ورود کاربر

بلوک گره SA

 1. وقفه سینوسی
 2. ایست سینوسی
  • ایست سینوسی با ضربان جهشی دهلیزی (escape beat)
  • ایست سینوسی با ضربان جهشی گره ای یا جانکشنال
  • ایست سینوسی به همراه ضربان جهشی بطنی

وقفه سینوسی

در وقفه سینوسی یک وقفه بین ضربان ها وجود دارد اما ضربان قبل از آن زودرس نیست، و بدین معنی است که خود گره SA برای مدتی دچار وقفه شده و مجددا ضربانسازی را شروع کرده است.

در تصویر می بینیم که پس از یک وقفه، ریتم سینوسی نرمال مجددا شروع شده است، بنابراین یک وقفه سینوسی است.

وقفه سینوسی
وقفه سینوسی

توجه

 • وقفه جبرانی پس از ضربان زودرس ایجاد می شود
 • وقفه سینوسی پس از ضربان نرمال ایجاد می شود
 • اگر وقفه سینوسی بیشتر از 1.5 ثانیه طول بکشد، به آن ایست سینوسی اطلاق می شود.
 • زمانی که ایست سینوسی رخ دهد، گره SA ممکن است بهبود یافته و عملکرد خود را مجدداً پس از 1.5 ثانیه از سر بگیرد یا اگر فعالیت آن مجددا شروع نشود، کانون اکتوپیک از پایین دست تر شروع به صدور تکانه و تحریک قلب می کند.

در نواحی زیر ضربانساز (پیس میکر) وجود دارد:

  • گروه SA
  • گره AV
  • باندل هیس
  • رشته های پورکنژ

گره SA

گره SA سریعترین و غالب ترین پیس میکر قلب است. در حالت طبیعی این گره اجازه نمی دهد که سلول دیگری ایمپالس تولید کند اما زمانی که ایست سینوسی رخ می دهد، پایین مرکز این گره موقتا ایمپالس دپولاریزه کننده ای به گروه SA می فرستد و یکی از این کانون ها صدور ایمپالس را ادامه می دهد تا زمانی که گره SA مجددا غالب شود.

بنابراین، ضربان ایجاد شده در پی ایست سینوسی از یک ضربانساز رده پایین تر رخ می دهد و بنابراین آن را ضربان جهشی یا فراری می نامند که نشانگر فرار از مهار گره SA است.

بررسی دقیق ضربان پس از وقفه سینوسی به شما می گوید که منشاء ضربان جهشی یا ضربان فراری کجاست. شکل 8-13 موج P نسبتا تغییر یافته را به همراه کمپلکس QRS طبیعی نشان می دهد.

ایست سینوسی همراه با ضربان دهلیزی جهشی
ایست سینوسی همراه با ضربان دهلیزی جهشی

شکل 8-14 موج P معکوس به همراه کمپلکس QRS نرمال را نشان می دهد. فقدان موج P نیز ممکن است بعد از وقفه 1.2 تا 1.6 ثانیه ای دیده شود.

ضربان جهشی گرهی یا جانکشنال
ضربان جهشی گرهی یا جانکشنال

شکل 8-15 پهن شدن کمپلکس QRS به همراه موج T معکوس را نشان می دهد. این حالت پس از 1.8 تا 2.2 ثانیه رخ می دهد.

ضربان فراری بطنی
ضربان فراری بطنی

هرگاه که وقفه ای مشاهده کردید، ابتدا به ضربان بعد از آن نگاه کنید.

ضربان زودرس ضربان سینوسی
اگر زودتر رخ دهد، ضربان زودرس با وقفه جبرانی خواهد بود اگر فاصله R-R نرمال باشد، پس وقفه سینوسی با ضربان جهشی است
کمپلکس QRS، وقفه جبرانی و موج P را برای بررسی منشاء ضربان زودرس بررسی کنید. ضربان بعد از وقفه را بررسی کنید تا نوع ضربان فراری مشخص گردد

بهترین راه برای پیش بینی آینده، ابتکار است (آلان کای)

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com