ورود کاربر

سیاتیک علائم علل تشخیص عوارض درمان پیشگیری

کمردرد : درد سیاتیک

سیاتیک چیست؟

سیاتیک چیست؟

سیاتیک (Sciatica) دردی است که از کمر شروع شده و به اندام های تحتانی (پاها) تیر می کشد، معمولا در اثر تحریک عصب سیاتیک (sciatic nerve) ایجاد می شود. عصب سیاتیک پیام های حسی را از اندام های تحتانی و پایین کمر به بالا منتقل می کند. معمولا افراد مبتلا به درد سیاتیک بدون جراحی بهبود می یابند.

 

علائم سیاتیک

علائم سیاتیک چیست؟

کمر درد که به لگن، باسن، پاها تیر می کشد، شایعترین علامت سیاتیک است. گاهی اوقات درد سیاتیک تشدید شده و با خم شدن کمر، سرفه، نشستن، عطسه کردن بدتر می شود. سیاتیک می تواند موجب بی حسی، گزگز، مورمور یا ضعف پاها شود. علائم سیاتیک سریع رخ داده و چند هفته ادامه می یابد.

من به سیاتیک مبتلا هستم یا کمر درد؟

کمر درد یا سیاتیک چیست؟

درد سیاتیک یا کمر درد تفاوت دارد. کمر درد فوق العاده شایعتر است. دلایل مختلف زیادی موجب کمر در می شوند که درد آنها به عصب سیاتیک ربطی ندارد. غالبا کمر دردی در اثر کشیدگی عضلانی یا رباط های کمری ایجاد می شود. مشخصه درد سیاتیک این است که درد از کمر شروع شده و به پاها تیر می کشد و غالب به کف پا می رسد.

چه کسی بیشتر در معرض درد سیاتیک است؟

چه کسی در معرض سیاتیک است؟

درد سیاتیک معمولا در میانسالی رایج است. حاملگی نیز می تواند در اثر فشار رحم بزرگ بر عصب سیاتیک موجب بروز درد سیاتیک شود. سایر علل سیاتیک می تواند آرتریت دژنراتیو ستون فقرات و فتق دیسک کمر می تواند موجب سیاتیک شود.

 

علل: فتق دیسک کمر

علل سیاتیک : فتق دیسک کمر؟

فتق دیسک از علل شایع درد سیاتیک است. بستر دیسک بین مهره های کمری ضعیف شده و با گذر زمان بیشتر مستعد آسیب می شود. دیسک ضعیف شده می تواند از مرکز ژل ماننده خود بیرون زده و موجب فشار مستقیم بر روی اعصاب کانال نخاع شود که عصب سیاتیک را تشکیل می دهند.

علل: تنگی کانال نخاعی

سیاتیک چیست؟

دژنراسیون و تحلیل مهره هایی که ستون فقرات را تشکیل می دهند موجب تنگی کانال نخاعی می شود که به آن تنگی کانال نخاعی (spinal stenosis) اطلاق می شود. این وضعیت موجب وارد شدن فشار بر ریشه های عصبی نخاعی می شود که عصب سیاتیک را تشکیل می دهند. سیاتیک می تواند از علائم تنگی نخاعی باشد.

علل: تومورهای نخاعی

تومورهای نخاعی

تومور از علل نادر درد سیاتیک است که روی عصب سیاتیک یا ریشه های عصبی آن فشار وارد می کند.

علل: سندرم پیریفرمیس

سندرم پیریفرمیس

عضله پیریفرمیس در باسن است و به چرخش جانبی پا کمک می کند که گاهی موجب تحریک عصب سیاتیک می شود. به این درد سندرم پیریفرمیس (piriformis syndrome) اطلاق می شود.

کیف پول بزرگ می تواند موجب بروز سندرم پیریفرمیس شود

کیف پول بزرگ و کمر درد؟

کیف پول یا هر شی بزرگی که در جیب پشت شلوار گذاشته می شود و بطور بلند مدت روی آن می نشینیم می تواند موجب سندرم پیریفرمیس و تحریک عصب سیاتیک شود. گذاشتن کیف پول در جیب جلو به رفع این مشکل کمک می کند.

علل: عفونت یا آسیب

علت ایجاد کننده سیاتیک چیست؟

به ندرت ممکن است درد سیاتیک در اثر ضربه، جراحت، عفونت یا التهاب رخ دهد. هر اختلالی که موجب فشار مستقیم یا تحریک و آزردگی عصب سیاتیک شود موجب درد سیاتیک می شود. گاهی هم علت قابل تشخیصی برای سیاتیک وجود ندارد.

