طور همزمان رخ می دهد. بنابراین صدای طبیعی قلب به شکل صدای بسته شدن دریچه های قلبی است. دریچه های میترال و تریکوسپید صدای اول قلب (S1) را ایجاد می کنند، در حالی که دریچه های آئورتی و ریوی صدای دوم (S2) را ایجاد می کنند.

سیستم هدایت الکتریکی قلب از گره سینوسی دهلیزی (SA) شروع می شود، که در بطن راست واقع شده است. این جریان الکتریکی ضربان قلب را القا می کند که هر روزه و در کل عمر بین 60 تا 100 بار در دقیقه می زند. جریان الکتریکی از میان هر دو دهلیز گذشته، سپس به گره دهلیزی – بطنی (AV) می رسد، که در آنجا جریانش کند شده، اجازه پلاریزه شدن دهلیز را می دهد. گره AV در بخش فوقانی دیواره بطنی واقع شده است. در بخش تحتانی باندل های هیس راست و چپ قرار دارد، که گروهی از عضلات خاص قلبی هستند و تکانه های الکتریکی را به بطن ها می رسانند تا انقباضات بطنی شروع شود. رشته های پورکینژ در آخر مسیر بوده و در سراسر بطن گسترده شده اند. جریانی که از این رشته ها می گذرد موجب انقباض بطنی می شود، خون را از دهلیز راست به ریه ها و از بطن چپ به آئورت پمپاژ می کند و بنابراین گردش خون عمومی ایجاد می شود.

اختلالات سیستم قلب و عروق

آنوریسم آئورت (Aortic Aneurysm)

آنوریسم آئورت - ترجمه متون تخصصی پرستاری

مشکل چیست؟

ضعیف شدن بخشی از دیواره شریان آئورت موجب گشادی و برآمدگی بالون مانند دیواره در حین عبور جریان خون از میان آئورت می شود. جریان خون در داخل این ناحیه برآمدگی دچار نوسان و متلاطم می شود. این تلاطم جریان می تواند سایز آئورت گشاد شده را افزایش دهد، و موجب آنوریسم شود. آنوریسم ممکن است پاره شده و موجب وقفه خونرسانی به نواحی پایین دست قسمت مبتلا گردد و حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

این اختلال عمدتاً در اثر آترواسکلروز رخ می دهد، جایی که مواد چربی، کلسترول، کلسیم و لخته های مواد فیبرینی که به آن پلاک گفته می شود، در لایه های داخلی دیواره شریان تجمع یافته و منجر به نازک شدن و سخت شدن دیواره شریان می شوند. آنوریسم در اثر دژنراسیون لایه عضلات صاف (میانی) دیواره آئورت، تروما، نقص های مادرزادی، یا عفونت رخ می دهد. آنوریسم ممکن است به طور تصادفی در تست های تشخیصی رادیوگرافیک سایر قسمت ها بدن تشخیص داده شود یا بیمار دچار علائم و نشانه هایی شود که به مراکز درمانی مراجعه کرده و بیماری تشخیص داده شود از قبیل درد شدید کمر یا شکم درد شدید، وجود توده ضربان دارد. افت شدید فشار خون و سنکوب (غش در اثر خونرسانی ناکافی به مغز) می تواند نشانگر پارگی آنوریسم باشد.

فرآیند پرستاری در آنوریسم آئورت


پیش آگهی

برآیند بیماری با توجه به سایز و موضع آنوریسم متفاوت است. بعضی از بیماران ماهها قبل از تشخیص بیماری دچار آن هستند، زیرا آنوریسم بدون علامت است. تصمیمات درمانی به سایز و مکان آنوریسم بستگی خواهد داشت. بعضی از بیماران مبتلا به آنوریسم تحت نظر گرفته شده و به طور دوره ای تصویربرداری می کنند تا سایز آنوریسم کنترل و پایش شود، در حالی که بعضی از بیماران بایستی به طور اورژانس جراحی شوند، در غیر اینصورت خواهند مرد.


