ورود کاربر

ادراری-تناسلی

مقدمه ای بر سیستم ادراری تناسلی (How the Genitourinary System Works)

مقدمه ای بر سیستم ادراری تناسلی

سیستم ادراری تناسلی به بخش هایی از بدن اطلاق می شود که در امر تولید مثل و انتقال ادرار فعال هستند. کلیه ها در بخش خلفی منطقه فوقانی شکم قرار گرفته اند و بطور نسبی توسط دنده های تحتانی محافظت می شوند. کلیه ها در دو طرف ستون فقرات قرار گرفته اند. بخاطر محل قرار گیری کبد در داخل شکم، کلیه چپ کمی بالاتر از کلیه راست قرار گرفته است. شریان کلیوی خونرسانی کلیه ها را بعهده دارد. واحد عملیاتی کلیه ها نفرون است، ناحیه ای که در آن ادرار تشکیل می شود. در داخل هر نفرون یک لوله بلند وجود دارد. این توبول در شروع توسط گلومرول احاطه شده است در ناحیه ای که کپسول بومن (Bowman’s capsule) نامیده می شود. کپسول بومن به یک لوله پیچشی باریکی در قدام تبدیل می شود که دارای انحناهای زیادی است و در نهایت بعد از لوپ هنله صاف می شود، که یک دور تیز زده و به قشر کلیه بر می گردد. بخش بالایی لوپ هنله نازک است و در ادامه ضخیم می شود، که قسمت دیستال لوله پیچشی را تشکیل می دهد.

کلیه ها مسئول پالایش مواد زائد از جریان خون هستند، به کنترل تعادل مایعات و الکترولیت ها، تعادل اسید – باز، کنترل فشار خون از طریق تولید رنین (renin) و تولید گلبول های قرمز از طریق تولید اریتروپویتین (erythropoetin) کمک می کنند. ادرار درون کلیه تولید شده، مجاری را طی کرده و به مثانه می ریزد. زمانی که بدن احساس کرد که مثانه بایستی تخلیه شود، عضلات دتروسر (detruser muscles) منقبض شده و اسفنکتر گردن مثانه شل می شود و به تخلیه ادرار کمک می کند. ادرار از طریق پیشابراه به بیرون راه می یابد. مردان دارای غده پروستات هستند که در زیر مثانه قرار گرفته و از دو طرف پیشابراه را احاطه کرده است. مایع پروستاتی از این غدد به داخل پیشابراه ترشح می شود.

دستگاه ادراری

دستگاه ادراری، مواد دفعی را از خون پاك كرده، آنها را به همراه آب اضافی با ادرار دفع می كند. همچنین غلظت مایعات بدن را تنظیم و تعادل اسید ـ باز بدن را برقرار می كند. این دستگاه از یك جفت كلیه، مثانه، حالب كه كلیه را به مثانه وصل می كند( و پیشابراه )لوله ای كه از طریق آن ادرار بدن خارج می شود تشكیل می شود. كلیه ها اعضایی لوبیایی شكل و به رنگ قرمز مایل به قهوه ای هستند كه در پشت شكم و در دو طرف ستون فقرات قرار دارند. آنها حاوی واحدهایی به نام نفرون هستند كه خونی را كه از كلیه ها می گذرد، تصفیه و ادرار تولید می كنند. سپس ادرار از حالب ها به سمت مثانه پایین می رود.
مثانه به وسیله یك حلقه عضلانی (اسفنكتر) كه دور خروجی پایینی آن قرار دارد، بسته می ماند. این عضله می تواند به طور ارادی شل شود و اجازه خروج ادرار از پیشابراه را بدهد. پیشابراه مرد، بزرگتر از پیشابراه زن بوده، به عنوان محل خروج مایع منی(مایعی كه حاوی اسپرم است و در حین فعالت جنسی خارج می شود) عمل می كند. از آنجا كه پیشابراه زن كوتاهتر است و نزدیك به مهبل و مقعد باز می شود، زنان بیش از مردان، مستعد عفونت های ادراری هستند.

