ورود کاربر

پوششی

مقدمه ای بر سیستم پوششی (How the Integumentary System Works)

مقدمه ای بر سیستم پوششی

پوشش خارجی بدن یعنی پوست دارای سه هدف اصلی است. این اهداف شامل پیشگیری از دفع آب و دهیدراسیون، تنظیم دمای بدن و ممانعت از ورود عفونت ها به بدن است. زمانی که این سد به هر دلیلی بشکند، چه از طریق جراحی، زخم، بریدگی، خراش و غیره؛ دفاع اولیه بدن آسیب پذیر می شود. گسیختگی های سطحی پوست ممکن است به صورت سرپایی درمان شوند. هرچند زخم های عمقی تر و بخصوص زخم های سر و صورت ممکن است به درمان ویژه تر و مراقبت با آنتی بیوتیک وریدی نیاز داشته باشند.

پوست از چندین لایه تشکیل شده و ضد آب است. بسیاری از تظاهرات پوستی با استفاده از اصطلاحات عمومی توصیف می شوند. ماکولا (macules) ضاعیات کوچک با نوک تخت است که کمتر از یک سانتیمتر قطر داشته و شبیه به لکه (freckle) هستند. پاپول (papules) ها ضایعات برجسته و کوچکتر از یک سانتیمتر هستند. کهیر (wheal) ضایعه برجسته پر از مایع است و معمولا موقتی است مثل کهیر نیش حشرات (hives). وزیکول (vesicle) تاول پر از مایع است و اغلب در زونا (shingles) دیده می شود. بولا (bullae) تاول های پر از مایع بزرگتر از یک سانتیمتر می باشد. پلاک (plaque) رسوبات چسبنده ای است که به لایه داخلی شریان می چسبد و بیشتر از یک سانتیمتر قطر دارد، برجسته و توخالی است. ندول (nodule) ضایعه ای توپر است، تا حدود یک سانتیمتر قطر و عمق دارد. تومور ضایعه توپر بزرگتر از یک سانتیمتر است. پاسچول (pustule) برجستگی حاوی مواد چرکی است. پتشی (petechia) خونمردگی به قطر کمتر از یک سانتیمتر است و معمولا حاشیه های مدور دارد. پورپورا (purpura) از پتشی بزرگتر است.

اختلالات سیستم پوششی

سوختگی (Burns)

سوختگی

مشکل چیست؟

سوختگی آسیب پوست و بافت های بدن است که در اثر شعله، حرارت، سرما، اصطکاک و مالش، تابش اشعه (آفتاب سوختگی)، مواد شیمیای یا الکتریسیته رخ می دهد. سوختگی ها در مجموع به سه طبقه تقسیم بندی می شوند که به نوع و عمق آسیب بستگی دارد. سوختگی درجه یک شامل آندسته از جراحات سوختگی است که لایه خارجی پوست (اپیدرم) درگیر باشد. معمولا ضایعات قرمز رنگ، دردناک و همراه با کمی تورم هستند. سوختگی درجه دوم جراحتی است که علاوه بر اپیدرم لایه بعدی یعنی درم هم سوخته باشد. جراحت سوختگی درجه دوم بسیار دردناک، سفید رنگ و با حاشیه های قرمز، متورم، دارال تاول و احتمالا ترشح هم دیده خواهد شد. سوختگی درجه سوم تمامی لایه های پوست را درگیر می کند و ممکن است بافت های زیرین پوست هم سوخته باشند. معمولا بخاطر تخریب عصب ناحیه سوختگی بدون درد است. ناحیه سوخته سیاه رنگ (اصطلاحا اسکار (eschar) نامیده می شود) و یا قرمز تیره است. داروهای زیادی پوست را نسبت به نور خورشید حساس می کنند و با تماس اندک با نور خورشید سوختگی وسیعی ایجاد می کنند. داروهای رایجی که دارای چنین تاثیری هستند عبارتند از: آمیودارون (amiodorone)، کاربامازپین (carbamazepine)، فورزماید (furosemide)، ناپروکسن (naproxen)، ضد حاملگی های خوراکی (oral contraceptives)، پیروکسیکام (piroxicam)، کوینیدین (quinidine)، کوینولون ها (quinolones)، سولفونامیدها (sulfonamides)، سولفونیل اورازها (sulfonulureas)، تتراسیکلین (tetracycline) و تیازیدها (thiazides). این لیست شامل تمامی این داروها نیست.


