ورود کاربر

گوارش

مقدمه ای بر سیستم گوارشی (How the Gastrointestinal System Works)

How the Gastrointestinal System Works

سیستم گوارش شامل جهاز هاضمه (دهان، مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، مقعد) و غدد کمکی (غدد بزاقی، کبد، پانکراس، کیسه صفرا) و مجاری گوارشی است. کانال هاضمه یک لوله توخالی است که از غشای مخاطی پوشیده شده است. عملکرد سیستم گوارشی هضم غذا، جذب مواد مغذی، بیرون راندن محتوای روده و دفع مواد زائد است.

هضم غذا دارای دو بخش مکانیکی و شیمیایی است. هر دو فرآیند از دهان شروع می شود. جویدن، حرکت از میان مجاری گوارشی و مخلوط شدن در داخل معده همگی بخشی از فرآیند مکانیکی هستند. بزاق، اسید هیدروکلریک، صفرا و سایر آنزیم های گوارشی همگی با فرآیند شیمیایی هضم همیاری دارند.
مری از حلق و حنجره تا معده امتداد دارد. در سر مری اسفنکتر فوقانی مروی (UES) قرار گرفته است که ورود هوا به مری و معده در طی تنفس جلوگیری می کند. در انتهای مری نیز اسفنکتر تحتانی مری (LES) قرار دارد که از ریفلاکس محتویات اسیدی معده به داخل مری جلوگیری می کند.
محتویات مری از طریق دریچه کاردیاک (cardiac sphincter) به داخل معده تخلیه می شود. معده گاسترین (gastrin) را ترشح می کند که موجب پیشبرد ترشح پپسینوژن (pepsinogen) و اسید هیدروکلریک (hydrochloric acid)، پپسین (pepsin) و لیپاز (lipase) می شود، که همه این آنزیم ها و ترشحات به هضم غذا کمک می کنند و از مخاط محافظ پوششی معده محافظت می کنند.
کبد یک ارگان کاملا عروقی است که در یک چهارم فوقانی شکم در زیر دیافراگم قرار گرفته است. کبد دارای دو لوب اصلی است که از لوبول های کوچکتر تشکیل شده است. کبد انواع مختلفی از ویتامین ها و مواد معدنی را ذخیره می کند. متابولیزه کردن پروتئین ها، سنتز پروتئین های پلاسما، اسیدهای چرب و تری گلیسرید ها، و ذخیره و آزاد سازی گلیکوژن از وظایف کبد است. کبد مواد خارجی از قبیل الکل، داروها و مواد یا مواد شیمیایی را سم زدایی می کند. کبد صفرا را ساخته و برای کمک به هضم چربی ها ترشح می کند. صفرا در کیسه صفرا ترشح و ذخیره می شود یا در صورت نیاز برای هضم غذا به داخل دوازدهه ریخته می شود؛ اگر دریچه اودی (sphincter of Oddi) به علت ترشح آنزیم گوارشی سکرتین (secretin)، کوله سیستوکینین (cholecystokinin) و گاسترین باز شده باشد. کیسه صفرا یک مخزن کوچک است که صفرا تا زمان نیاز ذخیره می کند. کیسه صفرا در بخش زیرین کبد واقع شده است.
پانکراس به صورت پشت صفاقی در قسمت بالایی شکم و نزدیک معده واقع شده است و از خط میانی سمت راست به سمت چپ و به سمت طحال گسترش دارد. پانکراس یا لوزالمعده دارای هر دوی عملکرد آندوکرین (درون ریز) و اگزوکرین (برون ریز) است. عملکرد اندوکرین آن شامل ترشح انسولین که در پاسخ به بالا رفتن سطح گلوکز خون توسط سلول های بتای جزایر لانگرهانس (Langerhans) ترشح می شود، و گلوکاگون در پاسخ به کاهش سطح گلوکز خون توسط سلول های آلفا ترشح می شود. عملکرد برون ریز پانکراس شامل ترشح تریپسین (trypsin)، لیپاز (lipase) و آمیلاز (amylase) و همچنین شیموتریپسین (chymotrypsin) برای کمک به هضم غذا است.
روده کوچک از دوازدهه، ژژنوم و ایلئوم تشکیل شده است. دئودنوم یا دوازدهه به معده متصل است و حدود یک فوت طول دارد و به شکل C است و به سمت چپ دور پانکراس می چرخد. مجرای مشترک صفراوی و مجرای پانکراسی از اینجا وارد دوازدهه می شوند. ژژنوم بین دئودنوم و ایلیوم قرار گرفته است و هشت فیت طول دارد. بخش انتهایی روده کوچک ایلئوم است که حدود 12 فیت طول دارد و طول اصلی آن به سایز بیمار بستگی دارد. دریچه ایلئوسکال (ileocecal) ایلئوم را از روده بزرگ جدا می کند. آپاندیس در این محل اتصال ایلئوم و روده بزرگ یافت می شود. روده بزرگ به کولون بالا رونده، کولون عرضی و کولون پایین رونده و کولون سیگموئید تقسیم می شود. کولون سیگموئید به رکتوم پیوسته و نهایتا سیستم گوارشی در کانال آنال (مقعدی) ختم می شود.