ساختار كلیه

كلیه شامل۳ ‌ناحیه است: قشر (لایه خارجی)، مدولا(لایه میانی) و لگنچه كلیوی (ناحیه داخلی). قشر حاوی واحدهای كاركردی به نام نفرون است. هر نفرون شامل یك گلومرول (مجموعه ای از مویرگ های تخصص یافته كه خون در آنها تصفیه می شود و یك لوله كلیوی كه از آن مایعات دفعی حاصله عبور كرده، به ادرار تبدیل می شوند) است. مدولا شامل گروهی از مجاری جمع كننده ادرار اسـت. ادرار از این مجـاری وارد كالیس های كوچك و سپس كالیس های بـزرگ مـی شود كه به لگنچه كلیوی باز می شوند. از اینجا ادرار وارد حالب می شود.

ادرار چگونه ساخته می شود؟

ادرار از موادی تشكیل می شود كه در نفرون ها بر اثر تصفیه خون ایجاد شده اند. هر كلیه حدود یك میلیون نفرون دارد. هر نفرون از مجموعه ای از مویرگ های باریك به نام گلومرول و لوله ای به نام لوله كلیوی تشكیل می شود. این لوله ۳ قسمت دارد: لوله پیچیده نزدیك، قوس هنله و لوله پیچیده دور. خون ابتدا از گلومرول عبور می كند. دیواره های مویرگ ها، منافذی دارند كه اجازه عبور آب و ذرات كوچك (مثل نمك ها ) را می دهند، ولی ذرات بزرگتر مثل پروتئین ها و گلبول های قرمز از آنها عبور نمی كنند. مایعی كه از خون گرفته شده است و ماده تصفیه شده نام دارد، وارد لوله كلیوی می شود و در آنجا آب و سایر مواد مفید آن مثل گوكز و نمك ها در صورت لوزم به داخل جریان خون بر می گرداند.

اختلالات سیستم ادراری تناسلی

هیپرتروفی خوش خیم پروستات (Benign Prostatic Hypertrophy)

هیپرتروفی خوش خیم پروستات

مشکل چیست؟

غده پروستات در مردان در زیر مثانه قرار گرفته است و پیشابراه را احاطه کرده است. همانطور که سن مردان زیاد می شود، پروستات بزرگ شده، روی ساختارهای اطراف خود فشار وارد می کند و موجب علائمی از قبیل تکرر ادرار یا احتباس ادرار می شود. این وضعیت هیپرتروفی خوش خیم پروستات (BPH) اطلاق می شود. بزرگی پروستات موجب تنگ شدن پیشابراه می شود و بر روی بخش تحتانی مثانه فشار وارد می کند. احتباس ادرار ممکن است رخ دهد، چون بدن به سختی می تواند مثانه را تخلیه کند. هیدرونفروز و اتساع لگنچه های کلیوی و میزنای از عوارض این احتباس ادراری ناشی از بزرگ شدن پروستات هستند.


پیش آگهی

علائم BPH همانند علائم سرطان پروستات است. لازم است که بیمار به طور منظم چک کند تا ریسک ابتلا به سرطان مشخص شده و در صورت نیاز غربالگری دوره ای سرطان پروستات انجام شود. عملکرد کلیوی ممکن است موقتا تحت تاثیر هیدرونفروز ثانویه به احتباس ادرار قرار گیرد.