پیش آگهی

پیش آگهی سوختگی به شدت سوختی و مقدار سطح درگیر بستگی دارد. وقتی بخش بزرگی از صورت، قفسه سینه، پاها، ناحیه تناسلی یا مفاصل دچار سوختگی درجه دوم یا سوم شده باشند، توجه طبی و درمان فوری ضروری است. سوختگی های شدید معمولا به مرگ ختم می شوند. اگر استنشاق دوده هم رخ داده باشد، یا اگر موهای بینی سوخته باشند، یا مقادیر زیادی دوده بر روی صورت وجود داشته باشد، بیمار را از نظر کفایت تنفسی بررسی کنید زیرا احتمال آسیب مجاری تنفسی بالا است. ممکن است شروع CPR ضرورت داشته باشد. نوزادان و سالمندان معمولا پیش آگهی خوبی در سوختگی ندارند و به توجهات درمانی بیشتری نیاز دارند.


علائم و نشانه های تشخیصی

قرمزی بدون گسیختگی پوست: نشانگر سوختگی درجه اول و آسیب اپیدرم است
قرمز تیره تر با تاول پر از مایع: نشانگر سوختگی درجه دوم است و اپیدرم و درم سوخته است
قرمز تیره تا سیاه یا سفید خشک: نشانگر مرگ بافتی است و سوختگی درجه سوم است.


تست های تشخیصی

پالس اکسیمتری (Pulse oximetry) – حسگر به انگشتان دست یا پا یا لاله گوش وصل شده و مقدار اکسیژن خون بیمار بررسی می شود تا از کفایت اکسیژناسیون اطمینان حاصل شود.
تست های عملکرد ریوی نشانگر عملکرد ریوی است. بیمار در یک اسپیرومتر (spirometer) نفس کشیده، تغییرات سایز ریه با دم و بازدم و زمان انجام تست اندازه گیری و ثبت می شود.
قانون نه ها (Rule of nines) یا قانون والاس (Wallace) – قاعده اندازه گیری برای تخمین سطح کلی بدن است که دچار سوختگی شده است و به صورت زیر محاسبه می شود: سر و گردن (9%)، قدام قفسه سینه و شکم (18%)، پشت قفسه سینه و شکم (18%)، هر پا (9%)، هر دست (9%)، لگن (1%).


درمان

هدف از درمان سوختگی پیشگیری از عفونت، کاهش التهاب و درد، و بهبود ترمیم نواحی سوخته است. گزینه های درمانی به درجه و درصد سوختگی بستگی دارد. هر گونه سوختگی درجه دوم بیشتر از 5 تا 10 درصد سطح بدن و تمامی سوختگی های درجه سوم به بستری شدن در بیمارستان نیاز دارند و ترجیحا بایستی در بخش سوختگی مراقبت شوند. تمامی سوختگی های الکتریکی، سوختگی گوش ها، چشم ها، صورت، دست و پا و ناحیه پرینه نیز به مراقبت بیمارستانی نیاز دارند؛ همانطور که سوختگی شیمیایی و سوختگی نوزادان و سالمندان به مراقبت در بخش ویژه نیاز دارد.
در صورت حضور در صحنه، ایمنی صحنه را رعایت کرده و مواظب سیم های لخت باشید
برای کاهش دمای ناحیه سوختگی درجه اول یا سوختگی درجه دوم با سطح کوچک از آب خنک استفاده کنید تا سوختن متوقف شود.
در سوختگی شیمیایی اطمینان حاصل کنید که ماده شیمیایی شسته شده باشد
در سوختگی الکتریکی به دنبال زخم ورود و خروج جریان الکتریکی باشید
ناحیه سوختگی را با گاز خشک بپوشانید
اگر گسیختگی پوست رخ داده است (سوختگی درجه دوم)، از پماد آنتی بیوتیک موضعی از قبیل سیلوادن (silvadene) جهت پیشگیری از عفونت باکتریال ثانویه قبل از گذاشتن گاز استفاده کنید
در صورت نیاز مسکن تجویز کنید (ایبوپروفن (ibuprofen)، استامینوفن (acetaminophen))
در سوختگی های درجه سوم، لازم است که اسکار سوختگی دبرید (بریده) شود تا امکان رشد برای بافت جدید فراهم گردد
این زخم ها اغلب با گاز مرطوب آغشته به نرمال سالین استریل پوشانده می شود، تا بهترین محیط برای رشد بافت جدید فراهم شود. وقتی گاز خشک می شود، به بافت مرده می چسبد. زمانی که گاز برداشته می شود، به طور مکانیکی دبریدمان انجام می شود.
ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی لازم باشد
تجویز مسکن در صورت نیاز (اکسی کدون (oxycodone)، مورفین (morphine))، بخصوص قبل از تعویض پانسمان زیرا می تواند دردناک باشد.
پیشگیری از افت دما زیرا بخش زیادی از بافت در معرض هوا است و فاقد پوست برای محافظت است
حفظ سطح مایعات بدن از آنجایی که دفع مایعات از طریق تبخیر و ترشحات زخم زیاد است