اختلالات سیستم گوارش

آپاندیسیت (Appendicitis)

آپاندیسیت

مشکل چیست؟

التهاب زائده کرمی شکل آپاندیس (یک کیسه کور نزدیک دریچه ایلئوسکال در یک چهارم تحتانی راست شکم) است که تحت عنوان آپاندیسیت شناخته می شود. ممکن است بخاطر احتباس مدفوع در این کیسه کور رخ دهد. لایه مخاطی پوشش داخلی آپاندیس شروع به ترشح مایع می کند، که موجب افزایش فشار داخل لومن آپاندیس شده و محدودیت جریان خون به این زائده را موجب می شود. این فرآیند موجب قطع خونرسانی به آپاندیس و گانگرن آن می شود که ممکن است در صورت ادامه این پروسه موجب پارگی آپاندیس شود. درد آپاندیسیت موضعی و در نقطه مک برنی (McBurney’s point) حس می شود، نقطه ای که در وسط خط بین ناف و کرست قدامی راست ایلیاک قرار دارد. آپاندیسیت ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما اوج وقوع آن در سنین نوجوانی تا 30 سالگی است.


پیش آگهی

پارگی آپاندیس بیشتر در آپاندیسیت حاد و در طی 36 تا 48 ساعت اول رخ می دهد. علائم پریتونیت (التهاب پرده صفاق یا پریتوئن – پرده پوشاننده حفره شکم) ممکن است به عنوان عارضه آپاندیسیت رخ دهد. تشخیص سریع و جراحی برای اجتناب از پارگی آپاندیس ضروری است.


علائم و نشانه های تشخیصی

درد شکم با شروع از دور ناف و تیر کشیدن به یک چهارم تحتانی راست
درد ریباند در اثر التهاب صفاقی (درد ریباند دردی است که با فشار بر روی شکم و رفع ناگهانی فشار رخ می دهد)
گاردینگ (جمع کردن شکم در حین معاینه برای جلوگیری از درد)
سفتی شکم (شکم در لمس سفت است)
تب در اثر عفونت
تهوع، استفراغ، کاهش اشتها
درد یک چهارم راست تحتانی شکم (اگر با جمع کردن ران بهبود یابد نشانگر پارگی است)


تست های تشخیصی

بالا رفتن شمارش سلول های سفید خون (WBC)
بزرگی آپاندیس یا وجود فکالیس در CT اسکن
بزرگی آپاندیس در سونوگرافی


درمان

جراحی خارج سازی آپاندیس – آپاندکتومی (ممکن است به صورت لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی انجام شود)
NPO نگهداشتن بیمار – برای پیشگیری از تحریک بیشتر روده و آمادگی برای جراحی بیمار ناشتا نگهداشته می شود
شروع مایعات وریدی تا بازگشت رژیم غذایی عادی
تجویز مسکن پس از جراحی، درمان درد پس از عمل با احتیاط انجام می شود، بیمار بایستی هوشیاری لازم برای حس افزایش احتمالی درد ناشی از پارگی آپاندیس را داشته باشد.
تجویز آنتی بیوتیک پس از عمل در صورت نیاز