علائم و نشانه های تشخیصی

وقفه ادراری (Urinary hesitancy) – مشکل در شروع دفع ادرار بخاطر فشار بر پیشابراه و گردن مثانه
تکرر ادرار (Urinary frequency) – نیاز به دفع مکرر ادرار بخاطر فشار بر مثانه
اضطرار ادراری (Urinary urgency) – نیاز به دفع سریع ادرار بخاطر فشار بر مثانه
شب ادراری (Nocturia) – نیاز به دفع ادرار شب هنگام بخاطر فشار بر مثانه
کاهش نیروی دفع ادرار (ضعف جریان ادرار)
جریان متناوب و همراه با وقفه ادرار
خون در ادرار (Hematuria)


تست های تشخیصی

وجود حجم بالایی از باقیمانده ادرار پس از دفع در تصویر اوروگرافی (Urography)
بالا رفتن خفیف آنتی ژن اختصاصی پروستات، PSA (prostate-specific antigen)
هیپرتروفی پروستات در سونوگرافی پروستات
معاینات انگشتی از رکتوم نشانگر پری پروستات و از بین رفتن قوس میانی (median sulcus) بین لوب جانبی پروستات است.
در آزمایش تجزیه ادرار ممکن است خونریزی میکروسکوپیک مشاهده شود
سطح BUN و کراتینین ممکن است بالا برود، اگر عملکرد کلیه به مخاطره بیفتد.


درمان

تجویز داروهای آلفا1-بلوکر برای تسکین علائم:
» دوکسازوسین (doxazosin)
» تامسولوزین (tamsulosin)
» ترازوسین (terazosin)
پایش فشار خون، از عوارض جانبی داروهای بلوک کننده آلفا یک است.
تجویز فیناسترید (finasteride) برای تسکین علائم از طریق کوچک کردن غده پروستات
پایش سطح PSA به طور دوره ای
پایش عملکرد کلیوی
درآوردن پروستات توسط جراحی در جهت رفع فشار
شستشوی مداوم مثانه پس از جراحی
تجویز داروهای ضد اسپاسم در بیمارانی که اسپاسم مثانه را تجربه می کنند


تشخیص های پرستاری

ریسک اختلال دفع ادرار
احتباس ادراری
ریسک بی اختیاری اضطراری ادرار


مداخلات پرستاری

کاتتر سه راهی پس از عمل را حفظ کنید. یکی برای شستشو، یکی برای تخلیه و سومی برای باد کردن بالون نگهدارنده در نوک کاتتر است.
پایش جذب و دفع
پایش علائم حیاتی از نظر هر گونه تغییر
پایش شستشوی مثانه پس از عمل
مقدار مایع وارد شده و مایع برگشتی اندازه گیری شده و مایع شستشو محاسبه شود تا ادرار واقعی بیمار محاسبه گردد
رنگ ادرار پس از عمل بررسی و ثبت شود. بالاترین ریسک خونریزی در روز اول پس از عمل است.
پایش بیمار از نظر اسپاسم مثانه که ممکن است درناژ کافی کاتتر ادراری را متوقف کند
آموزش موارد زیر به بیمار:
» اجتناب از کافئین، الکل، دکونژستان، آنتی کولینرژیک که ممکن است موجب افزایش علائم BPH شوند
» مراقبت مناسب از کاتتر در منزل
» پایش نشانه های عفونت مجاری ادراری

اختلالات سیستم ادراری تناسلی

سرطان مثانه (Bladder Cancer)

سرطان مثانه

مشکل چیست؟

سرطان مثانه عمدتا یک سرطان غیر تهاجمی است که در لایه سلول های انتقالی مثانه رخ می دهد. دارای ماهیت عود کننده است. کمتر پیش می آید که سرطان مثانه به لایه های عمقی بافت مثانه دستبرد بزند. در این گونه موارد سرطان روندی بیشتر تهاجمی دارد. تماس با مواد شیمیایی (رنگ، مواد پارچه بافی)، سابقه استفاده از سیکلوفسفامید (cyclophosphamide) و سیگار کشیدن ریسک سرطان مثانه را افزایش می دهند.


پیش آگهی

هر چه نوع سلول های سرطانی تهاجمی تر باشد، ریسک متاستاز در این بیماری بیشتر است. بیماران ممکن است دچار بیماری پیشرفته در زمان تشخیص باشند. هر چه بیماری پیشرفته تر در باشد در زمان تشخیص، تومور تهاجمی تر بوده و ریسک مرگ بالاتر است.