تشخیص های پرستاری

ریسک کمبود حجم مایعات
درد، ناراحتی
ریسک تغییر دمای بدن


مداخلات پرستاری

پیش بینی و تجویز مسکن لازم است تا بیمار راحتتر باشد
کمک به بیمار در انجام تمرینات دامنه حرکتی برای پیشگیری از انقباض در محل سوختگی در اثر درد ناشی از حرکات
تشویق به ملاقات خانواده
کمک به فعالیت روزمره
ممکن است برای حفظ بیمار از باکتری ها به ایزوله کردن نیاز باشد، بخصوص اگر سطح سوختگی وسیع باشد
آموزش بیمار در مورد نشانه های عفونت: تب، افزایش قرمزی، افزایش ترشحات زخم، تغییر رنگ و بوی ترشحات

اختلالات سیستم پوششی

درماتیت (Dermatitis)

درماتیت

مشکل چیست؟

التهاب پوست در نتیجه تماس با مواد محرک از قبیل مواد شیمیایی، مواد خارجی، داروها یا گیاهان مثل پیچک سمی را درماتیت گویند. پوست ممکن است قرمز، برافروخته و خارش داشته باشد. علل معمول این عارضه واکنش های آلرژیک است. اغلب بیمار دارای سابقه قبلی یا سابقه خانوادگی آسم، آلرژی یا اگزما است. مقداری از علائم تاخیری می تواند نتیجه خاراندن پوست باشد. اغلب علت ممکن است واکنش دارویی یا پاسخ سیستم ایمنی به داروها باشد.


پیش آگهی

راش در طی یک یا دو هفته برطرف می شود اگر که ماده محرک شناسایی و رفع شده باشد. هرچند، اگر بیمار دارای حملات آتوپیک و تشدید مکرر باشد، عود ممکن است با اتیولوژی ناشناخته رخ دهد.


علائم و نشانه های تشخیصی

راش در ناحیه مبتلا که با ماده محرک در تماس بوده است
پورپورای ناشی از آزاد شدن هیستامین از ماست سل ها
قرمزی و تورم
وزیکول در نقطه ای که ماده با پوست تماس داشته است
زیاد شدن رنگدانه های (Hyperpigmentation) ناشی از تحریک خاراندن


تست های تشخیصی

برای تعیین آلرژن ممکن است تست RAST انجام شود
تست برچسب (Patch testing)


درمان

درمان دربرگیرنده تعیین علت ماشه کننده واکنش و اجتناب از تماس مجدد است. هر یک از علائم هدف درمان قرار می گیرد تا ناراحتی بیمار کاهش یابد. اگر درماتیت منتشره باشد، داروهای وریدی مثل استروئیدها یا آنتی هیستامین ها ممکن است ضروری باشد. کرم، ژل یا لوسیون کورتیکواستروئید علائم را کاهش خواهد داد.


تشخیص های پرستاری

اختلال تصویر از بدن
ریسک تغییر تمامیت پوستی
درد، ناراحتی


مداخلات پرستاری

پرهیز از محرک هایی که ممکن است موجب درماتیت شود، جهت پیشگیری از عود بیماری
نظارت بر بهبودی و پیشگیری از عفونت باکتریال
کمپرس سرد
استفاده از دستکش و لباس محافظ
شستن مکرر دست ها
آموزش موارد زیر به بیمار:
» مرطوب نگهداشتن پوست
» کوتاه کردن ناخن ها برای کاهش آسیب ناشی از خاراندن
» حمام ولرم اما نه داغ
» استفاده از صابون سبک
» استعمال مرطوب کننده

اختلالات سیستم پوششی

سرطان های پوست (Skin Cancers)