علائم و نشانه های تشخیصی

بدون علامت
درد شکم
درد کمر که به پشت پاها تیر می کشد
توده ضربان دار در شکم
کاهش و ضعف نبض فمورال
اضطراب
بی قراری
کاهش فشار نبض
نبض نخی شکل فزاینده


تست های تشخیصی

آنوریسم از طریق رادیوگرافی قفسه سینه، سونوگرافی شکم، CT-Scan یا MRI قابل تشخیص است.
وجود صدای هیس مانند بر روی آئورت شکمی یا شریان های ایلیاک یا فمورال بخاطر آشفتگی جریان طبیعی خون (bruit)


درمان

جراحی برش آنوریسم آئورتی برای برداشتن بخش مبتلا و جایگزینی آن با یک گرفت
تجویز داروهای ضد فشار خون، کاهش نیروی فشار در آئورت جهت کاهش احتمال پارگی آن
تجویز مسکن برای درمان درد بیماران که در اثر فشار بر ساختارهای مجاور (اعصاب و غیره) یا در اثر درمان عروقی رخ می دهد
تجویز اکسی کدون، مورفین سولفات در صورت نیاز برای کاهش تقاضای اکسیژن بدن


تشخیص های پرستاری

پرفوزیون ناموثر بافت های محیطی
ریسک نارسایی حجم مایعات
درد حاد
اضطراب


مداخلات پرستاری

پایش علائم حیاتی – مواظب تغییر فشار خون یا افزایش ریت نبض و تنفس باشید. در طی پارگی آنوریسم آئورت، فشار خون ممکن است در ابتدا به خاطر شدت درد بالا باشد. اما ناگهان فشار خون و نبض در یک یا هر دو دست افت کرده و غیر قابل لمس می شود، که به دلیل وقفه خونرسانی به دست ها است. بیمار ممکن است سریعا وارد شوک شود اگر که آنوریسم پاره شود.
سیستم قلب و عروق بیمار را تحت نظر بگیرید. صداهای قلبی، نبض های محیطی (اندام های فوقانی و تحتانی)، صدای برویت شکمی، صدای هیس مانند بر روی عروق خونی در زمان آشفتگی جریان خون را چک نموده و پایش کنید.
I/O بیمار را اندازه گیری کنید.
اگر خروجی ادرار کم شده و وزن مخصوص ادرار افزایش یافت، به هیپوولومی مشکوک باشید.
شکم را از نظر اتساع و نفخ یا وجود توده ضربان دار بررسی کنید.
اتساع شکمی که به صورت بزرگ شدن شکم رخ می دهد، ممکن است نشانگر مهمی بر مشرف به پارگی بودن آنوریسم باشد.
بیمار از نظر نشانه های کاهش شدید جریان خون یا مایعات (شوک هیپوولومیک) بررسی کنید.
همانطور که خون در گردش کاهش می یابد، فشار خون افت می کند. در این زمان قلب تلاش می کند با افزایش تعداد ضربان قلب این کاهش فشار را جبران کند تا بتواند تقاضای اکسیژن بدن را برآورده نماید، بنابراین ریت نبض افزایش می یابد. ریت تنفس نیز برای جبران اکسیژن مورد نیاز افزایش می یابد، در حالی که با کاهش فشار خون پیدا کردن نبض های محیطی مشکل می شود. هر چه نبض از قلب دورتر باشد، پیدا کردن آن سخت تر می شود، پیدا کردن نبض مچ پا (دورسال پدیس و تیبیالیس خلفی) زودتر از نبض رادیال مشکل می شود.
پوست رنگ پریده و سرد در رابطه با کاهش گردش خون
درد شدید کمر در رابطه با پارگی یا جداشدگی لایه های دیواره آئورت
اضطراب در رابطه با عدم اطمینان و قطعیت رخداد بعدی
بی قراری در رابطه با اضطراب، ناراحتی، کاهش اکسیژناسیون
کاهش فشار نبض در رابطه با کاهش حجم در گردش، افزایش ریت قلبی و کم شدن زمان پرشدگی بین دو ضربان قلب
افزایش نبض نخی شکل
دامنه فعالیت بیمار را به رژیم فعالیت و استراحت تجویز شده محدود کنید.
مواظب نشانه های کاهش گردش خون محیطی باشید:
بی حسی
گزگز
کاهش دمای یک یا هر دو اندام
تغییر رنگ پوست اندام ها
غیاب نبض های محیطی
اضطراب بیمار را کاهش دهید
محیط آرام و امن برای بیمار فراهم کنید
از بیمار بخواهید عواطف و احساسات خود را بیان کند.