علائم و نشانه های تشخیصی

خستگی – به علت فرآیند مزمن
هماچوری – خون در ادرار، شاید به صورت میکروسکوپی
تغییر الگوی دفع ادرار – رنگ، دفعات یا مقدار ادرار


تست های تشخیصی

تجزیه ادرار نشانگر گلبول قرمز در ادرار است
سیستوسکوپی (Cystoscopy) موضع تومور را مشخص کرده و می توان بیوپسی کرد
بیوپسی مثانه نشانگر نوع سلول سرطانی است
متاستاز یا تهاجم تومور در CT اسکن مشخص می شود


درمان

خارج کردن تومور توسط جراحی
ممکن است تومور سطحی دیواره مثانه توسط رویکرد ترانس اورترال (transurethral approach) از راه پیشابراه برداشته شود، برداشتن کل یا بخشی از مثانه
اگر مثانه برداشته شود، استومی بر روی سطح شکم یا مخزن ایلئال ایجاد می شود تا ادرار در داخل روده جمع شود
تزریق ب ث ژ (bacilli Calmette-Guérin) در مثانه برای کاهش شانس عود تومور
اشعه درمانی
شیمی درمانی


تشخیص های پرستاری

ریسک اختلال دفع ادراری
اختلال تصویر از بدن
ترس
نا امیدی (بی قدرتی)


مداخلات پرستاری

پایش علائم حیاتی
پایش جذب و دفع
ثبت مقدار و رنگ ترشحات تمامی درن ها
پایش رنگ ادرار
پایش استومی از نظر رنگ، چک جریان خون کافی بافتی ناحیه
پایش شکم از نظر صداهای روده، درد، نفخ و اتساع شکم
پایش پوست از نظر نشانه های ترک و گسیختگی تمامیت پوستی، قرمزی
پایش بیمار از نظر عوارض جانبی داروها
آموزش مراقبت از پوست به بیمار
سوند گذاری مخزن ایلئال در صورت نیاز

اختلالات سیستم ادراری تناسلی

گلومرولونفریت حاد (Acute Glomerulonephritis)

گلومرولونفریت حاد

مشکل چیست؟

گلومرولونفریت که سندرم نفریتیک حاد (acute nephritic syndrome) نیز اطلاق می شود، عمدتا با یک عفونت بالا رونده شروع می شود یا ثانویه به اختلالات سیستمیک دیگر است. علل عفونی شامل استرپتوکوک بتا همولیتیک A (A beta-hemolytic Streptococcus)، سرخک، اوریون، سیتومگالوویروس (cytomegalovirus)، آبله مرغان، کوکساکی ویروس (coxsackievirus)، پنومونی ناشی از مایکوپلاسما (mycoplasma)، کلامیدیا پسیتاکی (chlamydia psittaci) یا عفونت پنوموکوکی است. اختلالات سیستمی شامل لوپوس اریتماتوز سیستمیک، هپاتیت ویروسی B یا هپاتیت ویروسی C، پورپورای ترومبوسیتوپنیک ترومبوتیک، یا مولتیپل میلوما است.


پیش آگهی

با توجه به علت ایجاد کننده، حملات حاد ممکن است کاملا برطرف شوند. بیماران بایستی در طی وقوع این بیماری تحت نظر باشند؛ نشانه های عملکرد کلیوی لازم است که منظم چک شوند


علائم و نشانه های تشخیصی

وجود خون در ادرار (Hematuria)
ادم محیطی
بالا رفتن فشار خون، در مقایسه با فشار خون طبیعی بیمار
کاهش برونده ادراری یا الیگوری (Oliguria)
تهوع، استفراغ، کاهش اشتها با افت عملکرد کلیوی