تشخیص های پرستاری

درد حاد
هیپرترمی
تهوع


مداخلات پرستاری

پایش علائم حیاتی از نظر بروز درد، افزایش ضربان قلب، افزایش ریت تنفسی و کاهش فشار خون
بررسی سطح درد از نظر هر گونه تغییر
پایش موضع جراحی از نظر زخم و ترشح
پایش شکم از نظر اتساع، وجود صداهای روده
پایش ورودی و خروجی مایعات
پایش عملکرد روده

اختلالات سیستم گوارش

کله سیستیت (Cholecystitis)

کله سیستیت

مشکل چیست؟

کله سیستیت التهاب کیسه صفرا است که اغلب با تشکیل سنگ کیسه صفرا یا کله لیتیازیس (cholelithiasis) همراه است. التهاب کیسه صفرا ممکن است دارای ماهیت مزمن یا حاد باشد. در کله سیستیت حاد، جریان خون کیسه صفرا به مخاطره می افتد که به نوبه خود موجب مشکلای در پرشدگی و تخلیه نرمال کیسه صفرا می شود. سنگ ممکن است مجرای صفراوی را مسدود کند که موجب احتباس صفرا در داخل کیسه صفرا می شود و حاصل التهاب اطراف سنگ در درون مجرا است. جریان خون موضع مبتلا کاهش یافته، ادم موضعی رخ می دهد، کیسه صفرا متسع شده تا بتواند صفرای وارده را نگهدارد، بنابراین تغییرات ایسکمیک در دیواره کیسه صفرا رخ می دهد. کله سیستیت مزمن یا التهاب مزمن کیسه صفرا زمانی رخ می دهد که حملات عود کننده انسداد مجرای صفراوی وجود داشته باشد که معمولا حاصل حضور سنگ در کیسه صفرا یا مجرای صفراوی است. معمولا التهاب مزمن است. اغلب کیسه صفرا منقبض می شود که موجب مشکلاتی در ذخیره و حرکت صفرا می شود. بیمار ممکن است در اثر برگشت به عقب صفرا دچار زردی برگشتی یا زردی انسدادی (obstructive jaundice) شود. زردی به صورت رنگ زرد پوست و غشاهای مخاطی ظاهر می شود. اگر بیمار بطور طبیعی دارای پوست تیره است، کف دست ها و پاها از نظر زردی چک می شود. ایکتروس (Icterus) تغییر رنگ زردی است که در ملتحمه یا سفیدی چشم دیده می شود.
با افزایش سن ریسک التهاب کیسه صفرا و تشکیل سنگ های صفراوی افزایش می یابد، در جنس مونث، چاقی و وزن بالا، سابقه خانوادگی بیماری کیسه صفرا، رژیم های کاهش وزن خیلی سریع، و در طی حاملگی ریسک التهاب کیسه صفرا افزایش می یابد.


پیش آگهی

تغییرات ایسکمیک دیواره کیسه صفرا موجب افزایش ریسک پارگی ارگان و یا ایجاد گانگرن می شود. پریتونیت یک ریسک بالقوه در بیماران است اگر منطقه وسیعی از کیسه صفرا پاره شده یا عفونت و آبسه مرتبط با آن گسترش یابد. درصد کمی از بیماران دچار سرطان کیسه صفرا می شوند. این ریسک در بیماران سالمند یا بیماران مبتلا به بیماری های همزمان افزایش می یابد.


علائم و نشانه های تشخیصی

درد بالا شکم، ناحیه اپی گاستریک یا یک چهارم فوقانی راست شکم که به شانه راست تیر می کشد
درد یک چهارم فوقانی راست (RUQ) شکم که با لمس بالای شکم در حین دم تشدید می شود و نشانه مورفی (Murphy’s sign) اطلاق می شود و موجب می شود بیمار نفس کشیدن خود را متوقف کند.
تهوع و استفراغ، بخصوص پس از مصرف غذاهای چرب
کاهش اشتها
تب
افزایش هوا در مجاری گوارشی (آروغ، نفخ)
خارش یا پورپورا (Pruritis) پوست در اثر تجمع نمک های صفراوی
مدفوع رسی رنگ در اثر فقدان اوروبیلینوژن در روده (معمولاً در روده بیلی روبین به اوروبیلینوژن تبدیل شده و رنگ مدفوع را زرد می کند، اما در این بیماری انسداد جریان صفرا مانع این فرآیند طبیعی می شود)
یرقان – زردی پوست و تغییر رنگ غشاهای مخاطی به رنگ زرد
ایکتر – تغییر رنگ ملتحمه (سفیده چشم) به رنگ زرد
ادرار تیره و کف آلود ناشی از تلاش کلیه ها برای تصفیه و دفع بیلی روبین