سرطان های پوست

مشکل چیست؟

سرطان پوست شایعترین نوع سرطان است. سرطان پوست در بین سرطان های انسان سریعترین میزان بروز را دارد و موارد سرطان پستان در حال رشد سریع است. تشخیص زودرس این نوع سرطان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا در مراحل اولیه قابل علاج است. وراثت عامل مهمی است.
معمولا سرطان های پوست به سه دسته اصلی تقسیم می شوند: بازال سل (basal cell) که شایعترین است، اسکواموس سل (squamous cell) که از نظر شیوع در رتبه دوم است و ملانوما (melanoma) که خطرناک ترین است. کارسینوم های پوستی مستقیما با آسیب ناشی از تابش خورشید در ارتباط بوده و بیشترین ضایعات آن در مناطق در معرض بدن رخ می دهد. این نوع غالبا عود می کند. کارسینوم سلول های سنگفرشی (Squamous cell carcinomas) اغلب بخاطر تماس با نور خورشید بوده، ممکن است به سختی بتوان تغییرات پوستی آن را تمایز داد و خیلی سریع منتشر می شود. ملانوما کشنده ترین نوع سرطان پوست است. معمولا در صورت یا بالای کمر رخ می دهد. یادآوری ویژگی های ملانوما ممکن است کمک کننده باشد: الف – شکل نامتقارن، ب- لبه های نامنظم، ج- تغییر رنگ، د- قطر بزرگتر از پاکن ته مداد، ه- در حال تغییر مداوم.

سلول های پوستی جدید مرتب در اپیدرمیس ایجاد شده و سلول های قدیمی را به سطح پوست می رانند، جایی که پوسته اندازی می شود. تماس با اشعه خورشید می تواند این فرآیند را مختل کرده، موجب شود که سلول های پوست با ریت غیر طبیعی تقسیم شوند که ممکن است به سرطان تبدیل شود. کسانی که تماس زیادی با اشعه ماوراء بنفش دارند، که به نظر می رسد اثرات آن به صورت تجمعی است، در خطر بالاتر ابتلا به تومورهای سرطانی هستند. تماس با مقادیر زیاد اشعه ایکس نیز موجب افزایش شانس سرطان پوست می شود. همانطور که تماس با آرسنیک چنین است، ماده ای که در طبیعت و در غذای ما یافت می شود. بیمارانی که داروهای سرکوب کننده ایمنی مصرف می کنند در ریسک بالای سرطان پوست هستند. افراد دارای پوست روشن و کسانی که تاریخچه خانوادگی سرطان پوست دارند نیز در ریسک بالای ابتلا به سرطان پوست هستند.


پیش آگهی

اگر ضایعه زود شناسایی و درمان شود، پیش آگهی عالی است. مراقبت پیگیری و بررسی و شناخت مکرر پوست الزامی است. سرطان های بازال سل به ندرت پیش آگهی ضعیف دارند. تومورهای سلول های سنگفرشی ممکن است منتشر شده و متاستاز دهند، اگر بدون درمان رها شوند. ملانوما با توجه به ضخامت ضایعه و گستره انتشار آن مرحله بندی می شود. در مرحله صفر یک تومور درجا است. مراحل بعدی سرطان ملانوما یعنی به بافت ها و ارگان های دیگر منتشر شده است.


علائم و نشانه های تشخیصی

بازال سل – پاپول سفید مرواریدی با ظاهر چرب مانند یا لکه تخت و قهوه ای
اسکواموس سل – ندول قرمز سفت، ضایعه پوسته انداز تخت، تغییر اسکار
ملانوما – هر گونه خال سیاه که به تازگی ایجاد شده، تغییر می کند، دارای معیارهای الف تا ه قید شده در بالا است


تست های تشخیصی

تشخیص براساس پاتولوژی نمونه بیوپسی


درمان

درمان سرطان پوست به نوع، محل قرار گیری و سایز تومور بستگی دارد:
خارج کردن تومور توسط جراحی: تومور و بافت سالم اطراف آن برداشته می شود تا اطمینان حاصل شود که کل بافت سرطانی خارج شده است
کرایوسرجری (Cryosurgery) که در آن سلول های سرطانی با نیتروژن مایع منجمد شده و کشته می شوند
جراحی مه (Mohs’ surgery) که در آن تومور لایه به لایه برداشته می شود. هر لایه به صورت میکروسکوپیک بررسی می شود، تا اطمینان حاصل شود که سلول سرطانی در بافت باقی نمانده است.
درمان با لیزر که سلول های سرطانی با اشعه لیز تبخیر می شوند
کرم ها و پمادهای موضعی
اشعه درمانی برای کشتن سلول های سرطانی ملانوما
شیمی درمانی برای کشتن سلول های سرطان ملانوما