 اختلالات سیستم قلب و عروق

آنژین صدری (Angina Pectoris)

آنژین صدری - فرآیند پرستاری

مشکل چیست؟

تنگ شدن شریان کرونر که عمدتاً ثانویه به آترواسکلروز است، منجر به خونرسانی ناکافی به عضلات دیواره قلب می شود، که نتیجه اش وقوع درد قفسه سینه است. هر حمله آنژین عمدتاً توسط فعالیت جسمی، هیجان یا استرس عاطفی آغاز می شود. آنژین به سه طبقه تقسیم می شود:
آنژین پایدار: درد توسط استراحت یا نیترات ها برطرف می شود و علائم یکنواخت است.
آنژین ناپایدار: در زمان استراحت نیز درد رخ می دهد، بروز ناگهانی است، شدت، نیرو و مدت آن فزاینده است، توسط استراحت برطرف نمی شود، در پاسخ به نیتروگلیسرین به کندی درد کاهش می یابد.
آنژین پرنیزمتال یا ناشی از گرفتگی عروقی: معمولا در اسراحت و یا حداقل فعالیت یا تهییج رخ می دهد؛ معمولا دارای بروز شبانه است. بنابراین آنژین شبانه نیز اطلاق می شود.

بیماری های آترواسکلروتیک قلب زمانی رخ می دهند که پلاکی در داخل شریان های کرونری تشکیل شود. آنژین معمولاً اولین نشانه از وجود بیماری قلبی است. زمانی که تقاضای اکسیژن عضلات قلب از میزان اکسیژن در دسترس افزایش یابد، درد قفسه سینه رخ می دهد.


پیش آگهی

بیمار را می توان معمولاً توسط تعدیل و اصلاح شیوه زندگی و داروهای کنترل علامت آنژین درمان کرد. مهمترین فاکتور در این بیماری آموزش بیمار است. بیمار بایستی بفهمد که چقدر این علائم مهم هستند و اینکه در زمان بروز علائم به مراکز درمانی مراجعه کند. درد بیمار بایستی در شروع و هر گاه تغییری در الگوی درد رخ داد، یا زمانی که به درمان موجود پاسخ نداد، مورد بررسی مجدد قرار گیرد.


ترجمه تخصصی متون پرستاری

علائم و نشانه های تشخیصی

درد قفسه سینه که بیشتر از 3 تا 5 دقیقه طول بکشد – همه بیماران دچار درد زیر جناغی نمی شوند، ممکن است درد بصورت فشار، سنگینی، فشردگی یا احساس تنگی قفسه سینه رخ دهد. به کلمات مورد استفاده بیمار دقت شود.
درد ممکن است در حین استراحت، فعالیت، تهییج یا در تماس با سرما رخ دهد؛ که حاصل افزایش تقاضای اکسیژن یا گرفتگی و اسپاسم عروقی است.
درد معمولاً با استراحت برطرف می شود – استراحت فرصتی است برای برقراری مجدد اکسیژن مورد نیاز عضلات قلب.
درد ممکن است به سایر قسمت های بدن از قبیل فک، کمر، یا بازوها انتشار یابد.
درد آنژین همیشه در قفسه سینه احساس نمی شود. از بیمار سئوال کنید که آیا درد مشابهی در گذشته داشته است.
تعریق - افزایش کار بدن برای لحاظ کردن نیازهای فیزیولوژیک پایه بدن، اضطراب.
تاکیکاردی – قلب با ضربان سریعتر تلاش می کند که نیاز اکسیژن را برآورده کند، همانطور که اضطراب بیمار افزایش می یابد.
تنگی نفس (دیس پنه)، سختی نفس کشیدن – افزایش ضربان قلب، افزایش ریت تنفسی و افزایش اکسیژناسیون.
اضطراب – عدم اکسیژن رسانی کافی به عضلات قلب، بیمار عصبی می شود.


تفسیر تست های تشخیصی

نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) حین حمله:نوار قلب آنژین صدری

با شروع ایسکمی موج T معکوس (T-invert) مشاهده می شود؛ که با کاهش جریان خون و معمولاً به علت انسداد عروقی، معمولا این موج برعکس از اولین نشانه ها است.
تغییرات قطعه ST که نشانگر صدمه به میوکارد (عضله قلب) است.
امواج Q غیر طبیعی ناشی از انفارکتوس میوکارد.