تست های تشخیصی

تجزیه ادرار نشانگر وجود خون در ادرار است
نرخ فیلتراسیون گلومرولی (GFR) کاهش می یابد
سطح پروتئین در نمونه ادرار 24 ساعته افزایش می یابد
سطح BUN افزایش می یابد
سطح آلبومین سرم کاهش می یابد
تعیین علت مستلزم انجام بیوپسی کلیه است


درمان

پایش عملکرد کلیوی
پایش سطح الکترولیت ها
پایش علائم حیاتی
تجویز دیورتیک ها برای دفع مایعات اضافی
پایش برونده ادراری
محدودیت مصرف مایعات – اندازه گیری برونده ادراری، جذب مایعات بایستی برابر میزان دفع 24 ساعته مایعات به علاوه 500 میلی لیتر باشد
پلاسمافرز (Plasmapheresis) اگر علت ایجاد کننده اتوایمون است


تشخیص های پرستاری

اختلال دفع ادراری
افزایش حجم مایعات


مداخلات پرستاری

پایش علائم حیاتی
پایش و ثبت جذب و دفع
توزین روزانه
بررسی سیستم تنفسی: صداهای تنفسی، تنگی نفس، کراکل ریوی حاکی از اورلود مایعات است
بررسی وضعیت قلبی عروقی، ریت قلبی، صداهای قلبی، وجود صدای S3 حاکی از اورلود مایعات است
بررسی و شناخت اندام های تحتانی از نظر ادم
آموزش داروهای مصرفی و فرآیند بیماری به بیمار

اختلالات سیستم ادراری تناسلی

سرطان کلیه (Kidney Cancer)

سرطان کلیه

مشکل چیست؟

سرطان کلیه زمانی رخ می دهد که سلول های سرطانی در داخل کلیه توموری تشکیل دهند. تماس با مواد شیمیایی، سرب، سیگار کشیدن موجب افزایش ریسک ابتلا به سرطان کلیه می شود


پیش آگهی

شناسایی زودرس سرطان کلیه برای برآیند بهتر بیماری ضروری است. بیماران اغلب علائم مبهم داشته و ممکن است به دنبال کمک متخصص مراقبت بهداشتی نباشند تا زمانی که بیماری کاملا پیشرفته باشد. سرطان متاستاتیک کلیه دارای بدترین پیش آگهی است.


علائم و نشانه های تشخیصی

کاهش وزن
کم خونی ناشی از کاهش تولید اریتروپویتین (erythropoetin)
هماچوری
بالا رفتن فشار خون در اثر افزایش تولید رنین (renin)
درد پهلو، درد گنگ و مبهم، در تعداد کمی از بیماران رخ می دهد


تست های تشخیصی

در شمارش سلول های خون (CBC) ممکن است آنمی یا اریتروسیتوز (erythrocytosis) دیده شود
تجزیه ادرار نشان دهنده گلبول قرمز در ادرار است
نرخ رسوب گلبولی (ESR) بالا می رود
سونوگرافی نشانگر توده کلیوی است
توده کلیوی در CT اسکن با ماده حاجب دیده می شود
توده کلیوی در MRI تایید می شود


درمان

خارج کردن جراحی توسط نفرکتومی (nephrectomy)
تخریب تومور توسط ذوب با فرکانس رادیویی (radiofrequency ablation)
شیمی درمانی


تشخیص های پرستاری

ترس
اختلال تمامیت پوستی
خطر اختلال دفع ادراری


مداخلات پرستاری

پایش علائم حیاتی از نظر هر گونه تغییر
پایش جذب و دفع
پایش موضع جراحی از نظر قرمزی، تورم، خونریزی
پایش سطح درد پس از عمل
پایش ساعتی ادرار در طی 24-48 ساعت پس از جراحی
پایش سطح هموگلوبین و هماتوکریت مطابق سیاست موسسه
پایش نشانه های عفونت در دوره پس از عمل

اختلالات سیستم ادراری تناسلی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com