تست های تشخیصی

سونوگرافی کیسه صفرا نشانگر سنگ یا التهاب کیسه صفرا است
اسکن HIDA (هپاتیک ایمینودیاکتیک اسید)(hepatic iminodiacetic acid) تست حساس تری نسبت به سونوگرافی جهت تشخیص انسداد مجاری صفراوی است.
در CT-scan التهاب یا سنگ کیسه صفرا مشاهده می شود.
کوله آنژیوپانکراتوگرافی تشدید مغناطیسی یا MRCP (magnetic resonance cholangiopancreatography)
کوله آنژیوپانکراتوگرافی بازگشتی آندوسکوپیک یا ERCP (endoscopic retrograde cholangiopancreatography)
سطح بیلی روبین مستقیم (بیلی روبین کونژوگه) و غیرمستقیم (بیلی روبین غیر کونژوگه) در صورت وجود انسداد بالا می رود.
شمارش سلول های سفید خون در اثر التهاب بالا می رود.
سطح آلکالین فسفاتاز (Alkaline phosphatase)، آسپارتات آمینوترانسفراز (aspartate aminotransferase (AST)) و لاکتات دهیدروژناز (lactate dehydrogenase (LDH)) بخاطر عملکرد غیرطبیعی کبد بالا می رود.


درمان

رژیم کم چربی
جایگزینی وریدی مایعات در صورت استفراغ
تجویز داروهای ضد استفراغ برای کنترل تهوع و استفراغ:
» پروکلروپرازین (prochlorperazine)
» تری متوبنزامید (trimethobenzamide)
جایگزینی ویتامین های محلول در چربی (A, D, E, K) در صورت نیاز
تجویز مسکن برای کنترل مکفی درد:
» مپریدین (meperidine)
از تجویز مورفین (morphine) اجتناب شود زیرا ممکن است موجب اسپاسم اسفنکتر اودی (sphincter of Oddi) و افزایش درد شود
تجویز آنتی بیوتیک برای علائم حاد
جایگذاری استنت در کیسه صفرا اگر بیمار کاندید جراحی نباشد
آسپیراسیون کسیه صفرا تحت سونوگرافی
برداشتن کیسه صفرا از طریق جراحی:
کله سیستکتومی لاپاراسکوپیک
کله سیستکتومی باز


تشخیص های پرستاری

درد حاد
درد مزمن
ریسک عدم تعادل تغذیه: کمتر از نیاز بدن
تهوع


مداخلات پرستاری

پایش علائم حیاتی از نظر هر گونه تغییر درجه حرارت، نبض، تنفس یا فشار خون
بررسی و شناخت شکم از نظر صداهای روده، نفخ و اتساع شکم، سفتی و تندرنس شکم
بررسی سطح درد برای کنترل موثر درد
بررسی زخم پس از عمل از نظر ترشحات، علائم و نشانه های عفونت
بررسی T-تیوب پس از کله سیستکتومی باز از نظر ترشحات، تخلیه و ثبت ترشحات هر 8 ساعت یکبار
تدوین رژیم تغذیه ای پیشرفته کم چربی پس از عمل در حد تحمل بیمار

اختلالات سیستم گوارش

سیروز کبد (Cirrhosis)