آزمایشات: تروپونین ها، CK-MB، آنزیمی است که توسط بافت قلبی آسیب دیده در طی 2 تا 6 ساعت پس از سکته آزاد می شود؛ الکترولیت ها.
عکس قفسه سینه برای تعیین نشانه های نارسایی قلبی
مانیتورینگ هولتر: دستگاه نوار قلب پرتابل که بیمار به مدت 24 تا 48 ساعت آن را به خود وصل کرده، ساعات زیادی از پایش مداوم نوار قلب را ثبت می کند.
آرتریوگرافی کرونری برای تعیین وجود پلاک در شریان های کرونر
PET (توموگرافی ساطع شدن پوزیترون) قلبی برای تعیین تشکیل پلاک در شریان های کرونری
تست استرس برای تعیین علائم زمانی که بیمار تحت استرس دارویی ورزش می کند
اکوکاردیوگرافی یا اکوی استرسی برای تعیین حرکات غیر طبیعی دیواره قلب در اثر ایسکمی
مشاوره کاردیولوژیست
آزمایشات غیر اورژانسی: CBC برای تعیین وضعیت سلامت کلی بیمار، شیمی خون (اطلاعاتی در مورد وضعیت الکترولیت ها، کلیه ها، تعادل اسید و باز، قند خون و سطح کلسیم خون فراهم می سازد)، زمان پروترومبین (PT/INR)، زمان ترومبوپلاسیتن فعال شده نسبی (PTT) (به شناسایی و تشخیص اختلالات خونریزی دهنده و اثربخشی درمان ضد انعقادی کمک می کند)، اندازه گیری proNB (PNB) برای تعیین وجود و شدت نارسایی قلبی.
پانل کلسترول برای ارزیابی ریسک.

با افزایش سطح کلسترول خون، افزایش سطح لیپوپروتئین های کم دانسیته (LDL)، افزایش تریگلیسرید و کاهش لیپوپروتئین های دانسیته بالا (HDL) ریسک بیماری های شریان کرونر افزایش می یابد


درمان

هدف از درمان اکسیژن رسانی کافی به عضلات قلب در جهت برآورده کردن نیاز اکسیژن عضلات قلب است. زمانی که به درد قفسه سینه مشکوک می شوید، همیشه به عنوان خط اول دفاع، به بیمار اکسیژن داده می شود. داروها عمدا برای درمان علائم و افزایش جریان خون به عضلات قلب استفاده می شود. در بلند مدت از دارو برای کنترل علائم و درمان سطح کلسترول استفاده می شود. مداخلات قلبی و عروقی برای حفظ جریان خون کافی به عضلات قلب از طریق شریان های کرونری صورت می گیرد.

اکسیژن رسانی به میزان 2 تا 4 لیتر
تجویز داروهای بتا آدرنرژیک بلوکر – این دسته دارویی دارای تاثیر محافظتی قلبی هستند، بار کاری قلب را کاهش داده و احتمال آریتمی را کم می کنند.
داروهایی از قبیل پروپرانولول (ایندرال)، نادولول، آتنولول، متوپرولول.
تجویز نیترات ها – کمک به رساندن هر چه بیشتر خون پر اکسیژن به عضله قلب
نیتروگلیسرین – قرض های زیرزبانی یا اسپری، قرص های نیتروگلیسرین با رهش زمانی
نیتروگلیسرین موضعی – خمیر یا پماد یا برچسب های دارای رهش زمانی
آسپرین بخاطر تاثیر ضد پلاکتی
مسکن – عمدتاً در طی درد حاد مورفین وریدی تجویز می شود. تجویز وریدی این دارو با تاثیر سریع همراه بوده و موجب کاهش تقاضای اکسیژن عضلات قلب می شود، علاوه بر اینکه درد را کاهش می دهد.

بیمارانی که تحت رویه های زیر قرار می گیرند، بایستی به طور جداگانه تحت نظر گرفته شوند:

آنژیوپلاستی کرونری ترانس لومینال جلدی. این یک رویه غیر جراحی است که در آن یک لوله بلند با یک بالن کوچک از راه پوست و عروق خونی به داخل شریان تنگ شده فرستاده می شود. سپس بالن پر و متسع می شود تا شریان تنگ شده متسع شود.
استنت شریان کرونر. یک توری کوچک از جنس استیل ضد زنگ است که در داخل شریان کرونر تنگ گذاشته شده و باز می شود تا شریان را باز نگهدارد.
گرافت بای پس شریان کرونر (CABG). این یک رویه جراحی است که در آن وریدی از پا یا یک شریان دیگر بجای شریان کرونر معیوب پیوند (گرافت) زده می شود و مسیر مسدود شده را دور می زند (دو سر قطعه مسدود یا تنگ به هم وصل می شوند)، و جریان خون کافی به عضلات قلب بازیافت می شود.
رژیم غذایی کم کلسترول، کم نمک و کم چربی.


