ورود کاربر

سالمونلا منابع غذایی پیشگیری نکات ایمنی غذایی نکات ایمنی غیر غذایی جوجه علائم و درمان

راهنمای تصویری سالمونلا

سالمونلا چیست؟

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

سالمونلا یک باکتری مضر است که گاهی در مواد غذایی بخصوص جوجه، گوجه فرنگی، بادام زمینی، سالسا، گواکامول و حتی غذای حیوانات خانگی یافت می شود. این باکتری در مجرای گوارشی حیوان زندگی کرده و می تواند موجب مسمومیت غذایی شود. بیماری حاصل از این باکتری می تواند از یک مسمومیت خفیف تا عفونت خیلی جدی متغیر باشد که افراد مستعد و آسیب پذیر را می کشد. اما می توان از این آلودگی پیشگیری کرد. در تصویر بالا باکتری سالمونلا رنگ شده و بزرگنمایی شده در حین حمله به سلول های انسانی نمایش یافته است.

 

منابع غذایی سالمونلا کدامند؟

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

هر ماده غذایی خام با منشاء حیوانی می تواند منبع سالمونلا باشد از قبیل گوشت، ماکیان، شیر و محصولات لنبی، تخم مرغ، غذاهای دریایی و همچنین برخی از میوه ها و سبزیجات نیز حامل باکتری سالمونلا هستند. بایستی از خوردن گوشت و فراورده های گوشتی، ماکیان، تخم مرغ و لبنیات پاستوریزه نشده اجتناب کرد. این لیست همچنین شامل غذاهای خانگی است که از تخم مرغ خام تهیه می شود از قبیل مایونز، خمیر شیرینی یا بستنی.

 

آیا پختن یا شستن ماده غذایی کمک کننده است؟

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

پختن کامل مواد غذایی موجب کشته شدن سالمونلا می شود. در حالی که همیشه باید میوه و سبزیجات را قبل از مصرف شست، ممکن است شستن باعث از بین رفتن سالمونلا نشود، بخصوص در طی شیوع بیماری. بهتر است هر ماده غذایی مشکوک را دور ریخت. زمانی که مسئولین ماده غذایی خاصی را آلوده اعلان می کنند، باید رعایت کرد و مصرف نکرد چه پخته و چه خام.

 

مواد غذایی منبع سالمونلا کدامند؟

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

نکات ایمنی مصرف غذا عبارتند از: سازمان غذا و داروی آمریکا اقدامات زیر را برای تمامی میوه ها و سبزیجات برای پیشگیری از مسمومیت غذایی توصیه کرده است:

  • قبل از جابجایی و آماده کردن مواد غذایی، دست های خود را با آب و صابون بشویید
  • محصول را با دقت با آب روان بشویید، نه با لگن یا سینک
  • از تخته برش و چاقوی تمیز استفاده کنید. اجازه ندهید که مواد غذایی خام با همدیگر یا با سطح تماس دیگر در تماس باشند.

 

منابع غیر غذایی سالمونلا کدامند؟

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

حیوانات خانگی ممکن است در روده خود سالمونلا داشته باشند، بنابراین مدفوع آنها یک منبع بالقوه است. حیوانات خانگی خاص مثل لاک پشت، مار و سایر خزندگان، جوجه مرغ و پرندگان به احتمال بالاتری حامل سالمونلا است. همیشه بعد از تماس با حیوانات خانگی دست های خود را با آب و صابون بشویید.

 

آیا جوجه مرغ حامل سالمونلا است؟

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

جوجه مرغ می تواند حیوان خانگی خطرناکی برای بچه ها باشد. مرکز پیشگیری از بیماری های آمریکا اخطار داده است که سالمونلا یک باکتری عود کننده در جوجه ها است. هر بار شیوع این باکتری در بهار عود می کند، زمانی که والدین به بچه های خود جوجه هدیه می دهند. این مرکز به والدین اخطار داده است که به بچه های خود جوجه خانگی هدیه ندهند. بچه های زیر 5 سال نباید با جوجه مرغ، اردک یا غاز بازی کنند.

 

علائم و درمان سالمونلا چیست؟

مسمویت غذایی با سالمونلا چیست؟

علائم سالمونلا شامل کرامپ شکمی، اسهال و تب است که در طی 12 تا 72 ساعت پس از خوردن باکتری رخ می دهد. بیشتر مردم در طی چهار تا هفت روز بهبود می یابند و به درمان خاصی غیر از نوشیدن مایعات و آب فراوان نیاز ندارند. افراد مبتلا به اسهال شدید ممکن است به مایعات وریدی نیاز داشته باشند. در افراد سالم نیازی به آنتی بیوتیک نیست، اما ممکن است باکتری به فراتر از روده گسترش یابد که به آنتی بیوتیک نیاز دارد. موارد شدید و کشنده در بچه های جوان، سالمندان و افراد ناتوان و کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، رخ می دهد و مستلزم درمان فوری و بستری است.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com