سیروز کبد

مشکل چیست؟

صدمه با ساختمان سلولی کبد در اثر التهاب مزمن و تغییرات نکروتیک موجب فیبروز بافت کبدی می شود که نتیجه آن سیروز کبد یا فیبروزی شدن بافت کبدی است. در سیروز کبد تغییرات ندولار کبد رخ می دهد. ممکن است مجاری صفراوی و عروق خونی داخل کبد در اثر تغییرات ندولار یا فیبروزی و یا هر دو دچار انسداد شوند. این تغییرات موجب بزرگی کبد و تغییر قوام کبد می شوند. فشار ورید پورت نیز افزایش می یابد. افزایش فشار موجب افزایش مقاومت در مقابل جریان خون درون سیستم وریدی کبد و همچنین عقب زدن جریان خون وریدی طحال می شود که خود با بزرگی طحال همراه است. آسیب کبدی ممکن است قابل برگشت باشد اگر که علت آن سریع تشخیص و رفع شود. شایعترین علت سیروز استفاده مزمن الکل، آسیب کبدی ثانویه به تماس با داروهای یا سم ها، هپاتیت ویروسی (بخصوص هپاتیت B، هپاتیت C، هپاتیت D در کسانی که به هپاتیت B آلوده هستند)، کبد چرب (steatohepatitis)، هپاتیت اتوایمون، کیستیک فیبروزیس، اختلالات متابولیک (ذخیره مفرط آهن یا هماکروماتوز (hemachromatosis)) یا علل ژنتیک هستند.


پیش آگهی

همانطور که سیروز کبد پیشرفت می کند، بیمار ممکن است دچار انسفالوپاتی و کما شود. علائم و نشانه های زودرس آنسفالوپاتی شامل تغییر سطح هوشیاری، تغییرات عصبی عضلانی و بالا رفتن سطح آمونیاک سرم است.


علائم و نشانه های تشخیصی

در ابتدا بی علامت
ضعف، خستگی ناشی از بیماری مزمن
کرامپ عضلانی
کاهش وزن
بی اشتهایی (Anorexia)
تهوع و احتمال استفراغ
آسیت (Ascites) – تجمع مایع در حفره شکم در اثر هیپرتانسیون ورید پورت
درد شکم
هیپرتانسیون پورت
پورپورا (خارش)
خونمردگی (ecchymosis) یا کبودی لکه ای (petechiae) – نقاط کوچک، سر سوزنی، گرد، قرمز تا ارغوانی رنگ
نقص های انعقادی ناشی از مشکلات جذب ویتامین K، که موجب اختلال ساخت فاکتورهای انعقادی می شود
آمنوره یا فقدان قاعدگی (Amenorrhea)
ناتوانی جنسی (Impotence) ناشی از غیرفعال بودن هورمون ها
بزرگ شدن پستان مردان (Gynecomastia)
یرقان ناشی از اختلال دفع بیلی روبین
بزرگی کبد یا هپاتومگالی (Hepatomegaly) در بیش از نیمی از بیماران
وریدهای عنکبوتی (Spider veins) – آنژیومای عنکبوتی (spider angiomas) یا تلانژکتازی (telangiectasias) بر روی گونه، بینی، شانه یا بالای قفسه سینه
قرمزی کف دست – اریتمای کف دست (palmar erythema)
التهاب زبان (Glossitis) در اثر کمبود ویتامین
ادم محیطی
تنگی نفس در اثر فشار آسیت بر دیافراگم
انسفالوپاتی (حرکات لرزشی (asterixis)، رعشه، هذیان، خواب آلودگی، نارسا گویی یا دیزارتری (dysarthria)، کما)


تست های تشخیصی

بالا رفتن سطح آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)
بالا رفتن سطح آلانین آمینوترانسفراز (ALT)
بالا رفتن سطح لاکتات دهیدروژناز (LDH)
بالا رفتن سطح بیلی روبین مستقیم (کونژوگه) و غیر مستقیم (غیر کونژوگه)
بالا رفتن سطح بیلی روبین ادراری
کاهش اوروبیلینوژن مدفوع در اثر انسداد مجاری صفراوی
کاهش سطح پروتئین سرم
کاهش سطح آلبومین سرم
کم خونی همراه با بالا رفتن سطح MCV, MCH
کاهش شمارش سلول های سفید خون
طولانی شدن زمان پروترومبین (Prothrombin time) در اثر اختلال تولید فاکتورهای انعقادی توسط کبد
کاهش شمارش پلاکتی یا ترومبوسیتوپنی (thrombocytopenia)
افزایش سطح آمونیاک با پیشرفت بیماری
هپاتومگالی در رادیوگرافی شکم
هپاتومگالی و آسیت در CT- اسکن شکم
هپاتومگالی، آسیت، افزایش جریان خون ورید پورت در سونوگرافی
فیبروز و ندول های دژنراتیو در بیوپسی کبد
ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپی (Esophagogastroduodenoscopy (EGD)) برای تشخیص واریس مری