تشخیص های پرستاری

اضطراب
کاهش برونده قلبی
درد حاد


مداخلات پرستاری

پایش علائم حیاتی – مواظب تغییرات فشار خون، نبض، تنفس؛ نبض نامنظم، کمبود نبض، وجود اختلاف در بین نرخ نبض دهلیزی و نبض رادیال در موقع گرفتن نبض ها بطور همزمان؛ پالس اکسیمتری، باشید.
در صورتی که فشار خون سیستولیک بیمار کمتر از 90 میلی متر جیوه باشد، گزارش شود. نیترات ها موجب اتساع شریان های و افزایش جریان خون به قلب می شوند. در صورتی که فشار خون سیستولیک کمتر از 90 میلی متر جیوه باشد، نیترات ها موقتا قطع می شوند تا ریسک کاهش خونرسانی مغزی برطرف شود.
ضربان قلب کمتر از 60 تا در دقیقه به پزشک معالج گزارش شود. داروهای بتا آدرنرژیک بلوکر موجب کاهش هدایت الکتریکی گره AV می شوند و ریت و قدرت انقباضی قلب را کاهش می دهند. ممکن است قطع موقت بتابلوکرها در صورت کاهش ریت قلبی به زیر 60 تا در دقیقه تجویز شود، بایستی ریت نبض بیمار تحت این داروها به طور منظم و مداوم چک شود.
بررسی و شناخت درد بیمار در زمان گزارش درد بیمار.

PQRST (سرنام روش بررسی و شناخت درد) را به صورت زیر بخاطر داشته باشید:

P سرنام Place یا محل درد، Q سرنام Quality یا کیفیت درد (درد تیز، برنده، مچاله کننده و غیره)، R سرنام Radiation یا تیر کشیدن درد (انتشار درد به قسمت های دیگر بدن)، S سرنام Severity یا شدت درد (در مقیاس 1 تا 10) و T سرنام Timing یا زمانبندی درد (زمان شروع و مدت طول کشیدن درد و اعمال قبل از درد یا وضعیت پس از درد) است.

وضعیت قلبی بیمار با استفاده از الکتروکاردیوگرام 12 لید (EKG) در زمان حمله آنژین بررسی شود. هر بار که بیمار درد داشت، یک نوار قلب جدید گرفته می شود تا تغییرات احتمالی بررسی شوند، حتی اگر در یک روز چند بار نوار گرفته شود.
میزان ورودی و خروجی مایعات ثبت شود. وضعیت عملکرد کلیوی بررسی شود.
بیمار در وضعیت سمی – فاولر (نیمه نشسته با زانوهای خم شده) قرار دهید.

وضعیت نیمه نشسته سمی فاولرز

موارد زیر به بیمار آموزش داده شود:
برای کاهش تقاضای اکسیژن عضلات قلب، در زمان شروع درد استراحت کند.
در شروع هر دردی نیتروگلیسیرین زیر زبانی بگذارد – موجب گشادی شریان های کرونری شده و اکسیژن رسانی به عضله قلب را افزایش می دهد.
از استرس و فعالیت های منجر به حمله آنژین پرهیز کند.
در صورت تداوم درد به مدت بیشتر از 10 دقیقه به اورژانس زنگ بزند و یا اگر بیمار سه دوز نیتروگلیسرین مصرف کرد و درد تسکین نیافت (یک دوز زیر زبانی هر 5 دقیقه یکبار، در صورتی که فشار خون افت نکند، حداکثر 3 دوز).
سیگار ترک شود! سیگار با بیماری قلبی همراه است.
رژیم غذایی و برنامه ورزشی تجویز شده را رعایت کند. سطح کلسترول و چربی مصرفی را کاهش دهد تا از ایجاد پلاک های جدید یا بزرگ شدن پلاک های قبلی پیشگیری شود؛ نمک مصرفی را کاهش دهد تا به کنترل فشار خون کمک شود. به آرامی ورزش و فعالیت خود را افزایش دهد تا تحمل فعالیت پیدا کند. احتمالا برنامه ورزشی با نوتوانی قلبی همراه خواهد بود
بیمار در مورد طریقه شناسایی علائم انفارکتوس میوکارد آموزش داده شود: توجه به درد قفسه سینه و همچنین تغییرات الگوی درد و پاسخ درد به درمان. نسبت به تغییر الگوی تنفسی، افزایش تنگی نفس، تورم و احساس کلی ناخوشی خود هشیار باشد.