 

تشخیص سیاتیک: معاینه

تشخیص سیاتیک چیست؟

برای تشخیص سیاتیک ممکن است پزشک از بیمار در مورد علائمی که تجربه می کند و محل علائم و عوامل تشدید کننده آنها سئوال کند. درد سیاتیک شما از کجا شروع می شود؟ درد سیاتیک به کجا تیر می کشد؟ چه اقدامی کمر درد شما را کاهش می دهد؟ چه کارهایی موجب تشدید درد سیاتیک می شود؟ در طی معاینه ممکن است مانورهای مختلفی روی اندام تحتانی انجام شود.

تشخیص سیاتیک: تصویربرداری

عکسبرداری سیاتیک چیست؟

تست های تشخیصی متعددی از قبیل CT اسکن یا MRI ممکن است برای تشخیص درد سیاتیک استفاده شود. با تشخیص دقیق، امکان درمان بیماری و برنامه درمانی مناسب فراهم می شود.

 

عوارض درد سیاتیک

عوارض سیاتیک چیست؟

زمانی که درد سیاتیک با از دست دادن کنترل روده یا مثانه همراه شود، یک اورژانس محسوب می شود. این علائم سریعا بررسی شده و ممکن است جراحی فوری لازم باشد.

 

تسکین درد سیاتیک: استفاده از یخ و گرما

بهترین تسکین سیاتیک چیست؟

سیاتیک جدید را می توان با روش های خانگی مثل کمپرس گرم یا کیسه یخ درمان کرد. هر کدام را می توان به مدت 20 دقیقه هر چند ساعت یکبار استفاده کرد. ممکن است استفاده بدیل (یک در میان) کمپرس سرد و گرم سودمند باشد.

تسکین درد سیاتیک: دارو درمانی

داروهای سیاتیک چیست؟

داروهای بدون نسخه که برای درد سیاتیک استفاده می شوند شامل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) و استامینوفن (تیلنول) باشد. تزریق کورتیزون در ستون فقرات می تواند برای بعضی از بیماران کمک کننده باشد.

تسکین درد سیاتیک: کشش و دراز کشیدن

استراحت در سیاتیک لازم است؟

استراحت مطلق در تخت کمتر از گذشته برای این بیماران توصیه می شود. فیزیوتراپی توسط متخصص می تواند بهترین نتیجه را بدهد. قدم زدن مختصر می تواند کمک کننده باشد.

تسکین درد سیاتیک: تزریق

تزریق داخل نخاعی در سیاتیک چیست؟

تزریق داخل ستون فقرات داروی کورتیزون (استروئیدها) می تواند برای تسکین درد سیاتیک مفید باشد. این داروها سریعا التهاب اطراف اعصاب را کاهش می دهند.

تسکین درد : جراحی

جراحی سیاتیک چیست؟

برای درد سیاتیک مقاوم که به دارو درمانی جواب ندهد، درمان جراحی گاهی لازم می شود. جراحی های مختلفی ممکن است انجام شود که به شرایط واقعی منجر به درد سیاتیک بستگی دارد. گاهی برای آزاد کردن اعصاب تحریک شده و تحت فشار، مقداری از بافت نرم و استخوان و عضلات را بر می دارند.

بازتوانی در سیاتیک

بازتوانی سیاتیک چیست؟

بعد از جراحی سیاتیک، اغلب محدودیت فعالیت تا زمان بهبودی وجود دارد. فیزیوتراپی اغلب تجویز می شود تا کمر تقویت شود و ترمیم بهینه شود. هدف بازگشت به فعالیت های معمول است.

درمان های مکمل

درمان مکمل سیاتیک چیست؟

درمان های مکمل مثل ماساژ درمانی، یوگا، شیروپراکتیس (chiropractic) یا رفع قلنج کمر، طب سوزنی ممکن است کمک کننده باشد.

 

پیشگیری از درد سیاتیک

پیشگیری از سیاتیک چیست؟

درد سیاتیک ممکن است عود کند. برای کمینه کردن شانس عود بیماری بهتر است ورزش منظم داشته، وضعیت ایستادن بدن و قامت مناسب داشته، در وضعیت مناسب و بدون قوز نشسته و کار کرد و کم ررا از طریق خم کردن زانو در موقع برداشتن اشیای سنگین حمایت کرد.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com