درمان

رژیم غذایی کم سدیم و سرشار از کالری
محدودیت دریافت مایعات در صورت پایین بودن سطح سدیم سرم - هیپوناترمی (hyponatremic) - یا افزایش بار مایعات
محدودیت مصرف الکل برای پیشگیری از صدمات بیشتر
تجویز مکمل های ویتامین – فولات، تیامین، مولتی ویتامین
تجویز دیورتیک ها برای دفع مایعات اضافی:
» فورزماید (furosemide)
» اسپیرنولاکتون (spironolactone)
پاراسنتز (Paracentesis) برای تخلیه مایع آسیت
پایش الکترولیت ها از نظر هر گونه عدم تعادل
پایش شاخص انعقادی بیمار (PT, PTT, INR)
تجویز لاکتولوز (lactulose) برای بهبود دفع آمونیاک از روده
تجویز آنتی بیوتیک برای تخریب فلور طبیعی مجاری گوارشی در جهت کاهش تجزیه پروتئین و نرخ تولید آمونیاک:
» نئومایسین سولفات (neomycin sulfate)
» مترونیدازول (metronidazole)
شنت گذاری:
» شنت صفاقی وریدی (Peritoneovenous) – جابجایی مایع آسیت از شکم به ورید اجوف فوقانی
» شنت پورت اجوف (Portocaval) – انحراف مسیر جریان خون وریدی از کبد برای کاهش فشار ورید پورت و مروی
» ترانس ژگولار (Transjugular) داخل کبدی پورتال – رویه غیر جراحی که در رادیولوژی مداخله ای انجام می شود- غلافی در داخل ورید ژگولار و هپاتیک گذاشته می شود، نیدل از میان غلاف رد شده و از طریق کبد به داخل ورید پورت هدایت می شود، سپس بالون نوک آن در مجرا باد شده و استنت جایگذاری می شود.
لاواژ معده
تامپوناد مروی معده ای با بالون برای کنترل خونریزی از واریس مری
تجویز فراورده های خونی برای بیماران مبتلا به خونریزی از واریس مری
اسکلروتراپی (Sclerotherapy) خونریزی وریدهای واریسی مری


تشخیص های پرستاری

الگوی تنفسی ناموثر
افزایش حجم مایعات
ریسک عفونت


مداخلات پرستاری

پایش ورودی و خروجی (I&O)
پایش علائم حیاتی
توزین روزانه بیمار
اندازه گیری دور شکم – اطمینان حاصل کنید که برای یکنواختی و ثبات اندازه گیری، دور شکم از بالای ناف اندازه گیری شود. معمولا در دو طرف شکم علامت گذاری می شود تا هر روز از یک نقطه دور شکم اندازه گیری شود.
بررسی و شناخت ادم محیطی
بررسی صداهای قلبی و ریوی از نظر افزایش حجم مایعات
بالا بردن سر تخت به اندازه 30 درجه برای بهبود تنفس
بالا قرار دادن پاهای بیمار برای کاهش ادم محیطی
کنترل بیمار از نظر نشانه های خونریزی یا خونمردگی
پایش سطح هوشیاری، آشنایی بیمار به زمان و مکان، حافظه دور و نزدیک، تغییرات رفتاری، خلقی و عاطفه

اختلالات سیستم گوارش

بیماری کرون (Crohn’s Disease)

بیماری کرون

مشکل چیست؟

بیماری کرون یک بیماری التهابی غیر مداوم است که می تواند هر نقطه ای از بدن از دهان تا مقعد را درگیر کند. بیشتر مواقع روده کوچک و بزرگ درگیر است، اغلب در یک چهارم تحتانی راست شکم رخ می دهد، جایی که ایلئوم نهایی و کولون بالا رونده به هم وصل می شوند. بیماران عمدتا دچار بروز علائم تدریجی و غافل گیر کننده و متناوب می شوند. بیماری باعث التهاب ترانس مورال (transmural) شده و عمقی تر از لایه های مخاطی سطحی را درگیر می کند و تمامی لایه های بافت دچار التهاب می شوند. با گذر زمان تغییرات التهابی مجاری گوارشی می تواند موجب تنگی مجاری یا شکل گیری فیستول شود. بافت مبتلا دچار گرانولوما (granulomas) شده و ظاهری خالدار در داخل بافت نرمال پیدا می کند. استعداد ژنتیکی درگیر بوده و اوج زیست آماری آن در 16 تا 21 سالگی است.