اختلالات سیستم قلب و عروق

انفارکتوس میوکارد (Myocardial Infarction)

 انفارکتوس میوکارد - ترجمه متون تخصصی پرستاری

مشکل چیست؟

اگر خونرسانی میوکارد در اثر مسدود شدن شریان ها کرونر به مدت طولانی دچار وقفه شود، انفارکتوس میوکارد یا سکته قلبی (MI) رخ می دهد. قطع خونرسانی موجب اکسیژن رسانی ناکافی به عضلات قلبی می شود، که موجب مرگ (نکروز) عضلات قلب می شود. انفارکتوس میوکارد را عموماً حمله قلبی می نامند.
علت انفارکتوس معمولاً تشکیل پلاک در طول زمان (آترواسکلروز) است. ممکن است همچنین در اثر لخته هایی ایجاد شود که در ارتباط با آترواسکلروز داخل رگ تشکیل می شود. بیماران عموماً (نه همیشه) دارای علائم شدید هستند، اما بعضی از بیماران بدون علامت هستند که به آن انفارکتوس خاموش میوکارد (silent MI) اطلاق می شود.


پیش آگهی

برآیند بیماری به شریان کرونری بستگی دارد که دچار انسداد و مشکل است. هر چه شخص زودتر به سیستم مراقبت بهداشتی برسد، پیش آگهی بیماری بهتر خواهد بود، زیرا اقدامات اورژانسی برای پیشگیری از آریتمی های مرگبار در دسترس است. بیمارانی که توجهات درمانی بهتری دریافت می کنند و پس از انفارکتوس میوکارد شیوه زندگی خود را مطابق تجویز تغییر می دهند، پیش آگهی بهتری دارند. نوتوانی قلبی می تواند به بیمار در تغییر ایمن شیوه زندگی خود کمک کند.


علائم و نشانه های تشخیصی

درد قفسه سینه که بر خلاف آنژین با استراحت یا نیتروگلیسرین برطرف نمی شود.
دردی که به بازوها، فک، کمر یا گردن منتشر می شود
تنگی نفس بخصوص در سالمندان یا زنان
تهوع و استفراغ
در سکته خاموش علامتی وجود ندارد و بیشتر در بیماران دیابتی شایع است.
تاکیکاردی (ریت قلبی بیشتر از 100) بخاطر تحریک علامتی، درد یا برونده قلبی پایین
فشار خون متغیر
اضطراب
بی قراری
احساس مشرف به مرگ بودن
پوست رنگ پریده، سرد، مرطوب؛ تعریق (دیافروز)
مرگ ناگهانی بخاطر آریتمی که معمولاً در طی یکساعت اول رخ می دهد


تست های تشخیصی

الکتروکاردیوگرام نوار قلب بیمار در زمان سکته قلبی
معکوس شدن موج T – نشانه وقوع ایسکمی
بالا رفتن یا پایین رفتن قطعه ST – نشانه آسیب میوکارد
امواج Q مشهود و بزرگ – نشانه انفارکتوس
کاهش فشار نبض در اثر کاهش برونده قلبی
افزایش تعداد سلول های سفید خون (WBC) به خاطر پاسخ التهابی به آسیب
شیمی خون:
بالا رفتن سطح کراتین کیناز MB (CK-MB) – معمولاً به صورت زنجیره ای انجام می شود، مقدار آن مطابق یک منحنی از قبل تعیین شده بالا می رود و نشانگر میزان آسیب یا رفع آسیب میوکارد است.
بالا رفتن تروپونین I و تروپونین پروتئین T در طی یکساعت پس از آسیب میوکارد
کم شدن برونده ادراری به کمتر از 25 میلی لیتر در ساعت بخاطر کاهش جریان خون کلیوی


درمان

درمان معطوف به برگرداندن و پیشگیری از آسیب بیشتر به میوکارد متمرکز است. مداخلات فوری برای رسیدن به بهترین برآیند لازم است. درمان ترومبولتیک (حل کردن لخته) یکی از ابزارهای دستیابی به مرگ و میر کمتر است. یک مقطع زمانی سه ساعته برای بیشینه کردن مزایای درمان ایده آل است. داروها برای بهبود جریان خون به عضله قلب استفاده می شوند در حالی که بار قلب را کاهش می دهند. اکسیژن مکمل برای کمک به تامین تقاضای اکسیژن میوکارد تجویز می شود. داده های آنژیوپلاستی کرونر و مداخله کرونری از راه جلد (استنت گذاری) در شریان مسدود نیز خیلی کمک کننده است. پس از درمان حاد، بیمار بایستی شیوه زندگی اش را تغییر دهد (تغییر رژیم غذایی، ورزش کردن، ترک سیگار و مانند اینها).