تشخیص های پرستاری

اختلال تمامی پوستی
اختلال تصویر از بدن


مداخلات پرستاری

پرهیز از نور خورشید در ساعاتی که اشعه خورشید قوی است
اجتناب از سالن های تن کردن پوست
استفاده از ضد آفتاب
استفاده از لباس های محافظ خورشید
بررسی منظم و مکرر پوست از نظر خال های جدید، تغییرات خال ها و لکه ها یا علائم تولد موجود
داروها ممکن است پوست را به اشعه خورشید حساس کنند

اختلالات سیستم پوششی

سلولیت (Cellulitis)

سلولیت

مشکل چیست؟

سلولیت عفونت پوست است که توسط باکتری هایی ایجاد می شود که از طریق منفذهای پوستی وارد می شوند. شایعترین موضع وقوع سلولیت پاها است، گرچه ممکن است در هر نقطه ای از بدن رخ دهد. شایعترین باکتری ایجاد کننده سلولیت استافیلوکوک ها و استرپتوکوک ها می باشند. باکتری ممکن است از طریق ترک های ناشی از عفونت قارچی وارد شوند. ممکن است از راه ترک های خشک، گزش حشرات یا برش ناشی از شیو کردن ریش و مو وارد شوند. بیماران سالمند، دارای نقص یا سرکوب سیستم ایمنی و بیماران مبتلا به ادم لنفاوی، دیابت یا گردش خون ضعیف بیشتر در خطر سلولیت هستند.


پیش آگهی

اگر درمان زودرس باشد، پیش آگهی خوب است. اگر علائم برای شروع درمان ظاهر نشوند یا عفونت در صورت یا منتشره باشد، بستری کردن و آنتی بیوتیک وریدی لازم است. سلولیت شدید بافت های عمقی، التهاب نکروز دهنده فشیا (necrotizing fasciitis) توسط استرپتوکوک ها ایجاد شده و یک اورژانس پزشکی محسوب می شود.


علائم و نشانه های تشخیصی

قرمزی و گرمی پوست روی ناحیه عفونت
تورم و درناک شدن پوست و بافت در اثر عفونت


تست های تشخیصی

بالا رفتن تعداد سلول های سفید خون در CBC
کشت زخم برای شناسایی عامل ایجاد کننده سلولیت
سونوگرافی پا برای تعیین وجود ترومبوز وریدهای عمقی (DVT)


درمان

درمان در شروع عفونت آنتی بیوتیک خوراکی است. اگر تب و درد بدن با عفونت همراه شود یا اگر صورت درگیر باشد، یا ناحیه سلولیت وسیع باشد، بیمار بایستی برای درمان تزریقی بستری شود. درمان تجربی بلافاصله شروع شده و در بیشتر موارد موثر است.
تجویز آنتی بیوتیک:
» سفالکسین (Cephalexin)
» دیکلوکساسیلین (Dicloxacillin)
» لوفلوکساسین (Levofloxacin)
» در صورت نیاز تزریق یادآور کزاز
تخلیه آبسه توسط جراحی در صورت نیاز
مسکن در صورت درد


تشخیص های پرستاری

درد، ناراحتی
ریسک عفونت
اختلال تمامیت پوستی


مداخلات پرستاری

آموزش بیمار در مورد اهمیت بهداشت فردی خوب
شستشوی روزانه منطقه مبتلا
استفاده از پماد آنتی بیوتیک موضعی یا تعویض پانسمان دو بار در روز
بالا نگهداشتن منطقه مبتلا
پایش درجه حرارت، بزرگی و قرمزی و افزایش ترشح موضع درگیر
آموزش بیمار در مورد چگونگی پیشگیری از آلودگی منافذ پوستی از طریق مراقبت های مناسب
پایش روزانه پاها از نظر ترک و فیشور
استفاده از مانیکور و پدیکور ناخن ها، ویزیت متخصص ناخن (podiatrist)
استفاده روزانه از لوسیون های مرطوب کننده

اختلالات سیستم پوششی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com