پیش آگهی

بیماری کرون یک اختلال مزمن است و دارای دوره های نشست و تشدید و عود است. بسیاری از بیماران نهایتا به مداخله جراحی برای رفع انسداد رود، تنگی یا فیستول نیاز پیدا می کنند.


علائم و نشانه های تشخیصی

تب
درد یک چهارم راست تحتانی شکم
اسهال (غیر خونی)
توده شکمی
کاهش وزن (غیر برنامه ریزی شده)
خستگی
نفخ بعد از صرف غذا (postprandial)
کرامپ شکمی ناشی از اسپاسم
بوربوریگمی (Borborygmi) – صداهای بلند و مکرر روده
تشکیل فیستول (روده به روده، روده به معده، روده به مثانه، روده به پوست، روده به واژن)
زخم های آفتی (Aphthous ulcers) – زخم شدن دهان
سنگ کلیه (Nephrolithiasis)


تست های تشخیصی

بالا رفتن ریت رسوب گلبولی (ESR) در زمان حمله
کم خونی – ناشی از کمبود ویتامین B12 و اسید فولیک
پایین بودن سطح آلبومین
اختلال الکترولیت در اثر اسهال و سوء جذب
باریوم انما نشانگر نواحی «هسته سیبی» (apple core) در محل تنگ شدگی لومن، باریک شدن ناشی از التهاب، تشکیل فیستول است. در صورت نگرانی از پارگی روده نباید گرافی با انمای باریوم انجام شود.
تشکیل آبسه و ضخیم شدن دیواره روده در اثر التهاب در CT اسکن مشاهده می شود.
برای مشاهده مستقیم مجاری گوارشی تحتانی یا انجام بیوپسی سیگموئیدسکوپی (Sigmoidoscopy) یا کولونوسکوپی (colonoscopy) انجام می شود.


درمان

محدودیت تغذیه ای
مکمل های تغذیه ای
تجویز ویتامین B12 و اسید فولیک
تجویز آمینوسالیسیلات ها برای القا یا حفظ بهبودی
» مسالامین (mesalamine)
» سولفاسالازین (sulfasalazine)
» السالازین (olsalazine)
» بالسالازید (balsalazide)
تجویز گلوکوکورتیکوئیدها برای کاهش التهاب:
» هیدروکورتیزون (hydrocortisone)
» بودسونید (budesonide)
تجویز آنالوگ های پورین برای القا یا حفظ بهبودی
» آزاتیوپرین (azathioprine)
» 6- مرکاپتوپورین (6-mercaptopurine)
تجویز متوترکسات (methotrexate) برای القا یا حفظ بهبودی
تجویز داروهای ضد اسهال برای کاهش دفع مایعات؛ با احتیاط تجویز شود:
» دیفنوکسیلات هیدروکلراید (diphenoxylate hydrochloride) و آتروپین سولفات (atropine sulfate)
مایعات وریدی برای حفظ هیدراتاسیون بیمار
تصحیح جراحی تنگی، انسداد یا فیستول گوارشی

»


تشخیص های پرستاری

درد حاد
ریسک عدم تعادل تغذیه: کمتر از نیاز بدن
اختلال دفع روده ای


مداخلات پرستاری

پایش علائم حیاتی از نظر افزایش درجه حرارت، نبض، تغییرات فشار خون
پایش جذب و دفع
بررسی شکم از نظر صداهای روده، تندرنس، توده
بررسی زخم بعد از عمل از نظر نشانه های عفونت، ترشح
مراقبت از زخم بعد از عمل
استفاده از پدهای جذاب برای راحتی بیمار
تمیز کردن فوری پوست در وجود ترشح و تماس با پوست
تجویز مکمل های تغذیه ای از قبیل Ensure, Sustacal, Vivonex
آموزش مراقبت در منزل به بیمار

اختلالات سیستم گوارش

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com