اکسیژن و آسپرین تجویز شود
داروهای ضد آریتمی تجویز شود، زیرا به دلیل آشفتگی هدایت قلبی وقوع آریتمی شایع است (از قبیل آمیودارون، لیدوکائین، پروکائین آمید)
کاردیوورژن الکتریکی قلب برای قطع تاکیکاردی بطنی ناپایدار. در کاردیوورژن، یک شوک به قلب داده می شود تا ریتم سینوسی را از سر بگیرد.
تجویز داروهای ضد فشار خون برای پایین نگاه داشتن فشار خون (هیدرولازین)
عروقی سازی مجدد از راه پوست
تجویز درمان ترومبولیتیک در طی 3 تا 12 ساعت از شروع انفارکتوس، زیرا می تواند خونرسانی از شریان مسدود را مجدداً بازیافت کرده، مرگ و میر را کاسته و اندازه محدوده انفارکتوس را کاهش دهد (از قبیل آتلاپتاز، استرپتوکیناز، آنتی استرپلاز، رتپلاز، هپارین نیز پس از ترومبولتیک درمانی شروع می شود).
تجویز داروهای بلوک کننده کانال کلسیمی، معلوم شده از انفارکتوس و ایسکمی مجدد پیشگیری می کند، و تنها در انفارکتوس هایی کاربرد دارد که هنوز موج Q در نوار قلب وجود ندارد (از قبیل وراپامیل یا دیلتیازم).
تجویز بلوک کننده های بتا آدرنرژیک، زیرا موجب کاهش مدت درد ایسکمیک و احتمال فیبریلاسیون بطنی می شود، که مرگ و میر را کاهش می دهند (از قیبل پروپرانولول، نادولول، متوپرولول).
تجویز مسکن برای تسکین درد، کاهش احتقان ریوی، کاهش مصرف اکسیژن میوکارد (داروی انتخابی مورفین است)
تجویز نیترات ها برای کاهش درد ایسکمیک از طریق گشاد کردن عروق خونی، که به کاهش فشار خون نیز کمک می کند (مثل نیتروگلیسرین)
بیمار باید در بخش CCU تحت استراحت مطلق باشد.
دفع در تخت انجام می شود، استفاده از توالت و زور زدن ممنوع است.
رژیم غذایی کم چربی، کم کالری، کم کلسترول


تشخیص های پرستاری

پروفیوژن بافتی ناکافی
کاهش برونده قلبی


مداخلات پرستاری

مانیتورینگ و پایش بیمار:
قلبی عروقی – بررسی تغییرات یا بی ثباتی نبض، صداهای قلبی، مورمور
تنفسی – بررسی تغییرات تنفسی، وجود مایع در ریه، تنگی نفس
نوار قلب حین حمله – در هر بار شروع درد بیمار بایستی نوار قلب 12 کاناله گرفته شود.
پایش مداوم ریتم قلب از نظر آریتمی ها
علائم حیاتی – تغییرات فشار خون، کیفیت نبض، نبض های محیطی چک شود
پایش نتایج پالس اکسیمتری
موارد زیر به بیمار آموزش داده شود:
تغییر رژیم غذایی به کم چرب، کم کلسترول، کم نمک
تشخیص تفاوت بین درد آنژین و درد انفارکتوس میوکارد
چه موقع نیتروگلیسرین استفاده کند
داروهای مصرفی
چه موقع لازم است به اورژانس زنگ بزند.

اختلالات سیستم قلب و عروق

بیماری شریان کرونر (Coronary Artery Disease)

 انفارکتوس میوکارد - ترجمه متون تخصصی پرستاری

مشکل چیست؟

بیماری شریان کرونر (CAD) تنگ شدن شریان کرونر و کاهش جریان خون شریان در نتیجه رسوب کلسترول، کلسیم و سایر مواد و عناصری است که توسط خون حمل می شود و در دیواره شریان رسوب می کنند. نتیجه این بیماری به مخاطره افتادن خونرسانی به عضلات قلب می باشد. این رسوبات به صورت رگه های چربی شروع شده و به تدریج به یک پلاک تبدیل می شود که عبور خون از میان شریان را مهار و کاهش می دهد. بالا بودن سطح کلسترول و مصرف چربی زیاد در رژیم غذایی با تشکیل این پلاک ها همیاری می کند؛ همانطور که فشار خون بالا (هیپرتانسیوندیابت و کشیدن سیگار با تشکیل پلاک همیاری دارند. زمانی که در داخل دیواره رگ پلاک تشکیل شد، عضلات قلب دچار محرومیت اکسیژن و مواد غذایی می شوند که در نهایت به عضلات قلبی آسیب وارد می کند.


پیش آگهی

تغییر شیوه زندگی و دارو درمانی می تواند به طور چشمگیری روی خطرات موجود برای فرد تاثیر بگذارد. تعدیل رژیم غذایی، فعالیت، داروها می توانند به تغییر و توقف فرآیند بیماری کمک نمایند. بیمارانی مبتلا به بیماری شریان کرونر به عادات نامناسب قبلی خود ادامه می دهند، در نهایت پیشرفت بیماری را تجربه خواهند کرد. ریسک فاکتورهای این بیماری شامل سن، جنس مذکر، سابقه خانوادگی است.


علائم و نشانه های تشخیصی

در عده ای از بیماران بدون علامت است.
درد قفسه سینه (آنژین) بخاطر کاهش خونرسانی به عضلات قلب و یا افزایش تقاضای اکسیژن میوکارد در اثر استرس
درد با انتشار به دست ها، بازو، کمر و لثه
درد قفسه سینه پس از فعالیت، تهییج، یا زمانی که بیمار در معرض هوای سرد باشد زیرا افزایش جریان خون در سراسر بدن رخ داده، ریت قلبی افزایش می یابد.
درد قفسه سینه به مدت 3 تا 5 دقیقه
درد قفسه سینه در زمان استراحت


تست های تشخیصی

نوار قلب بیمار در زمان سکته قلبی

شیمی خون:
افزایش سطح کلسترول توتال
کاهش لیپوپروتئین های دانسیته بالا (HDL) - به انتقال معکوس کلسترول کمک می کند
افزایش لیپوپروتئین های دانسیته پایین (LDL).
الکتروکاردیوگرام در حین درد قفسه سینه
معکوس شدن موج T - نشانه ایسکمی
پایین رفتن قطعه ST - نشانه آسیب عضلانی میوکارد
امواج نوار قلب بخاطر آسیب بافتی پایین می روند


درمان

درمان این بیماری شامل اصلاح ریسک فاکتورها، تغییر شیوه زندگی، دارو درمانی، عروقی سازی مجدد است.
کاهش وزن
اصلاح رژیم غذایی: مصرف رژیم غذایی کم نمک، کم کلسترول و چربی، کاهش کالری دریافتی، افزایش فیبرهای رژیم غذایی
تجویز دوز پایین آسپرین
تجویز داروهای بتاآدرنزژیک بلوکر برای کاهش بار قلبی (متروپرولول، پروپرانولول، نادلول)
تجویز بلوک کننده های کانال کلسیمی برای کاهش ریت قلبی، فشار خون، قدرت انقباضی عضله؛ کمک به اتساع کرورن، کند کردن هدایت الکتریکی در گره دهلیزی بطنی (AV)
داروهای مهار کننده پلاکت (دی پریدامول، کلوپیدوگرل، تیکلوپدین)
تجویز نیترات ها درصورتی که بیمار دچار درد قفسه سینه علامتی باشد تا ناراحتی بیمار کاهش یافته و جریان خون میوکارد بهبود یابد (مثل نیتروگلیسرین)
تجویز داروهای مهار کننده HMG CoA ریداکتاز (استاتین ها) برای کاهش سطح کلسترول (لواستاتین، سیمواستاتین، آترواستاتین، فلوواستاتین، پراواستاتین، روسوواستاتین)
مشتقات اسید فیبریک موجب کاهش سنتز و افزایش تجزیه ذرات VLDL می شوند (مثل جمفیبروزیل)
صمغ های باند شونده با اسیدهای صفراوی که در روده کوچک با اسید صفرا باند می شوند مثل کولستیپول)
اسید نیکوتینیک تولید VLDL را کاهش می دهد (مثل نیاسین)


تشخیص های پرستاری

پروفیوژن درد حاد
عدم تحمل فعالیت
اختلال تبادل گازی


مداخلات پرستاری

مانیتورینگ پایش علائم حیاتی – نشانه های هیپرتانسیون، ریت قلبی نامنظم
پایش نوار قلب – بررسی از نظر آسیب ارگان های نهایی، نشانه های بیماری قلبی
پایش آزمایشات – بررسی دوره ای چربی ها، تست های عملکرد کبدی بیمارانی که استاتین مصرف می کنند.
پایش میالژی (درد عضلانی)
موارد زیر به بیمار آموزش داده شود:
ترک سیگار
کاهش مصرف الکل
تغییر رژیم غذایی به کم چربی، کم کلسترول و همچنین افزایش فیبرهای دریافتی رژیم غذایی
افزایش فعالیت روزمره
کاهش وزن
مدیریت استرس
برنامه های بازتوانی قلبی بیمارستانی و پایش بیمار.

اختلالات سیستم قلب و عروق

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com